Wiadomości z Świętochłowic

Jaka będzie wysokość opłat za wywóz segregowanych odpadów? Są nowe propozycje

 • Dodano: 2019-08-22 14:15, aktualizacja: 2019-08-22 15:18

Pojawił się nowy projekt uchwały dotyczący opłat za odbiór śmieci - nowa stawka ma wynosić 18,90 zł od osoby w przypadku śmieci segregowanych, a 38 zł od osoby za śmieci nie zbierane w sposób selektywny. Jest to znaczna zmiana względem uchwały, która w lipcu została jednak ostatecznie zdjęta z porządku obrad Rady Miasta, a która zakładała o wiele wyższą opłatę.

Opozycyjni radni są zadowoleni z nowej propozycji stawek

Nowy projekt uchwały w mediach społecznościowych skomentowali opozycyjni radni .Głos zabrał między innymi radny Bartosz Karcz:

Jest nowa propozycja Daniela Begera - stawki za wywóz śmieci. O złotówkę wyższa niż ta, którą jako kompromis proponował klub Stowarzyszenie "Razem dla Świętochłowic" - napisał dziś na swoim profilu w serwisie Facebook Bartosz Karcz - Oczywiście cieszy nas pewna refleksja ze strony prezydenta ale proponowana stawka 18,90 zł od osoby to również bardzo dużo. Jesteśmy konstruktywną i odpowiedzialną opozycją dlatego nie mówimy "nie bo nie”, musimy jednak wiedzieć, że proponowane kwoty są dobrze wyliczone - pisze radny.

Radny Łukasz Respondek również nie pozostawił tej sprawy bez komentarza:

Dyskusja na temat wysokości opłat za wywóz śmieci została przeniesiona na sierpniową sesję RM

Kwestia wysokości opłat za odbiór odpadów wciąż nie jest jasna - uchwała regulująca tę kwestię została w lipcu zdjęta z porządku obrad. Wówczas proponowana przez prezydenta Daniela Begera stawka za odpady segregowane miała wynosić 22 złote, ale radni zaoponowali ze względu na brak jakichkolwiek konsultacji w tej sprawie:

I znowu, jak zwykle z dnia na dzień bez konsultacji. Bez wcześniejszych spotkań z radnymi. Bez informowania z należytym uprzedzeniem mieszkańców!!!! Bez szczegółowego uzasadnienia. Sesja Rady Miejskiej w najbliższy czwartek rano. Zwołana na niecałe 40 godzin wcześniej. Wszystko byłoby w porządku gdyby sprawy były niecierpiące zwłoki. Tak nie jest jednak w tym przypadku. Każda z uchwał jest oczywiście ważna ale powinny być procedowane w normalnym trybie, określonym w art. 20 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym - mówił wówczas radny Bartosz Karcz.

Radni opozycji zauważyli również, że dla czteroosobowej rodziny podwyżka wyniosłaby rocznie aż 432 złote. Tamta uchwała została zdjęta z porządku obrad, ale prezydent zapowiedział, że wysokość opłat będzie jeszcze dyskutowana, ale sama podwyżka jest nieunikniona:

Podwyżki cen śmieci w naszym mieście są niestety nieuniknione, jednak o ich ostatecznej wysokości będziemy jeszcze rozmawiać. Ostatnia podwyżka miała miejsce na początku 2016 roku, natomiast od tego czasu zdecydowanie wzrosły koszty odbioru i zagospodarowania odpadów, które miasto ponosi. Podobne podwyżki miały miejsce także w sąsiednich miastach, ale i w całym kraju. Aby nie były tak drastyczne, konieczna jest edukacja mieszkańców w zakresie segregowania śmieci. I na tym skupimy się w najbliższym czasie przed ostateczną decyzją o zmianie opłaty - mówił wówczas dla Swiony.pl prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

Sprawa wysokości opłat będzie dyskutowana na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się w najbliższy czwartek.

Komentarze (27)    dodaj »

 • 1%najbogatszych

  Ratujmy świat!

 • pomyslodawca

  Ja proponuje przed kazdym smietnikiem wystawic po dwoch" kontrolerow", a jak się uda to więcej.Za kierownika tych specjalistów proponuje panią o nicku "cjvjjvivi",bo ma bardzo bogate doświadczenie w sortowanie.No i kuchnia by się przydała większą.

