Wiadomości z Świętochłowic

Kradzież tożsamości podczas konkursu na dyrektora I LO w Świętochłowicach

 • Dodano: 2021-03-29 14:30

Ten konkurs na dyrektora jednego ze świętochłowickich liceów przejdzie do historii. A wszystko za sprawą niechlubnej karty związanej z kradzieżą tożsamości, podszywaniem się pod prezydenta i próbą wpływania na wybór osoby, która będzie kierowała I LO.


22 lutego ogłoszono konkursy na dyrektorów Przedszkola nr 11 w Świętochłowicach oraz I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Świętochłowicach. Drugi z nich wzbudził nie lada sensację, a cała sprawa trafiła do chorzowskiej prokuratury. Co się stało?

- W ostatnich dniach mamy do czynienia ze skandalem, który ociera się o przestępstwo - mówił prezydent Daniel Beger

Prezydent dodał też, że podjął działania mające na celu ukaranie winnych. Chodzi o sprawę związaną z podszywaniem się pod prezydenta. 

- Ktoś używając fałszywego adresu mailowego próbował nawiązać kontakt z jedną z kandydatek na stanowisko dyrektora. Chciał sprawić wrażenie, że konkurs jest ustawiony. Jest to haniebny czyn, na który nie ma naszej zgody – podkreślił prezydent.

Okazuje się, że ktoś, podając się za prezydenta, nawiązał kontakt z Miejskim Zarządem Oświaty w Świętochłowicach. Działania te miały na celu wymuszenie wskazania pewnych pytań, które mogły paść podczas konkursu na dyrektora jednego ze świętochłowickich liceów.

- Niestety, rozpoczęły się działania, które są nieetyczne i nie powinny mieć miejsca. Do dyrektora Miejskiego Zarządu Oświaty wpłynął mail. Osoba podszywająca się pod kandydatkę poprosiła o przygotowanie i udostępnienie pytań.  Jest to próba wpływu na przebieg procedury konkursowej, być może także na wynik konkursu. To skandaliczne. Procedura konkursowa trwa – mówiła Dorota Leszczyńska, dyrektor miejskiego zarządu oświaty.

Jak wskazał mecenas Jakub Szumny, mamy tu uzasadnione podejrzenie, że doszło do popełnienia przestępstwa określonego w artykule 190a, paragraf 2, Kodeksu Karnego, który tyczy się kradzieży tożsamości, a także podejrzenia przestępstwa z art. 227 KK, czyli przywłaszczania funkcji publicznej.

Podstawa prawna

 • Art.  190a.  [Uporczywe nękanie. Kradzież tożsamości]

§  1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§  2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

Prezydent złożył zawiadomienie do prokuratury

W piątek, 26 marca, prezydent Świętochłowic Daniel Beger poinformował, że sprawą 22 marca zajęła się Prokuratura Rejonowa w Chorzowie.

- Prokuratura Rejonowa w Chorzowie wszczęła śledztwo ws podszywania się pode mnie i pod p. Daniluk. Mam nadzieję, że szybko dotrze do sprawców i wymierzy stosowne kary – napisał na Twitterze prezydent Daniel Beger.

Kradzież tożsamości podczas konkursu na dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Świętochłowicach

Zobacz także

Komentarze (14)    dodaj »

 • Ewa

  DELFIN ODDAJ NASZE 100 MILIONÓW ZŁODZIEJU NIE PODSZYWAJ SIE WULCU...

 • Okradziona

  DELFIN po co znowu robisz intrygi , nakradłeś z matką dość z miasta - ZAMILCZ

 • Mr T

  Ciekawe czy policja poradzi sobie z ta zagadka , czy moze bedzie szukać winnych jak byłej sekretarz UM pupilki Delfina poszukiwanej od 5 lat listem gonczym ???

 • belfer

  Z wypowiedzi poszczególnych osób z kierownictwa miasta nie bardzo wiadomo o co chodzi. Wystąpienia prezydenta, dwóch zastępców, kierowniczki Miejskiego Zarządy Oświaty i "mecenasa" wynikają jedynie jakieś zaklęcia, które mają wykazać, że prezydent jest OK! Nie mam na ten temat wiedzy ale coś mi tu nieładnie pachnie. Poczekam na ustalenia prokuratury - może czegoś konkretnego się dowiemy.

 • obserwator

  Co się pierwszemu zastępcy na filmiku dzieje, leki źle weszły? Prezydent, drugi zastępca, radca prawny wyjąkać się nie mogą, drugi stoi jak ała, ta babka już bardziej na zastępcę wygląda, radca i drugi wypowiadają się jakby mieli się za chwilę popłakać. Ręce opadają na widok reprezentacji miasta, jacy mieszkańcy taki zarząd, ciągnie patologię do patologii.

 • mieszkaniec

  Chciałem dać plus, portal znów blokuje oceny.

 • Łowca

  Dobrze ze skończyło się tylko na kradzieży tożsamości, a przecież Beger mógł być brany od tyłu przez słynnego Grzegorza G.

 • ziom

  Tego grzegorza co to innych straszy że im się przyśni i na sesji mlaska ?

 • Joanna

  Tego od seksafery :)

 • obserwator

  Najbliższym współpracownikiem prezydenta jest osoba z wyrokiem pedofilskim.

 • Czarek

  Będziecie siedzieć beniaminki

 • mieszkaniec

  Siedzieć to będzie zespół De Bill-a

 • Zapytanko

  A dlaczego na prezentowanym zawiadomieniu została zakryta nazwa ulicy?

 • mieszkaniec

  Jak prezydent kraść własność intelektualną to dobrze, jak prezydenta okraść to źle o ile miało miejsce takie wydarzenie, podejrzewam, że któryś zapomniał, przelogować e-maile.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.