Wiadomości z Świętochłowic

Koniec problemów z wywozem "trudnych odpadów"

  • Dodano: 2021-03-22 08:15, aktualizacja: 2021-03-22 08:34

Trwa budowa kolejnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Świętochłowicach.

Prace budowlane przy ul. Szpitalnej rozpoczęły się w lutym 2021 roku i potrwają to końca maja 2021 r., natomiast całość projektu wraz z kampanią informacyjno-edukacyjna zostanie zrealizowana do końca bieżącego roku.

Przetarg na budowę PSZOK-u przy ul. Szpitalnej wygrała w styczniu 2021 r. firma PPUH Hydrobud z Chorzowa

Na podstawie decyzji wydanych przez Marszałka Województwa Śląskiego oraz Prezydenta Miasta Bytomia usunięte zostały drzewa kolidujące z budową PSZOK-u. W ramach prac budowlanych wykonano już przyłącza i sieci wodno-kanalizacyjne, które będą odprowadzać wody opadowe z terenu utwardzonego poprzez separatory do istniejącej kanalizacji ogólnospławnej. Instalacja wodno-kanalizacyjna będzie służyła również do rozprowadzenia wody i odprowadzenia ścieków z kontenera  socjalno-biurowego. Przy wjeździe do punktu wygospodarowane zostały także dodatkowe miejsca parkingowe.

Należy podkreślić, że PSZOK to w pełni bezpieczne miejsce odbioru m.in. zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, olejów, farb, rozpuszczalników, zużytych opon, odpadów poremontowych i wielkogabarytowych, a także przeterminowanych leków.

Do tej pory pozbywanie się tego rodzaju śmieci było sporym problemem dla mieszkańców miasta. Choć w mieście funkcjonuje już jeden PSZOK na składowisku odpadów komunalnych przy ul. Wojska Polskiego, jego lokalizacja na peryferiach miasta stanowi problem, szczególnie dla osób starszych i niezmotoryzowanych. Do PSZOK-u przy ulicy Szpitalnej będzie można dojechać również środkami komunikacji publicznej. Należy jednak pamiętać, że nie będzie on miejscem składowania odpadów, a jedynie punktem ich odbioru. Wszystkie zebrane odpady będą regularnie wywożone do miejsc ich docelowego unieszkodliwienia dedykowanego dla konkretnego rodzaju odpadu.

W Świętochłowicach funkcjonuje także mobilna wersja PSZOK – raz w miesiącu odpady problemowe można dostarczać do samochodu, który specjalnie w tym celu przyjeżdża wg harmonogramu do poszczególnych dzielnic miasta. Zużyte baterie, przeterminowane leki i zużyte świetlówki można oddawać także do tzw. Miejsc Zbiórki Wybranych Odpadów Niebezpiecznych (MZWON).

Szczegółowe informacje na temat miejsc lokalizacji MZWON, godzin pracy PSZOK-u przy ulicy Wojska Polskiego, czy Mobilnego PSZOK-u znajdują się na stronie www.czyste.swietochlowice.pl.

Wykaz odpadów, zgodny z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku, które przyjmować będzie świętochłowicki PSZOK:

  • szkło,
  • papier,
  • tworzywa sztuczne,
  • odpady opakowaniowe wielomateriałowe,
  • metale,
  • bioodpady,
  • odpady niebezpieczne,
  • przeterminowane leki i chemikalia,
  • odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek,
  • zużyte baterie i akumulatory,
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
  • meble i inne odpady wielkogabarytowe,
  • zużyte opony,
  • odpady budowlane i rozbiórkowe,
  • odpady tekstyliów i odzieży.

PSZOK to nie wysypisko śmieci. Pracownicy nie będą odbierać odpadów innych niż wyżej wymienione, a wszystkie przyjmowane odpady nie mogą wydzielać żadnego zapachu. Celem funkcjonowania PSZOK jest umożliwienie usuwania „trudnych odpadów” w sposób selektywny i kontrolowany, a z punktu będą mogli korzystać wyłącznie mieszkańcy Świętochłowic. Wszystkie kontenery na odpady niebezpieczne są szczelnie zamykane i odporne na działania zbieranych tam odpadów.

Projekt pn. ,,Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Szpitalnej w Świętochłowicach wraz z kampanią edukacyjno-informacyjną’’ jest realizowany w ramach poddziałania 5.2.1 Gospodarka odpadami – ZIT w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Konieczność utworzenia Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) wynika bezpośrednio z zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (art. 3 ust.2 pkt 6).  Zadaniem Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych jest stworzenie mieszkańcom warunków do pozbycia się odpadów powstających w gospodarstwach domowych, a które powinny być usuwane w sposób selektywny i kontrolowany. Dotyczy to szczególnie odpadów niebezpiecznych powstających ze strumienia odpadów komunalnych.