 • Zbulwersowany

  Jak długo będzie jeszcze trwał ten idiotyczny podział na dwie spółki : MPGK i MPUK - a za ten stan rzeczy płacą mieszkańcy Świętochłowic . To czysta paranoja ze strony organu założycielskiego - czyli Prezydenta Miasta . Czy nie miało być racjonalniej ? A jest jak Kostempski wprowadził tą zmianę pod dwóch Prezesów z PO .

 • Grześ

  Mylisz się, nie ma dwóch prezesów tych spółek, rządzi jedna osoba!

 • kres

  MPGK dokładnie wie ile kosztuje wywóz odpadów, bo przecież nikt do wywozu śmieci nie dopłaca, a nie słyszałem by MPGK było w złej sytuacji finansowej. Więc podwyżka za wywóz śmieci nie powinna mieć miejsca.

 • Piaśniczanin

  Ludzie o jakiej segregacji my mówimy!! Wystarczy zapytać pracowników obsługi śmieciarek MPGK i oni prawdę ci powiedzą jak wygląda cały proces segregacji czyli wrzucają wszystko do jednego i sru na wysypisko które nie jest przystosowane do segregacji odpadów. Kolejny podatek.

 • Tiruriru

  Tu nikt nie zainwestuje w nic złotówki aby uzdrowić ten system! Każdy tylko liczy na zyski i ciągle im mało! Nikt tu nie pisze że np.szkło,papier itd. skupują firmy zajmujące się przetwarzaniem takich odpadów,czyli to są dodatkowe pieniądze dla firm wywożących śmieci! Ale tu potrzeba dobrego gospodarza a nie opowiadacza fantastę który na wszystko ma pomysły tyle tylko że w swojej głowie i tam tylko je kumuluje.

 • Adam nie pij

  Adam nie pij

 • Adam

  Cwaniaczku włamy hakierskie są karalne więc miej się na baczności.

 • Neo

  Haha Adam żyje w matrixie Adam weź czerwoną!

 • cisowianka

  Czerwony taki jak na twojej tęczowej fladze trolu?

 • Adam nie pij

  widzę że już są zwidy

 • Jacek obłuda

  Dobrze że jeszcze widzisz.

 • tiruriru

  Adam lepiej poproś koleżankę żeby ci wycofała pełnomocnictwo, bo jesteś niepoczytalny

 • Adam

  Lepiej jest być niepoczytalnym niż nieuczciwym i niegospodarnym !

 • Tiruriru

  Spoko,spoko jeszcze zobaczymy kto jest niepoczytalny i na mpgl przyjdzie czas,zobaczymy czy będziecie tak kozaczyć.

 • Olo

  Czy w tej radzie niemych jest tylko dwóch odważnych radnych? Na 21 tylko 2 co się o mieszkańców upominają?

 • Fikimiki

  Bo reszta siedzi tam dla kasy i można ich kupić byle stołkiem w spółce miejskiej.Tak to wygląda. A ciemnota idąca na wybory ciągle głosuje na jednych i tych samych to jak ma być lepiej?

 • krist

  a pamiętacie kilka lat temu jak otwarto nową linię segregowania śmieci była gadka że świony jako jedno z nielicznych miast nie będzie musiało segregować

 • cjvjjvivi

  Mieszkam w bloku ponad 50 mieszkań.Ja, nawet paczkę po papierosach "rozczłonkowuję" na materiały segregowane, czy papierowy worek po pieczywie z foliowym okienkiem też.Mój sąsiad, i to jeden, ciepie wszystko jak leci do zsypu. Doniczki, kartony, butelki szklane... Ostatnio złapałam sąsiadkę jak karton po mleku wrzucała do papieru... Bo to karton! Szkoda, że nie było akcji informacyjnej. Szczególnie dla starszych osób. Jak w tak dużym skupisku ludzi ogarnąć temat? I dlaczego ja, ta która sortuje, goni rodzine do dbania o środowisko, ma 4 pojemniki na odpady (kuchnia 1,5m x 3,5m) ma płacić za te mendy, które mają to w nosie?! Pytam, bo ku&wa nie wiem! Czemu to zawsze Ci sumienni mają bulić za chamstwo reszty ludzi?!

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również