Wiadomości z Świętochłowic

Jeszcze przed ukończeniem kursu na prawo jazdy, 18-latka wsiadła za kierownicę po alkoholu

  • Dodano: 2021-08-27 06:15, aktualizacja: 2021-08-27 06:26

Rażącą nieodpowiedzialnością wykazała się młoda świętochłowiczanka, której jeszcze przed ukończeniem kursu na prawo jazdy grozi już zakaz prowadzenia pojazdów.

18-latka może trafić za kraty nawet na 2 lata

Dziewczyna popełniła jedno z najpoważniejszych przestępstw w ruchu drogowym, gdyż wsiadła za kierownicę hondy po alkoholu...

Na początku tygodnia policjanci z miejscowej komendy, w trakcie przejazdu ulicą Chorzowską, zauważyli osobówkę bez włączonych świateł. Postanowili zatrzymać pojazd do kontroli drogowej. Kierującą hondą okazała się 18-letnia mieszkanka Świętochłowic, od której policjanci wyczuli alkohol. Badanie trzeźwości wykazało, że wsiadła ona za kierownicę, mając w organizmie ponad promil alkoholu. Młoda świętochłowiczanka wybrała się na przejażdżkę, nie mając jeszcze prawa jazdy. Jak się okazało, dopiero zdobywała ona uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Chciała doskonalić swoje umiejętności za kierownicą, jednak zapomniała o tym, że podczas jazdy należy być trzeźwym. Teraz dziewczyna z pewnością długo nie uzyska prawa jazdy. Dodatkowo grożą jej 2 lata więzienia oraz odpowiedzialność za popełnione wykroczenia.

Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo

Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto przepisy podwyższyły dolną i górną granicę, na jaką orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata i z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tysięcy złotych. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również