Jednym z kluczowych projektów sportowych realizowanych w Świętochłowicach, oprócz toru żużlowego, jest ośrodek piłkarski, który powstaje na OSIR Skałka. Do zakończenia projektu pozostało niewiele.
Budowa boisk na OSiR Skałka
Budowa pełnowymiarowego boiska piłkarskiego ze sztuczną nawierzchnią na terenie OSiR Skałka rozpoczęła się na początku kwietnia. Dodatkowo wymienione miały być także nawierzchnie Orlika oraz boiska z trawy naturalnej.
Pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią powstaje tuż obok tzw. żwiroka na terenie "Skałki". Obiekt zostaje dodatkowo wyposażony w małe boisko trawiaste, trybuny mające pomieścić 299 osób, ledowe oświetlenie i kontenery socjalne.
Modernizacja i budowa obiektów infrastruktury OSiR " Skałka" obejmuje:
- budowę pełnowymiarowego boiska z trawy sztucznej,
- przebudowę boiska treningowego z trawy naturalnej,
- wymianę nawierzchni boiska "Orlik",
- budowę budynku zaplecza sanitarno-szatniowego,
- budowę niezbędnych elementów zagospodarowania i uzbrojenia terenu oraz urządzeń i infrastruktury technicznej,
- dostawę sprzętu do utrzymania nawierzchni.
Inwestycja finansowana jest ze środków pochodzących z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach programu "Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej – edycja 2021", a także budżetu własnego Gminy Świętochłowice.
Wykonawcą prac jest firma Serwis-Rozwój Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Katowicach. Koszt robót budowlanych w ramach umowy wynosi 7 441 500,00 zł. Wykonawca miał 8 miesięcy od podpisania umowy na realizację zadania. Niestety budowa boisk nadal trwa.
Kiedy mieszkańcy Świętochłowic będą mogli skorzystać z nowego kompleksu?
W ostatnich dniach prezydent Świętochłowic - Daniel Beger podpisał aneks do umowy, uzasadniający przesunięcie terminu realizacji.
Są to dodatkowe roboty związane z:
- kolizją małego boiska trawiastego z istniejącym boiskiem do koszykówki, które nie było objęte dokumentacją projektową, i rezygnacja z zaprojektowanego w tym miejscu krawężnika,
- kolizją z fundamentem "rolkowiska", który wchodził w obręb warstw konstrukcyjnych boiska pełnowymiarowego, przez co konieczne było przesunięcie boiska o ok. 2 m oraz podniesienie rzędnej boiska o 24 cm, co z kolei wymusiło zmiany w zaprojektowanej drodze przeciwpożarowej,
- oraz opóźnieniem dostawy granulatu wypełniającego nawierzchnię dwóch boisk.
- Wszyscy, a najbardziej użytkownicy przyszłego ośrodka, nie możemy doczekać się jego finalizacji. Nowy termin zakończenia prac to 31 marca 2023 r. - napisał Daniel Beger.