Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Konsultacje społeczne w sprawie budowy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

 • Dodano: 2019-07-25 09:30

Gmina Świętochłowice przygotowuje się do realizacji zadania pn. ,,Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Szpitalnej w Świętochłowicach wraz z kampanią edukacyjno-informacyjną’’ w ramach ogłoszonego naboru wniosków na dofinansowanie projektów dla poddziałania 5.2.1 Gospodarka odpadami – ZIT w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Opis planowanego zadania

Konieczność utworzenia Punktu selektywnego zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) wynika bezpośrednio z zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (art. 3 ust.2 pkt 6).  Zadaniem Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych jest stworzenie mieszkańcom warunków do pozbycia się odpadów powstających w gospodarstwach domowych, a które powinny być usuwane w sposób selektywny i kontrolny. Dotyczy to większości odpadów innych niż biodegradowalnych w szczególności odpadów niebezpiecznych ze strumienia odpadów komunalnych. W Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych będzie można oddać odpady niebezpieczne w postaci przeterminowanych leków, zużytych baterii (z wyłączeniem akumulatorów), zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zużyte oleje, farby i rozpuszczalniki, opakowania po substancjach niebezpiecznych. W przypadku odpadów innych niż niebezpieczne będzie można oddać papier, tekturę, szkło, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe, złomy metali, zużyte opony, odpady poremontowe, wielkogabarytowe. Budowa Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przewidziana jest przy ul. Szpitalnej (za cmentarzem w rejonie garaży). Będzie to miejsce ogrodzone z kontenerem socjalno-biurowym, wiatą magazynową na odpady niebezpieczne oraz kontenerami na odpady inne niż niebezpieczne ustawione poza wiatą. Przy wjeździe na teren PSZOK-u powstaną dodatkowo 2 miejsca parkingowe dla mieszkańców.

Konsultacje trwać będą w okresie od 24.07.2019 r. do 29.07.2019 r.

Wypełnioną ankietę można składać w budynku Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach przy ul. Katowickiej 54, w Kancelarii Ogólnej lub elektronicznie przesłać na adres: ego@swietochlowice.pl

Ankiety złożone lub przesłane po wskazanym terminie bądź nie zawierające uzasadnienia pozostaną bez rozpatrzenia.

ANKIETA

Komentarze (21)    dodaj komentarz »

 • Świętochłowiczanka od urodzeni

  kto tą segregacje bedzie sledził,ludzie nie przywykli do porzadku,zreszta widac to w naszym miescie,brud ns ulicy i w kazdym podworku,na Skalce, to na pewno nie przejdzie bo by musial tam stac policjant.

  • Świętochłowiczanka od urodzeni
   2019-07-28 23:24
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Babcia

  Nie ma naszej zgody na otwarcie tak niebezpiecznego PUNKTU trujacego nas mieszkańców i uczącą się w LO młodzież . Jak to się ma do przepisów o ochronie środowiska i przepisów przeciwpożarowych.Ponadto ewentualne samozapłony lub podpalenia,które zdarzają się w takich miejscach stanowią zagrożenie dla znajdujących się tam garaży i mienia ich właścicieli.Może by tak pomyśleć o terenach w dzielnicy Chropaczów-co Wy na to?

 • Lokatorzy Osiedla Liceal/Nasto

  Nie zgadzamy się !!!Juz nas tak trujecie...Proszimy sprawdzić ...Osiedle Licealna - Nastolatków TO - największa umieralność na raka ...Proszimy sprawdzić ..Bezpośrednia bliskość planowanej lokalizacji odpadów niebezpiecznych dodatkowo zagraża bezpośrednio naszemu zdrowiu. Zdrowiu naszym dzieciom.Zdrowiu naszym wnukom !!!

  • Lokatorzy Osiedla Liceal/Nasto
   2019-07-27 13:22
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Bonclok

  "PROSZIMY" o niewypisywanie bzdur. Bo to nie składowisko odpadów, a punkt jego odbioru. I dobrze, że stać to będzie w centrum, gdzie każdy będzie miał blisko. Już widzę jak Lokatorzy Liceal/Nasto zapierniczają na Chropaczów oddać śmieci. Mówicie Państwo, że osiedle "LICEALNA - NASTOLATKÓW to największa umieralność na raka." Na jakiej podstawie została opracowana ta teza? I o jakiej skali mówimy? Miasta? Województwa? Galaktyki?

 • GRZECH

  To nie w taki sposób mają się odbywać konsultacje społeczne. Informacja Przez Internet? Bez poinformowania zwyczajowo mieszkańców pobliskiej lokalizacji o ankiecie?Najpierw trzeba poinformować z wyprzedzeniem najbliższe otoczenie poprzez zwyczajne ogloszenia, ulotki. Pozwolić sie zapoznać mieszkańcom z planem. Umożliwić nawet starszym osobom, które również maja mieć możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie nawet nie posiadając dostępu do Internetu, drukarek. I co za kretyński to pomysł by czynić to wszystko w okres wakacyjny!!!Do tego usytuowanie cuchnącego PSZOK w centrum miasta to prima a prilis?To nie sa prawdziwe konsultacje społeczne, to łapanka tych co są na miejscu i ludzi młodych, najbardziej mobilnych.Żenada dla tego kto wymyślił tak niedorzeczny pomysł. Trzeba było to najpierw przemyśleć A potem działać.

 • Mieszkaniec.

