Wiadomości z Świętochłowic

Korzystasz z portali aukcyjnych lub sklepów online? Zachowaj czujność i bądź ostrożny!

 • Dodano: 2021-08-13 06:00, aktualizacja: 2021-08-13 06:14

W ostatnim czasie coraz więcej osób korzysta z zakupów online. Są one szybkie i wygodne, a przy tym nie trzeba wychodzić z domu. Niestety ułatwia to również aktywną działalność oszustom, którzy w sieci za pośrednictwem ofert kupna/sprzedaży wyłudzają pieniądze. Zachowanie czujności i ostrożności, przy każdej dokonywanej transakcji, uchroni nas od stania się ofiarą oszustwa internetowego.

Oszuści kombinują od lat

Cały czas modyfikują swój sposób działania, do działalności przestępczej wprowadzają nowe metody, które zawsze mają jeden cel – wyłudzenie pieniędzy. Każdy, kto korzysta z portali aukcyjnych oraz robi zakupy w sklepach internetowych, powinien mieć świadomość o działalności oszustów, którzy czyhają na potencjalną ofiarę, szukając łatwego zarobku. Najpierw starają się zdobyć zaufanie, a następnie proszą o pieniądze. Po otrzymaniu pieniędzy kontakt z oszustami się urywa. Niestety pomimo wielokrotnych apeli mundurowych, wciąż dochodzi do zdarzeń, w których pokrzywdzonymi są również świętochłowiczanie.

Najczęściej do wyłudzenia pieniędzy dochodzi za pośrednictwem portali aukcyjnych

Oszuści zamieszczają bardzo atrakcyjną cenowo ofertę kupna/sprzedaży, która tylko pozornie jest okazją wśród pozostałych. Zainteresowani zakupem są przekonani, że kontaktują się ze sprzedawcą. Tymczasem mają do czynienia z oszustem, którego celem jest otrzymać jak najszybciej pieniądze. Oszuści, wykorzystują nieświadomość swojej ofiary i brak ostrożności w sieci. Istotny jest dla nich sposób realizowania płatności za towar, dlatego bardzo umiejętnie podchodzą do klienta i są w stanie przekonać go do płatności z góry lub wpłaty zaliczki. Przekonują, że to znacznie przyspieszy proces wysyłki. Do tego dochodzi jeszcze podekscytowanie i chęć posiadania jak najszybciej i jak najtaniej nabytej rzeczy. Pamiętajmy, że nowe technologie, które ułatwiają nam życie codzienne, są dostępne dla wszystkich. Również dla przestępców, przez co bardzo łatwo stać się ofiarą oszustwa internetowego.

Policjanci ze świętochłowickiej komendy po raz kolejny apelują o zachowanie rozwagi i zdwojoną ostrożność w trakcie zakupów online.

Pamiętaj!

 • Warto korzystać tylko ze sprawdzonych stron. Bądź ostrożny przy zawieraniu transakcji przez Internet.
 • Zawsze sprawdzaj dane kontaktowe sprzedawcy. Jeśli chcesz wziąć udział w aukcji internetowej, czy też zamówić coś ze sklepu online sprawdź wiarygodność sprzedawcy, a w przypadku aukcji internetowych również poprzednie sprzedaże oraz opinie kupujących na jego temat (takie informacje odnajdziesz w historii transakcji danego sprzedawcy - sprawdź czy posiada jakieś "negatywy").
 • Zanim zrobisz przelew za zakup online, sprawdź możliwe metody płatności. W razie wątpliwości skorzystaj z opcji płatności za towar dopiero przy jego odbiorze. Unikaj płatności z góry. Decyduj się na taką formę tylko na sprawdzonych i zaufanych portalach.
 • Jeśli licytujesz na aukcji internetowej, poczekaj do zakończenia aukcji zanim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze - to również wskazuje na jego wiarygodność.
 • Nie ma super ofert. Nie wierz naiwnie, że trafiła Ci się okazja. Unikaj zakupu przedmiotów o rażąco niskiej cenie. Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Uwaga na podróbki!
 • Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie daj się namówić na transakcję poza aukcją.
 • Gdy otrzymamy wiadomość od sprzedawcy, nie wchodźmy na stronę sklepu, bądź firmy za pomocą przysłanego linku. Na stronę sklepu lub firmy zawsze wchodźmy wpisując samodzielnie jej adres w przeglądarkę internetową.
 • Jeśli dostałeś maila z informacją o wygraniu aukcji, sprawdź dokładnie, czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza gdy podany w niej jest nr konta, na który masz przelać należność. Gdy masz wątpliwości nawiąż korespondencję ze sprzedającym.
 • Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł np. po "kliknięciu" w linkach zawartych w wiadomościach mailowych.
 • Pamiętaj, że zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego.
 • W razie czego zapisz korespondencje ze sprzedawcą.
 • W przypadku zamawiania sprzętu elektronicznego, pytajmy o dołączenie oryginalnego oprogramowania oraz instrukcji obsługi.

Gdy już padłeś ofiarą oszustwa:

 • Poinformuj jak najszybciej administratorów do spraw bezpieczeństwa danego serwisu.
 • Zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową itp.
 • Każde oszustwo internetowe można zgłosić na Policję. Należy pamiętać, by zabrać ze sobą dokumentację: datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę, nazwę i numer konta sprawcy oszustwa, sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, nr telefonu, adres, sposób dokonania zapłaty i kwota.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również