Wiadomości z Świętochłowic

Koniec z tradycyjnym L4! Od grudnia zastąpi je elektroniczne zwolnienie e-ZLA

  • Dodano: 2018-11-20 11:45, aktualizacja: 2018-11-20 14:16

Od grudnia tradycyjne L4 zastąpi elektroniczne zwolnienie e-ZLA. Zwolnienia od lekarza nie dostaniemy już do ręki. Badający nas lekarz wyśle je od razu elektronicznie do pracodawcy.

Lekarze mogli wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie już od stycznia 2016 roku. Zwolnienia na papierowym formularzu (ZUS ZLA) mogą być wystawiane jeszcze do końca listopada 2018 r. Natomiast od 1 grudnia 2018 r. lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne.

Od grudnia lekarz przekazywać będzie zaświadczenie lekarskie e-ZLA elektronicznie do ZUS (po jego cyfrowym podpisaniu). ZUS udostępni e-ZLA pracodawcy na jego profilu elektronicznym ZUS nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA. Informacja ta będzie przekazywana także ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi) posiadającemu profil ubezpieczonego na platformie ZUS.

Dzięki elektronicznym zwolnieniom teoretycznie zniknie ryzyko, że „L4” nie trafi do ZUS w ciągu 7 dni, co mogłoby oznaczać obniżenie zasiłku chorobowego. Po wyjściu od lekarza chory może iść prosto do domu lub apteki, a e-zwolnienie lekarskie automatycznie pokaże się na profilu pracodawcy oraz w systemie ZUS.

Platforma Usług Elektronicznych ZUS

Podstawowym warunkiem otrzymywania informacji na temat choroby pracownika jest założenie konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jak to zrobić? Najprostszym sposobem jest skorzystanie ze strony ZUS i zarejestrowanie się. Swoją tożsamość możemy potwierdzić podpisem elektronicznym lub za pomocą profilu zaufanego. Można też skorzystać, o ile jest taka opcja, z aplikacji bankowej. TUTAJ znajdziecie dokładny opis zakładania konta.

Nie ma jednak przepisów zmuszających do takiego kroku samych pracodawców – zatrudniających do 5 osób. Tak naprawdę założenie kont pracowników na PUE ZUS oznacza przede wszystkim wygodę. Ci, którzy jednak na to się nie zdecydują, pozostaną przy papierze. Jeśli pracodawca nie ma założonego profilu na PUE ZUS – stosowna informacja wyświetli się w systemie lekarza. Ten musi je tradycyjnie wydrukować i w formie papierowej pacjent musi je zanieść do swojej firmy.

Mniej obowiązków dla pacjentów

Gdy lekarz wystawi e-ZLA, pacjent nie musi dostarczać zwolnienia pracodawcy (w przypadku pracowników) albo ZUS (m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą). Nie musi już podczas choroby czy opieki np. nad chorym dzieckiem udawać się do pracodawcy, czy jednostki ZUS albo prosić o dostarczenie zwolnienia rodzinę, czy znajomych. E-ZLA zostanie przesłane na profil PUE płatnika i do systemu ZUS.

Pacjent, któremu lekarz wystawi e-ZLA, nie jest związany terminem 7 dni na dostarczenie zwolnienia. Nie dotyczą go w związku z tym ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu. Konieczne jest natomiast przesłanie (złożenie) wniosku m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, występujących o zasiłek po ustaniu zatrudnienia (ubezpieczenia) czy pracowników, którym ZUS, a nie pracodawca wypłaca świadczenia chorobowe. Ubezpieczony może to zrobić, korzystając ze swojego profilu na PUE. Wniosek w jego imieniu może także złożyć pracodawca, np. poprzez ZUS Z-3.

Kiedy lekarz musi wydrukować zwolnienie lekarskie?

Jeśli pracodawca nie będzie miał profilu na PUE, nie będzie możliwe elektroniczne przekazanie e-ZLA. W takiej sytuacji lekarz musi wręczyć pacjentowi wydruk zwolnienia. Ten wydruk pracownik musi dostarczyć swojemu pracodawcy.

Wydruk wystawionego przez lekarza zaświadczenia lekarskiego e-ZLA jest przekazywany ubezpieczonemu:

  • gdy z informacji udostępnionych na profilu lekarza na PUE ZUS wynika, że płatnik składek (np. pracodawca) nie posiada profilu na PUE ZUS,
  • na żądanie ubezpieczonego, nawet jeżeli płatnik składek ma profil informacyjny płatnika składek na PUE ZUS.

Pracodawca, który nie ma profilu na platformie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, otrzymuje wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA bezpośrednio od ubezpieczonego (także wtedy, gdy nie jest płatnikiem zasiłku). Nie dotyczy to osób:

  • prowadzących działalność pozarolniczą oraz osób z nimi współpracujących, duchownych, których niezdolność do pracy z powodu choroby przypada po ustaniu tytułu ubezpieczenia,
  • podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego niemającego siedziby w Polsce, które dokumenty do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku składają w ZUS.

Wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA jest opatrzony podpisem i pieczątką lekarza. Sporządzenie wydruku jest możliwe tylko po wystawieniu zaświadczenia lekarskiego w formie dokumentu elektronicznego, podpisaniu i wysłaniu do ZUS.

Co, jeśli lekarz nie ma dostępu do Internetu?

Przepisy przewidują wystawienie zaświadczenia lekarskiego na formularzu wydrukowanym z systemu. Jest tak, gdy wystawienie e-ZLA nie jest możliwe - w szczególności w razie braku połączenia internetowego (np. w czasie wizyty domowej) lub braku możliwości uwierzytelnienia zaświadczenia lekarskiego specjalnym podpisem elektronicznym. W takich sytuacjach lekarz ma możliwość skorzystania z formularzy zaświadczeń lekarskich wydrukowanych wcześniej z systemu. Każdy wydrukowany przez lekarza formularz ma identyfikator (serię i numer) i jest zarejestrowany w systemie. Wystawione na nim zwolnienie nie zawiera numeru statystycznego choroby. Dane i informacje niezbędne do wystawienia zaświadczenia w tym trybie musi przekazać lekarzowi pacjent (ubezpieczony).


Źródło: Redakcja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również