Wiadomości z Świętochłowic

Kumulacja atrakcji w SP nr 5 w Świętochłowicach

  • Dodano: 2021-03-30 06:15, aktualizacja: 2021-03-30 06:31

24 marca Szkoła Podstawowa nr 5 obchodziła Dzień Patrona – Jerzego Kukuczki. Z tej okazji zaplanowano mnóstwo ciekawych zajęć.

W związku z przejściem od poniedziałku na nauczanie zdalne część imprezy trzeba było zorganizować w piątek, a pozostałe – w formie on-line. W ostatnim czasie nie zabrakło też innych wydarzeń – odbył się konkurs recytatorski, Dzień Wody, pokaz egzotycznych zwierząt czy świąteczne zajęcia z siankiem.

Przez kilka dni przed Dniem Patrona uczniowie klasy szóstej przygotowywali w grupach prezentacje na temat Kukuczki – jednego z najwybitniejszych taterników, alpinistów i himalaistów. Spośród prac wybrano jedną, którą w środę wyświetlono uczniom klas pierwszych i drugich podczas internetowych zajęć z wychowawcą. Dzięki temu zarówno starsi, jak i młodsi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej o patronie szkoły. Podczas zajęć świetlicowych dzieci tworzyły metodą origami góry, a następnie umieszczali na nich własnoręcznie pokolorowane wizerunki J. Kukuczki. Nie zabrakło też literackich inspiracji tą postacią – przeczytano uczniom fragmenty jednej z książek o tym niezwykłym człowieku.

Niedawno odbył się także szkolny konkurs recytatorski. Wzięli w nim udział najlepsi recytatorzy z klas I i II. Wszyscy uczestnicy bardzo dobrze zaprezentowali wybrane utwory. Wśród wielu wierszy znalazły się m.in. lubiane utwory Tuwima, Brzechwy, Chotomskiej, Onichimowskiej i innych poetów. Jury było pod wrażeniem umiejętności recytatorskich oraz zaangażowania małych mówców.

Na całym świecie 22 marca obchodzony jest Dzień Wody. Jest to święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych, aby zwrócić uwagę na to, jak istotna jest woda w życiu każdego człowieka. Tę palącą kwestię postanowiono więc podnieść także w SP5. Podczas zajęć dzieci poznały fakty przemawiające za koniecznością oszczędzania wody, aby w przyszłości jej nam nie zabrakło. Wiele ciekawych doświadczeń pozwalających poznać bliżej właściwości wody, np. sprawdzanie rozpuszczalności wody w soli, ryżu i mące czy obserwacja wody przez lupę, sprawiło, że dzieci zainteresowały się tematem i doszły do wniosku, że, jak powiedział jeden z uczniów: „woda jest naszym skarbem i musimy bardzo o nią dbać”.

Ogromne zainteresowanie dzieci wzbudziło także spotkanie z niezwykłymi zwierzętami – wężem, ogromnym ślimakiem i pająkiem oraz uroczym jeżem. Uczniowie z fascynacją obserwowali zachowanie zwierząt, a nawet odważnie je głaskali oraz brali na ręce.

W związku ze zbliżającą się Wielkanocą nie mogło zabraknąć świątecznego akcentu, dlatego pierwszo- i drugoklasiści wzięli udział w zajęciach z siankiem, z którego udało im się stworzyć wspaniałe ozdoby. Samodzielna praca nad zajączkiem sprawiła dzieciom wiele radości – z dumą pokazywały swoje arcydzieła rodzicom.

Nauczyciele i uczniowie SP5 bardzo chętnie angażują się w wiele inicjatyw, dzięki którym na twarzach roześmianych dzieci widać niekłamany zachwyt. Takie działania sprawiają, że trudna rzeczywistość pandemiczna staje się nieco weselsza.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Ze Wzgorza

    Ciekawie tam, atrakcji sporo, zazdrościć takiej szkoły. Kiedyś nie było takich zajęć, przeszłość szara. No i brawa za odwage dla dzieci - nie boją się trzymac węża :)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.