Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Sesja RM: uchwały o cenie wywozu śmieci i o budżecie obywatelskim zdjęte z porządku obrad

 • Dodano: 2019-07-04 16:00, aktualizacja: 2019-07-04 19:50

Dzisiejsza sesja Rady Miasta przebiegła iście ekspresowo, chociaż jeszcze wczoraj zapowiadało się na gorącą dyskusję wokół co najmniej dwóch tematów: drastycznego wzrostu opłat za wywóz odpadów oraz zasad budżetu obywatelskiego dla Świętochłowic. Uchwały dotyczące tych kwestii zostały jednak na wniosek prezydenta Daniela Begera zdjęte z porządku obrad.

Porozumienie w sprawie zdjęcia wspomnianych uchwał z dzisiejszej sesji Rady Miasta zapadło na poprzedzającym obrady posiedzeniu komisji, gdzie radni wyraźnie zasygnalizowali, że mają zbyt mało czasu na przyjrzenie się sprawie, a w przypadku tak dużej podwyżki konieczne są dodatkowe konsultacje.

Przypomnijmy, że według projektu uchwały, który pojawił się w Biuletynie Informacji Publicznej, wzrost cen będzie wynosił dla osób indywidualnych aż 70%, czyli po zmianie zapłacimy miesięcznie 22 złote na osobę. 


Sprawdź także: Będzie 70% podwyżki opłaty śmieciowej? Jutro głosowanie nad jej podniesieniem do 22 zł!


Kwestia podwyżki cen, a także sprawa budżetu obywatelskiego w Świętochłowicach, będą zapewne przedmiotem obrad już na następnej sesji Rady Miasta. Nie ma tez raczej co liczyć na to, aby ta podwyżka nie została ostatecznie uchwalona, co najwyżej może się nieznacznie zmienić jej wysokość. Wzrost cen wywozu odpadów jest jednak nieuniknioną koniecznością.

Podwyżki cen śmieci w naszym mieście są niestety nieuniknione, jednak o ich ostatecznej wysokości będziemy jeszcze rozmawiać. Ostatnia podwyżka miała miejsce na początku 2016 roku, natomiast od tego czasu zdecydowanie wzrosły koszty odbioru i zagospodarowania odpadów, które miasto ponosi. Podobne podwyżki miały miejsce także w sąsiednich miastach, ale i w całym kraju. Aby nie były tak drastyczne, konieczna jest edukacja mieszkańców w zakresie segregowania śmieci. I na tym skupimy się w najbliższym czasie przed ostateczną decyzją o zmianie opłaty - mówi dla Swiony.pl prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

Opłaty zostaną podniesione zdecydowanie zbyt późno

Rodzi się więc pytanie, dlaczego były prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski nie podjął już w zeszłym roku starań, aby opłatę za wywóz odpadów podnieść chociażby częściowo. Oczywistością jest, że podniesienie kosztów życia mieszkańców miasta przed wyborami byłoby dla ówczesnego prezydenta bardzo niewygodne, ale konsekwencje tego są takie, że dzisiaj nowa władza musi znaleźć w budżecie miasta blisko 2 miliony złotych, aby pokryć finansowe zaległości, a opłatę i tak trzeba będzie podnieść. Gdyby już wtedy opłata ta chociażby nieznacznie wzrosła być może dzisiaj podwyżka nie musiałaby wynosić aż 70%.

Na wysokość opłaty składa się wiele rzeczy, jedną z nich jest opłata uiszczana do Urzędu Marszałkowskiego za nieposegregowane odpady

Należy też pamiętać, że dużym obciążeniem dla wszystkich samorządów, nie tylko dla Świętochłowic, są opłaty, a w zasadzie kary, jakie gminy płacą do Urzędu Marszałkowskiego w związku z niskim stosunkiem odpadów segregowanych względem tych nieposegregowanych. Im więcej mieszkańcy generują śmieci, które nie są segregowane już u źródła, tym większa jest kara, jaką miasto musi pokryć. Ponadto ten stosunek śmieci posegregowanych do nieposegregowanych w myśl ustawy powinien z roku na rok być coraz większy - więc coraz wyżej podnoszony jest próg, który należy osiągnąć, aby kary uniknąć. Tym samym już teraz spokojnie można założyć, że w przyszłym roku miasto za każdą tonę odpadów nieposegregowanych zapłaci jeszcze więcej, a więc być może opłata za wywóz śmieci wzrośnie jeszcze bardziej.

Czy opłata za wywóz śmieci mogłaby być niższa?

Czy jest szansa na to, że nie będziemy tyle płacili za odbiór śmieci? Owszem, jeżeli mieszkańcy Świętochłowic zaczną faktycznie segregować odpady, to tonaż tych nieposegregowanych, przewożonych do Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych spadnie, w ten sposób będzie można obniżyć wysokość kary albo jej nawet  uniknąć - niestety, na to się raczej nie zapowiada.

Zobacz także

Komentarze (53)    dodaj komentarz »

 • Lol

  Ja pitole, od rana na stawie Kalina hałas, myślałem że będą wkoncu trawę kosic która jest już po pas, i pełno w niej kleszczy a oni słupki wbijaja z zakazem kąpieli, kto by się w tym bagnie chciał kąpać.Nie dość że śmierdzi nie milosiernie to jeszcze zarośnięty teren że masakra a urząd nas mieszkańców ma głęboko w du...

