Wiadomości z Świętochłowic

Krew pilnie potrzebna! Sprawdź gdzie i kiedy możesz oddać krew w Świętochłowicach!

 • Dodano: 2021-01-14 11:00

Z całego kraju docierają głosy o zapotrzebowaniu na krew. Aktualna sytuacja epidemiologiczna spowodowała duży spadek dawców, w niektórych centrach krwiodawstwa nawet czterokrotnie. W wielu szpitalach z tego powodu odwoływane są planowe operacje. Dlatego stacje krwiodawcze organizują zbiórki krwi i proszą o jej oddawanie. Sprawdź gdzie i kiedy możesz oddać krew w Świętochłowicach.

Oddawanie krwi w czasie pandemii koronawirusa

- Koronawirus zmienia nasze nawyki. Nie oznacza to jednak, że powinien wpływać na zdrowie osób, które potrzebują krwi. Apelujemy o oddawanie krwi nawet w okresie tak trudnym, jak pandemia koronawirusa - czytamy na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Krew potrzebna jest każdego dnia i nie zmieni tego żadna epidemia. W minionym okresie niektóre z planowanych zabiegów zostały odwołane. W dalszym ciągu jednak wielu pacjentów po wypadkach, przeszczepach oraz w trakcie leczenia chorób nowotworowych potrzebuje krwi. Pomimo wieloletnich badań i prac naukowo-badawczych, nie udało się dotychczas wytworzyć tak cennego leku, jakim jest krew.

- Obecnie częściowo wykonuje się już planowane zabiegi operacyjne i wzrasta zapotrzebowanie ze strony szpitali na krew i jej składniki. Dlatego też zapraszamy dawców do zgłaszania się do naszych placówek, tak aby odbudowywać sukcesywnie nasze stany zapasów - czytamy na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Jak obecnie wygląda oddawanie krwi?

 • Przed wyjściem z domu osoba, która chce oddać krew powinna zmierzyć sobie temperaturę. Osoby z temperaturą powyżej 37.3 °C nie będą mogły oddać krwi i jednocześnie powinny skonsultować się z lekarzem rodzinnym.
   
 • We wszystkich miejscach poboru krwi znajduje się stanowisko do wstępnej kwalifikacji. Krwiodawca wypełnia tam wstępną ankietę, dezynfekuje ręce, a każdemu dawcy mierzona jest temperatura (bezdotykowym termometrem). Po wstępnej kwalifikacji Krwiodawca zostaje zarejestrowany i podlega drugiej kwalifikacji (na dotychczasowych zasadach).
   
 • Krew może oddać osoba, która m.in.:
  • w ciągu ostatnich 14 dni nie przebywała poza granicami RP,
  • której temperatura ciała nie przekracza 37.3 °C,
  • nie ma objawów infekcji,
  • nie jest objęta kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym
  • i w ciągu ostatnich 14 dni nie miała kontaktu z osobą z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.

- Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną prosimy o zgłaszanie się do oddania krwi bez osób towarzyszących. Dawcy oczekujący do oddania krwi zachowują niezbędny odstęp: 1-1.5 metra. Każdy Krwiodawca otrzymuje maseczkę, rękawiczki oraz długopis - czytamy na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Krew pilnie potrzebna!

Już 28 stycznia, specjalny ambulans do zbiórki krwi stanie pod Urzędem Miasta w Świętochłowicach. Krew będzie można oddać w godz. od 8:00 do 14:30.

Podczas zbiórki krwi zastosowane zostaną szczególne środki bezpieczeństwa. Dawcom przy wejściu do ambulansu będzie mierzona temperatura, dodatkowo przeprowadzone zostaną z nimi wywiady na temat stanu ich zdrowia.

Kto może oddać krew?

Oddanie krwi zazwyczaj nie trwa dłużej niż 10 minut, a jedna jednostka krwi może pomóc nawet trzem osobom. Pobrana dawka krwi to tylko 8% całej krwi człowieka, nie ma więc żadnego zagrożenia powodowanego jej oddaniem.

Krew może oddać każda osoba w wieku od 18 do 65 lat, która waży przynajmniej 50 kilogramów i jest zdrowa. Krew pełna może być pobrana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzny i 4 razy w roku od kobiety. Przerwa między oddaniami krwi nie może być krótsza niż 8 tygodni. Oddanie krwi trwa około 5-10 minut i odbywa się przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku. Krew oddaje się do jednorazowego pojemnika plastikowego z płynem konserwującym. Przed oddaniem krwi należy zjeść lekki posiłek. Więcej na temat warunków, które należy spełnić, by oddać krew, możecie dowiedzieć się TUTAJ
 


Gdzie i kiedy oddać krew w Świętochłowicach?
 

MIEJSCE DATA GODZINY
ul. Katowicka 54 (Urząd Miasta) 28.01.2021 8:00-14:30
ul. Katowicka 54 (Urząd Miasta) 25.02.2021 8:00-14:30

Zobacz także

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Wzburzony

  Niech jada do Warszawy na wiejską oni umieją upu[...] krwi Polaką

 • rocki

  A moze ktos pomysli o tym ,ze ludzie pracuja do 16 i dluzej ,a autobus do pobrania krwi jest do godziny 14 30. Kiedy maja oddac krew?????

 • HDK

  Za oddanie krwi należy Ci się dzień wolny od pracy usprawiedliwiony płatny więc do pracy tego dnia nie musisz iść a nawet gdyby nie mogli Tobie pobrać krwi z jakiś przyczyn to dostaniesz takie samo zaświadczenie jakbyś oddał krew

 • xy

  kiedy ja coś takiego napisałem, to ludzie się oburzyli, że mogę wolne wziąć! albo w sobotę iść :Dale zgadzam się - też bym chętnie po pracy poszedł :)

 • rocki

  A morze ktos pomysli o tym ,ze ludzie pracuja do 16 i dluzej ,a autobus do pobrania krwi jest do godziny 14 30. Kiedy maja oddac krew?????

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.