  Panie Prezydencie, nie mam ochoty spoglądać zza okna na składowisko śmieci! Już mamy tam salon samochodowy z parkingiem i wieczne problemy z hałasem oraz Max burger i smród pieczonych burgerow. Jeszcze mamy mieć składowisko odpadów......!!!! Oj nie na to się mieszkańcy ul Szpitalnej nie zgodzą!!!! Wymyśl Pan inne miejsce z dala od bloków i daj Pan nam i naszym dzieciom normalnie i w spokoju mieszkać .

 • Bulwersancja

  Jest też skład owoców z całej Europy.na licealnej/ robale/ szczury i woń ginących owocow/ balangi ukraińskie.wszysrko widać z okna szkoły

 • mieszkaniec Licealnej

  NA AJSCE MACIE DUŻO MIEJSCA TAM ZRÓBCIE SKŁADOWISKO ODPADÓW

  • mieszkaniec Licealnej
   2019-07-27 20:44
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Anka z zaścianka

  Co to za orzeł intelektu przygotował tą ankietę? Czyżby ktoś rozwalił ten wydział? Bo z tego co wiewióry ćwierkają to mądrzy z magistratu uciekli, reszta się przymierza. :)

 • Zdziwiony

  Jakieś 2 lata temu rodzice dostali pismo z UM, że pozwolenie na budowę wydane. Będzie nowa lokalizacja, że konsultacje mają być?

 • Olo

  Pisze w artykule że będzie można tam dostarczyć różne odpady. Pomysł nie jest zły. Jak dla mnie jest ok. Zawsze jest problem ze starymi meblami czy śmieciami po remoncie. U nas w domu pilnujemy segregacji, stare leki zanosimy do apteki, zużyte baterie zbierają w szkole, na podwórku mamy różne śmietniki na segregowane śmieci. Mieszkam z rodziną w kamienicy w której mieszka 6 rodzin. Problemem jest "leniwość ludzka". Jeżeli nie chce się sąsiadowi w domu odpowiednio wrzucić śmieci to nie wierze że będzie z puszkami po farbach leciał kilka ulic dalej. Jeżeli pudełko z kartonu po pizzy wrzuca do pierwszego wolnego śmietnika a jeden ruch ręki dalej jest specjalny na papier, że butelki plastikowe wrzucają niezgniecione i zakręcone to o czym to świadczy? O tym, że nigdy nie będzie dobrze. 10 takich punktów odbioru śmieci nic nie zmieni puki ludzie się nie nauczą. A z dorosłymi jest gorzej jak z dziećmi. W przedszkolu już uczą o segregacji śmieci. Tylko jak w domu się nie kontynuuje to nauka idzie w las.... jak niektóre śmieci. NIESTETY :(

 • To nie ja - to oni

  Dlaczego znowu na samym krańcu miasta ? Stary człowiek ma nieść na plecach stare radio z Chropaczowa na drugi koniec miasta ? Coś mi się wydaję że to sztuka dla sztuki a na dodatek w bankrutującym mieście są pieniądze na takie d...rele gdy mamy już coś takiego. O co tu chodzi ? Jakiś targowiskowo-chorzowski poryw intelektu ? To mó głos w konsultacjach !

 • Ze Świon

  Jak żeś jest z Chropocowa to żeś powiniyn wiedzieć że stare radio i inksze niypotrzebne [...]erele możesz prziniyś do MPGM abo jak to sie teraz nazywo. Mie ze cyntrum niy ma ciyżko pozbiyrać do auta to co niy potrzebuja i mi zawodzo na hasiok na Zgoda abo właśnie na Chropoców, bez problymu i za darmo bierom.

 • Świętochłowicka39

  To się teraz nazywa mpuk i masz rację można przynosić a do tego raz w miesiącu jest mobilna zbiórka są miejsca gdzie samochód stoi po 45 min i zbiera różne rzeczy

  • Świętochłowicka39
   2019-07-27 14:35
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Jan

  Prezydent boi się podejmowania decyzji (za wyjątkiem dawania stołków znajomym i poplecznikom) i dlatego bawi się w ciągłe konsultacje, które niczego nie dają.

 • jorg

  nie aż tak dawno miasto się chwaliło że ma najnowsze maszyny do segregowania śmieci ludzie mają pracę i wszystko na długie lata ma być cacy a tu podwyżki

 • krist

  po co segregować śmieci skoro i tak MPO wrzuca wszystko do jednego auta ?

 • Ryszawychamburgermax

  Nazywanie tego konsultacjami bym nie nazwał ,ludzie w ogóle nie zostali powiadomieni czas od 24,07 do 29,07 w tym wekend. Dużo ludzi jest na urlopach.Było jakieś zebranie mieszkańców w tej sprawie?.Można było przeprowadzić "konsultacje w majówkę ,a zapomniałem w majówkę była ,sesja rady miejskiej.Na Licealnej ludzie się skarżą że śmierdzą zgniłe owoce z hurtowni,teraz to będzie dopiero paleta zapachów

  • Ryszawychamburgermax
   2019-07-25 20:04
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • błękitek

  Wszystko co dotyczy zorganizowania czegokolwiek dla dobra mieszkańców jest tak przemyślane że (.......) człowieka strzela! Widać ten profesjonalizm zatrudnionych kolesi.

 • Fiona

  Twoje pomysły mile widziane. Idź zglos w UM co masz do zaproponowania.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.