Wiadomości z Świętochłowic

Jakość wody w Świętochłowicach

 • Dodano: 2013-06-27 14:00, aktualizacja: 2013-06-27 15:42
Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o. o. zaopatruje mieszkańców Chorzowa i Świętochłowic w wodę pitną pochodzącą z trzech kierunków zasilania: Murcki, Mikołów oraz Bibiela. 

 
Monitoring jakości wody pitnej prowadzony przez ChŚPWiK Sp. z. o.o. polega na systematycznej kontroli jakości wody po procesie uzdatniania i dystrybucji. Jest to system nadzorowania wymagań prawnych, pozwalający na szybkie podejmowanie działań zapobiegawczych. Co roku przedsiębiorstwo ChŚPWiK w porozumieniu z Państwową Powiatową Inspekcją Sanitarną w Chorzowie opracowuje harmonogramy pobierania i badania wody na cały rok kalendarzowy. Badania obejmują analizy fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne próbek wody ze studni wodomierzowych, przyłączy wodociągowych oraz zastępczych punktów poboru wody.


Na stronie internetowej ChŚPWiK Sp. z o.o. umieszczane są wyniki badań wody ze wszystkich stref zasilania dla Chorzowa i Świętochłowic, informacje dotyczące najwyższych dopuszczalnych wartości określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia dla wszystkich oznaczanych parametrów, a także skala opisowa twardości wody z podziałem na różne jednostki. Ponadto umieszczane są "Okresowe oceny jakości wody" wydane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego określające, czy woda jest przydatna do spożycia.
 

Uzyskanie na przestrzeni ostatnich lat znacznej poprawy jakości wody dystrybuowanej przez CHŚPWiK Sp. z o.o. to min. efekt wszechstronnych działań w kilku płaszczyznach:
 • modernizacja i wymiana sieci wodociągowej,
 • monitoring jakości wody z zastosowaniem nowoczesnych akredytowanych metod badawczych,
 • wprowadzenie elektronicznej bazy danych rozbudowanej o moduł automatycznego przesyłu wyników badań,
 • koordynacja działań i szybka reakcja jednostek organizacyjnych CHŚPWiK (wdrożenie procedury postępowania w sytuacji awaryjnej), 
 • ścisła współpraca na płaszczyźnie Producent-Dystrybutor pod nadzorem Inspekcji Sanitarnej.
 
Laboratorium CHŚPWiK jest jednostką akredytowaną przez Polskie Centrum Akredytacji, co potwierdza jego kompetencje, w tym niezależność oraz rzetelność wykonywanych badań. Zajmuje się kontrolą jakości wody w ramach monitoringu wewnętrznego ze szczególnym uwzględnieniem wszystkich stref zasilania oraz rozmieszczeniem punktów równomiernie na całym obszarze zaopatrzenia w wodę, kontrolą procesów technologicznych na Oczyszczalni ścieków "Klimzowiec", monitoringiem jakości ścieków wprowadzanych do urządzeń kanalizacyjnych przez podmioty gospodarcze miast Chorzowa i Świętochłowic. 
 

Czy zalecane jest używanie filtrów na krany?
Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne odpowiada za jakość wody do punktu sprzedaży wody odbiorcy usług, czyli do wodomierza głównego. Za jakość wody w dalszym odcinku instalacji wodociągowej odpowiada właściciel lub administrator. Bardzo istotnym aspektem często pomijanym w rozważaniach na temat jakości wody u konsumenta jest stan techniczny i rodzaj instalacji wewnętrznej w budynkach, do których dostarczana jest woda. Okoliczności sprzyjające zanieczyszczeniu wody w instalacjach wewnętrznych to wystąpienie przepływu zwrotnego wody, połączenia z obcą instalacją, wpływ czynników zewnętrznych, złej jakości materiały stosowane w instalacjach, stagnacja wody, nieodpowiednia lub niewłaściwa konserwacja instalacji wodociągowej. Główne przyczyny zanieczyszczenia wody pobieranej bezpośrednio przez Klienta to: zastoiny wody w rurach, brudne zakończenia kranów.

 
Dlatego też kwestię stosowania filtrów konsumenci powinni podejmować indywidualnie, gdyż nawet jeśli woda na przyłączu spełnia wymagania Rozporządzenia to niekoniecznie muszą te wymagania być spełnione dla wody pobranej z punktów czerpalnych w mieszkaniu. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że brak systematycznej wymiany wkładów filtrów oraz konserwacji systemu oczyszczania może być przyczyną pogorszenia jakości wody.
 

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • dziod

  osad z tej wody jest straszny. wodę po przegotowaniu wlewam do dzbanka i po odstaniu robi się na dnie osad. ceny wody chyba najdroższe w województwie

 • maria

  mieszkam w swietochlowicach na ul.szkolnej /mieszkania z spoldzielni mieszkaniowych i co trzeci dzien musze czyścić czajnik poniewaz nasciankach zbiera sie osad nie wiadomego pochodzenia.

 • waterloo

  u mnie dokładnie to samo, woda jest gorsza niż kilka lat temu

 • LPN

  No to uderzać do spółdzielni w tej sprawie ;)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.