Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Kara więzienia za cofnięcie licznika

 • Dodano: 2020-01-29 06:45, aktualizacja: 2020-01-28 09:01

Przypominamy, że od 25 maja 2019 roku zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Z kolei od 1 stycznia 2020 roku dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, policjanci spisują stan licznika w kontrolowanych pojazdach, a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Zmiana wskazania drogomierza, czyli popularne cofnięcie licznika, znalazło się pod lupą stróżów prawa. Teraz, poza kontrolą stanu trzeźwości kierowcy i stanu technicznego jego samochodu, sprawdzany jest również stan licznika. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. W związku z nimi, kierowca będzie musiał umożliwić policjantom i innym służbom mundurowym sprawdzenie stanu licznika swojego pojazdu. Po odczytaniu danych zostaną one przeniesie do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, zwanej popularnie CEPiK-iem.

Zgodnie z art. 306a kodeksu karnego zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru - stanowi przestępstwo, za które grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

Warto jeszcze pamiętać...

Odpowiedzialności karnej z tego paragrafu podlega zarówno osoba, która cofnęła licznik, jak i ta, która zleciła taką usługę.

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Franc 7569

  Ponoć CBA jest w UM a tu cisza! Jeżeli to prawda to mam nadzieję że ci panowie odwiedzą również mpgl bo tam jest dopiero bagno!

 • 1.0.0

  ...kto takie bajki opowiada?

 • kierowca bombowca

  Co z tego jak i tak do Polski trafiają nówki sztuki z znikomym przebiegiem , czym starszy tym bardziej uszanowany hahahahaha.Taki pojazd po"dziadku" z przebiegiem lekko ponad stówkę mający dziesięć lat a w rzeczywistości ma siedemset tysięcy i pewnie z jednego dzwona po drodze,w naszym kraju dostaje drugie życie a ludzie to łykają.I po co w nim cofać licznik jak już jest cofnięty!

 • lnlmomo

  Zgadzam sie.Jednak najsmieszniejsze jest to, ze ludzie nadal przy zakupie patrza na km na liczniku, przeciez to stan auta powinien byc sugestywny a nie licznik, ktory na 90% jest cofniety.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.