 • Henio

  Takie biedne miasto a tu proszę przykład jeden z wielu. Bezdomnym z naszego miasta opłacany jest pobyt całodobowy wraz z wyżywieniem w Schronisku a do tego całe zasiłki im wypłacają jako kieszonkowe, które sa przepijane natychmiast w 99% przypadków. Są to kwoty ponad 600 zł, lub ponad 350. Bogatsze miasta zabierają 70% z tych zasiłków na poczet opłat za pobyt. Ile osób zarabiających na siebie ma 650 zł na swoje zachcianki?

 • były wyborca Kubasa

  To kadencja cudów. Świerk i Kubas którzy lata walczyli i to czasem w najbardziej ohydny sposób z Kostempskim i Karczem nagle stali się przyjaciółmi. Jak to mówią nic tak nie łączy jak wspólny wróg i wspólne interesy.

  • były wyborca Kubasa
   2019-07-07 15:35
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • leopold

  Kiedyś podczas sesji RM były już prezydent Dawid wdeptał w ziemię i zrobił kompletnego matoła i ignoranta z Rafała. Nawet mi go wtedy było żal. Po ostatnich występach tego aktora sądzę ,że nie tylko mu się to należało ,ale został nawet za mało skopany!!! Ponieważ zrozumiał gdzie jego miejsce dlatego z lubością włazi w cuchnący otwór tego co go był swego czasu pohańbił swoją oceną!!!

 • Jołki połki

  Człowieku na ogół cię popieram ale teraz odpocznij sobie bo chyba faktycznie słońce ci przygrzało i bredzisz.

 • GUSTLIK

  Czy radny Kamiński dostał już wymarzoną fuche w MPGK? Czy jest już dyrektorem? Ile zarabia? I czy jest to zgodne z prawem? Może niedługo się dowiemy jak Beger za pomocą swoich marionetek rządzi Miastem. Wieś tańczy wieś śpiewa.

 • Maria

  Śmieszy mnie już Pan Wice Prezydent, powinien umieć myśleć a znowu Gada głupoty. Po co naszemu Prezydentowi zastępca? Szkoda kasy tym bardziej, że on się Non stop powtarza

 • Axhim

  Swiony upadły tak nisko że śmieszne ludki są prezesa i.

 • leopold

  Prezydent Beger powierzył stanowisko dyrektora PUP " chłopakowi" , który od 15 lat pracuje w urzędzie. Czekam niecierpliwie aż powierzy coś takiej np. 55 letniej " dziewczynce"!!! Co za wyszukane maniery stażysty- z każdego słowa wali w mój chamski ryj powaga sprawowanego urzędu!!!

 • leopold

  Mając taki sam szacunek do wszystkich mieszkańców Świętochłowic wnoszę aby wszystkie sesje RM zaczynały się od odczytania listy zmarłych obywateli i uczczenia ich pamięci minutą ciszy!!! Opowiadanie Prezydenta ,że odwiedził rannego,że wymienił ( czy miał na to zgodę rodziny) z imienia i nazwiska zmarłego górnika. Te działania rożnych polityków to wulgarne robienie sobie klaki na nieszczęściu ludzi . Dlatego wnioskuję jw!!! Jakoś niewielu obchodzi śmierć hutnika, kierowcy albo murarza ,albo ofiary naszej służby zdrowia.Jak wiadomo za głębokiej komuny ustalono ,że węgiel i górnik to nasze największe dobro narodu i mimo upływu lat i zmiany systemu tak zostało. Ważny jest dla polityków aby być tam co akurat na tapecie mediów , oczekuję ,że co bardziej zapobiegliwi i z parciem na szkło walną sobie selfie z nieboszczykiem - ofiarą wypadku aby bardziej dotrzeć do dusz wyborców.

 • AM

  Panie Leopoldzie upały się skończyły.

 • Luca

  W temacie niskiego stosunku śmieci segregowanych do niesegregowanych. Zarządzam duza Wspólnota Mieszkaniowa około 200 lokatorów, wszyscy segregujemy. "Produkujemy" 70% śmieci posortowanych, ale cóż z tego skoro przyjeżdża smieciara i zabiera naraz szkło, bio i niesort?! Pomijam fakt, że harmonogram odbioru śmieci to fikcja. Radzę zrobić porządek w firmie odbierając śmieci, a nie szukać problemu i kasy u mieszkańców.

 • Ala

  Luca to nie wiesz że nowoczesne smieciarki są np.dwukomorowe i mogą zabierać różne odpady do różnych komor.Słaby z ciebie zarządca.

 • Luca

  Z tego wynika że do nas jeżdżą takie 3-komorowe (pewnie kojarzysz) Dzięki za info, zapamietam. Nie wiedziałem także, że Zarząd Wspólnoty ocenia się poprzez pryzmat wiedzy na temat budowy i funkcjonalności smieciarek.

 • Ala

  To nie pisz o czymś o czym nie masz zielonego pojęcia.

 • obserwatorka

  Głośno o podwyżce śmieci, ale że BurgerKing cichaczem zwolnił zastępcę dyrektora PUP to jest CISZA!!!! Zastępcę dyrektora, którego urząd nie miał przez 2 miesiące, co jest następnym kuriozum....

 • ER

  REFERENDUM !

 • Koreańczyk

  Ciekawe kiedy ktoś skosi trawę

 • AM

  Czy myślisz o tej którą spaliło słońce?

 • Bartek K.

  Po referendum nowe władze będą osobiście wszystko robić nawet kosic trawnik. Tak będzie. Będzie Pan zadowolony.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.