Wiadomości z Świętochłowic

Kontrole akwenów i apel mundurowych o rozwagę

 • Dodano: 2022-06-06 07:45, aktualizacja: 2022-06-06 08:01

Do tegorocznych wakacji zostały jeszcze trzy tygodnie. Zbliżający się okres letni oraz coraz lepsza pogoda zachęci wiele osób do korzystania z kąpieli w zbiornikach wodnych. Dlatego mundurowi z miejscowej policji zapowiadają wzmożone kontrole „dzikich kąpielisk”, aby zapobiec utonięciom oraz oddziaływać prewencyjnie, by nie dochodziło do przestępstw oraz wykroczeń. Wszystko po to, aby wypoczynek w okolicy akwenów nie zamienił się w tragedię. Policja przypomina o odpowiedzialnym zachowaniu i korzystaniu z akwenów w miejscach tylko do tego wyznaczonych.

Policjanci kontrolują akweny wodne

W okresie letnim świętochłowiccy policjanci podejmują szereg działań profilaktycznych ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającym na terenie miasta, informując ich jednocześnie o zagrożeniach wynikających z nielegalnych kąpieli, gównie dla życia i zdrowia. Z uwagi na to, że do rozpoczęcia wakacji zostały zaledwie trzy tygodnie, mundurowi nie tracą czujności i apelują o zachowanie rozwagi. Policjanci przypominają, że kąpiel w miejscu zabronionym, jest nie tylko wykroczeniem opisanym w przepisach prawnych, za które grozi grzywna, ale coraz częstszą przyczyną tragedii.

Coraz lepsza, słoneczna pogoda może zachęcać wiele osób do pierwszych kąpieli w akwenach. Jednak pamiętajmy, że wszystkie tzw. „dzikie kąpieliska” na terenie Świętochłowic nie są przeznaczone do kąpieli.

Na kąpiących się pomimo zakazu i ostrzeżeń, czekać będą wysokie grzywny.

Nie każdy bierze sobie apele policjantów do serca, dlatego stróże prawa systematyczne patrolują okolice zbiorników wodnych zlokalizowanych na terenie miasta. Podczas służby dzielnicowi sprawdzają bezpieczeństwo wypoczywających w rejonie akwenów. Pouczają, gdzie kąpiele są dozwolone, wskazują główne zasady, jakich należy przestrzegać podczas kąpieli między innymi zakaz wchodzenia do wody pod wpływem alkoholu czy zakaz kąpania się w miejscach, gdzie nie czuwa ratownik. Ponadto sprawdzają także właściwe oznakowanie informujące o zakazie kąpieli.

Policja przypomina również o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu w rejonach/okolicach zbiorników wodnych.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

 • Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych;
 • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika;
 • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);
 • Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr;
 • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
 • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;
 • Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;
 • Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne;
 • Zażywając kąpieli słonecznych, zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby;
 • Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.

Komentarze (2)    dodaj »

 • mieszkaniec

  otworzyć kąpielisko na magierze lepsza i bardziej czysta woda niż na basenie na skałce

 • Mieszkaniec

  To nie kolor wody świadczy o czystości wody

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również