Wiadomości z Świętochłowic

Kim byli mieszkańcy Lipin na obrazach Ludwika Konarzewskiego?

 • Dodano: 2020-09-04 06:45, aktualizacja: 2020-09-04 06:50

Kościół św. Augustyna w Świętochłowicach – Lipinach liczy prawie 150 lat. W niewielkiej kaplicy chrzcielnej w 1955 r. powstał cykl obrazów na deskach, namalowanych przez Ludwika Konarzewskiego – juniora, przedstawiających sceny udzielania Świętych Sakramentów. Jak niesie wieść gminna, do przedstawień poszczególnych postaci pozowali mistrzowi mieszkańcy Lipin.

Właśnie trwa akcja ustalania, kim byli modele

Kościół jest świadkiem burzliwych dziejów dzielnicy – na jego murach widać liczne uszkodzenia – ślady działalności kopalni i huty cynku. Wpisany do rejestru zabytków, wewnątrz kryje zespół zabytkowych witraży i organy, a także... zagadki, wymagające rozwiązania. Właśnie ruszył akcja poszukiwania modeli, którzy pozowali Ludwikowi Konarzewskiemu – juniorowi, podczas tworzenia cyklu obrazów na deskach w kaplicy chrzcielnej. Dzieła powstały w 1955 r. Wszyscy, którzy wiedzą, kto pozował podczas ich powstawania lub dysponują jakimiś informacjami w tym temacie, proszeni są o kontakt mailowy: lipiny@katowicka.pl lub telefoniczny nr tel. 515 304 860.

Zebrany materiał o osobach przedstawionych na obrazach, wraz z informacją o twórcy cyklu – Ludwiku Konarzewskim, zostanie opracowany i opublikowany na stronach internetowych Parafii i Miasta 12 września w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2020.

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Sandra

  tam jest mój dziadek :)

 • leopold

  Nie ma tam gdzieś Dawida???

 • Goroleraus

  Ja tam widzę potomków Begera

 • jorg

  ta mało to jest Gryjta a ta oma to staro Pytlokowo

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.