Lakier to bardzo ważny element każdego auta. To od jego stanu zależy w dużej mierze prezencja naszego pojazdu. Dlatego warto pamiętać o stosowaniu odpowiednich akcesoriów. Co możemy więc zrobić, by utrzymać go w jak najlepszym stanie?
Lakier samochodowy – jaka jest jego budowa?
Zanim weźmiemy się za konserwację lakieru to warto zapoznać się z jego budową. Powłoka lakiernicza jest bowiem wielowarstwowa. Składa się z czterech warstw, z których każda ułożona jest jedna na drugiej. Podstawę lakieru tworzy grunt, który chroni go przed korozją. Na niego nakładamy podkład antykorozyjny, który odpowiada za wyrównanie wszelkich niedoskonałości w strukturze podłoża. Tak przygotowane podłoże umożliwia uzupełnienie go lakierem bazowym. Pełni on funkcję ochronną. Jego zadaniem jest więc zabezpieczenie karoserii przed wszelkimi czynnikami atmosferycznymi, drobinami piasku, asfaltu, a nawet owadami. Ta warstwa odpowiada też za połysk. Ostatnią i jednocześnie najgrubszą warstwą jest lakier bezbarwny.
Maszyny polerskie – co to takiego?
Lakier możemy chronić na wiele sposobów. Bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest usuwanie wszelkich niedoskonałości zanim ubytki staną się widoczne i mocno pogłębione. Dlatego warto stosować do mycia pojazdu profesjonalne szampony samochodowe. Możemy też korzystać z woskowania pojazdu. Zabieg ten skutecznie przywróci karoserii dawny blask i pogłębi kolor. Co jednak w sytuacji, gdy ubytki są duże i wymagają wypełnienia? Wówczas warto oddać pojazd do specjalistycznego warsztatu. Tam fachowcy zajmą się polerowaniem lakieru, by przywrócić mu dawną świetność. W tym celu wykorzystują chociażby maszyny polerskie. To urządzenie z obrotowym dyskiem, na którym znajduje się gąbka szlifierska. Takie maszyny polerskie znajdziesz chociażby tutaj https://autochemia.pl/pol_m_Detailing-2543.html. Sklepy z auto detailingiem oferują urządzenia polskich i zagranicznych klientów. Maszyny polerskie poradzą sobie zarówno z głębokimi, jak i płytkimi rysami. Jest to możliwe dzięki opcji regulacji obrotów.
Gąbki polerskie – jakie rodzaje wyróżniamy?
Maszyny polerskie do prawidłowego i skutecznego działania potrzebują też odpowiednich gąbek. Odpowiadają one za właściwy poziom ścieralności lakiery. Najczęściej spotykamy gąbki polerskie wykonane z poliuretanowej pianki. Są one dostępne w trzech stopniach twardości. Twarde gąbki polerskie pozwalają usunąć głębokie zarysowania. Te o średniej twardości uznawane są za najbardziej uniwersalne w branży. Można je więc stosować z różnymi środkami przy różnych stopniach zarysowań. Znajdziesz je pod tym linkiem https://autochemia.pl/pol_m_Detailing_Odnowa-lakieru_Maszyny-polerskie-2545.html. Gąbki polerskie miękkie stosuje się natomiast do prac wykończeniowych. Mamy tu na myśli lakierowanie na błysk. Jeśli więc chcemy uzyskać określony efekt, musimy poeksperymentować zarówno ze środkami polerskimi, jak i gąbkami. Dlatego warto kupić maszyny polerskie, które umożliwią nam rozmaite prace na jednym urządzeniu. Wówczas uda nam się osiągnąć zamierzony efekt.