Komentarze (16)    dodaj »

  • Mo

    Czy ktos zajmie siesię firma recykler i zlodziejska rodzina kostempskich ??

  • Mieszkaniec

    Ten cały "mobilny pszok" to jakaś kpina, najczęściej widywany jest pod osiedlowymi sklepami gdzie pracownicy kupują alkohol nagminnie. Rozumię że w ten sposób przykładają się do odzysku szkła ale w godzinach pracy to chyba średni pomysł na te czasy....

  • Ecik

    Zrób zdjęcie pracownikom a nie pi... Ty napewno jesteś wzorowym pracownikiem i obywatelem do tego konfidentem

  • P.

    Kolesi managerów (pożal się boże)do obsadzenia stanowisk jest welu , ciekawe kto i za ile na tym CHASIOKU bedzie prezesował.Ktoś w komentarzach zasugerował , żeby takie punkty były w każdej dzielnicy .Dobry pomysł ,ale czemu nie dwa ,trzy malutkie punkciki na dzielnicę ,wtedy i bezrobocie zmaleje,i tabliczek pt prezes , wiceprezes przybędzie o radach nadzorczych nie wspomnę . Na koniec naważniejsza sprawa ile nasze swietochlowickie słońce będzie miał WSTĘG DO PRZECIĘCIA !!!!!!

  • mieszkaniec

    Dlaczego inwestycje nie zostały ujęte w budżecie?

  • KOSTEMPSKIE WON

    Dobrze ze DELFINA juz nie ma bo by powiedzial ze smieci nie ma , i problemu tez nie ma.

  • Mieszkaniec ul Licealnej

    Napiszę krótko to jest skandal, że w środku miasta tuż przy liceum coś takiego ma prawo powstać. Jest dużo innych miejsc w mieście na wybudowanie takiego obiektu z dala od zabudowań miejskich. Nie dość że mieszkańcy ulicy Licealnej zostali obdarowani "punktem skupu owoców" z całej Europy i składowania ich na obrzeżach do momętu rozkładu To jeszcze coś takiego ma prawo powstać .Jeszcze raz Skandal!!

  • Ze Świon

    Jeszcze raz przeczytaj co tam będzie. Na obrzeżach już jest, byłeś kiedyś tam?. Założe sie że 95 % mieszkańców zamiast na wysypisko zawieź to woli gdzieś podrzucić albo ze zwykłymi śmieciami wywalić. Taki punkt powinien być w każdej dzielnicy, ten miał podobno powstać już dwa lata temu. Ja zbieram takie odpady elektronika, baterie, żarówki w piwnicy i przy okazji wymiany jakiś mebli zawoże na wysypisko, ale tam dojazd to masakra, szkoda auta, dlatego sie ciesze że w końcu będzie punkt w bardziej cywilizowanym miejscu . Jak sie robi drobny remont to gdzie wysypujecie kawałki gruzu ? Na wiadro tynku lub kawałków cegieł nikt nie zamawia worka na gruz , a tak bedzie można bezpiecznie oddać. Jak latami leżą w piwnicy to tam tak samo będzie i nic sie nie stanie a przynajmniej będą to służby wywozić do utylizacji.

  • Eko janusz

    Z Ciebie to taki(a) prezes (ka)-amator piwnicznej sortowni !!! Masz rację szkoda auta ,bo od wywozu smieci są śmieciarki.Pozdrawiam i życzę owocnego zbieractwo -sortownictwa (oczywiście w piwnicy ) , dużo drobnych remoncików i częstych wizyt w CYWILIZOWANYM MIEJSCU .

  • SW

    Na obrzeżach faktycznie jest PSZOK ale dojazd do niego to istna mordęga dla samochodu.

  • PAMIETAMY

    Nareszcie miasto rozwiazalo ten problem , Kostempski z matka w firmie recykler zarabiali pieniążki na mieszkancach a smród i syf w miescie do dzis po nich został

  • Widzimy

    Po tobie i twoich kolegach też pozostanie niezły smród.

  • mieszkaniec

    Smród po aktualnym zarządzie pozostanie na długo.

  • Krzysiu

    Miasto nie może samo wydawać decyzji dot wycinki swoich drzew. Marszałek wyznacza inne które prowadzi postępowanie administracyjne. Wychodzi na to ze Bytom został wyznaczony w tej sprawie i tam zapadło rozstrzygniecie

  • głupia Gienia

    Wszystko fajnie tylko co ma do tego Prezydent Bytomia?

  • mieszkaniec

    W końcu wywiozą śmieci z Katowickiej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również