Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Miasto ogłasza kolejny przetarg na oczyszczenie stawu Kalina

 • Dodano: 2019-10-02 15:15

Rusza kolejny przetarg na oczyszczeni stawu Kalina. Inwestycja, której realizacja ciągnie się już od wielu lat, po raz kolejny wchodzi w etap poszukiwania wykonawcy. Miasto czeka na zgłoszenia do 4 listopada.

Opublikowane zostało ogłoszenie o zamówieniu i specyfikacja istotnych warunków zamówienia w postępowaniu, którego przedmiotem jest: "Realizacja, w formule zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych, Projektu nr POIS.02.05.00-00-0105/16 pn.: „Poprawa, jakość środowiska miejskiego Gminy Świętochłowice – remediacja terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych w rejonie stawu Kalina wraz z przywróceniem jego biologicznej aktywności", w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, oś priorytetowa II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego".

Tym razem przetarg poprzedzony jest dialogiem technicznym

Na początku lutego tego roku miasto ogłosiło przeprowadzenie dialogu technicznego. Wraz z ośmioma podmiotami przeprowadzono rozmowy, które pozwoliły na uzyskanie wiedzy i informacji na temat prawidłowego przygotowania inwestycji:

Celem dialogu jest uzyskanie wiedzy i informacji w zakresie niezbędnym do właściwego przygotowania kolejnego planowanego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, w tym szczegółowego opisu przedmiotu zamówienia, specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz określenia postanowień przyszłej umowy, doradztwo z podmiotami zdolnymi do realizacji przedmiotu planowanego zamówienia, oszacowanie czasu potrzebnego na realizację przedmiotu zamówienia - poinformował w lutym Urząd Miasta

Rozmowy przyniosły efekt w postaci modyfikacji dokumentacji przetargowej, bo - jak wynika z rozmów - pewne zapisy powodowały zbyt duże ryzyko dla podmiotów potencjalnie zainteresowanych przyjęciem takiego zamówienia publicznego.

W nowym postępowaniu przetargowym dopuszczono możliwość zmiany sposobu realizacji inwestycji, a co za tym idzie zwiększono prawdopodobieństwo rozpoczęcia realizacji - czytamy w informacji o przetargu na stronie Urzędu Miasta.

Czy tym razem uda się w końcu przeprowadzić jedną z największych inwestycji Świętochłowic - oby, bo o tym, że stan Kaliny jest poważny wiadomo już od bardzo dawna, a dotychczasowa niemoc w tej sprawie budzi opór i niepokój mieszkańców.

Zobacz także

Komentarze (26)    dodaj komentarz »

 • Napićić

  Który to już raz? Zaraz się dowiemy ze nic z tego nie będzie i znowu cyrk od nowa

 • leopold

  Mam pytanie : jaki jest wymagany udział własny miasta w kosztach tego zadania i czy w budżecie zabezpieczono na ten cel takie środki finansowe?

 • leopold

  Jak to w "Misiu" już Bareja ustami prezesa klubu stwierdził, że "Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich słomianych inwestycjach". Ci co "grzebią" przy Kalinie doskonale zrozumieli naukę inwestowania tam przedstawioną.

 • Oczko temu misiu

  No może i tak, ale z drugiej strony Kalina sobie później nie zgnije, ona gnije już teraz.

 • obserwator

  A czy miasto jest sprawcą szkody jaką jest degradacja stawu Kalina i okolic? Nie. Sprawcą były zakłady koksochemiczne Hajduki. Szkody winny być usunięte przez następcę prawnego tej firmy a jeśli takowego nie ma, to przez skarb państwa. Takie jest prawo.

 • Miś Uszatek

  Na Kalinie z roku na rok widać coraz więcej kaczek i to nie jest żart. Mało tego, kaczki potrafią tam przeżyć.

 • Jorg

  Może to Misie Uszatki?

 • Igła

  No chyba jednak się nie zaszczepiłeś.

 • Z dziada pradziada

  Kaczek powiadasz.... chyba dziennikarskich....

 • leopold

  A jesiotra może widziałeś? Niejaki Dawid kilka lat temu mówił, że jesiotr wróci do Kaliny. A jak Dawid coś powie to nie ma wacka we wsi tak będzie i koniec.

 • wodnik szuwarek

  W Czarnobylu zwierzęta też potrafią przeżyć i co?

 • leopold

  Odnoszę wrażenie ,że Kalina i stadion to takie dwa dyżurne tematy , które co jakiś czas wrzuca się hołocie do dyskusji aby pokazać jak władza się stara. Jak by policzyć wszystkie ogłoszone w tym temacie przetargi i dokumentację do tych przetargów to jest już tego chyba pełny pokój w archiwum. A każdy kto wychyli głowe z domu może sie przekonać,że Kalina mimo utopionych milionów śmierdzi jak śmierdziała, a remontowany, rewitalizowany i remediowany od dzięsięcioleci stadion przedstawia coraz smutniejszą ruinę, której koszty podźwignięcia stale rosną i wobec innych rozlicznych problemów w mieście odsuwają jej odnowę w przestrzeń kosmiczną. Nie wiem tylko dlaczego upadły Dawid K. tak poniżył w ostatnim okresie życia Śp. Pawła Waloszka nadając jego imię temu obrazowi nędzy i rozpaczy!!!

 • Jan

  Słusznie pisze Ekolog, że tego się nie da, czyli zabetonować, zaasfaltować itp. To należy wyczyścić - i to się na. Na to jest potężna dotacja zewnętrzna. Chyba pan Beger znów kombinuje, jak uniknąć własnego wkładu (podobnie jak z centrum przesiadkowym) i nic z tym nie robić. Stąd chyba te posty jego ludzi. Człowiek, czyli Beger jest bez wyobraźni, bez przywiązania do miasta, które nie jest jego. Dużo było szumu o ludziach, którzy tu pracowali a nie mieszkali. Ten mieszka - i co!!? Oby teraz było z Kaliną już ok.

 • Georg

  Co oni z tą Kaliną. To jest drugi Czarnobyl z tą różnicą ze tam po 40 latach przyroda się odradza a tu to nie nastąpi nigdy. Poprostu szkida kasy ktorych podobno nie ma .

 • ojoj

  Chorzów powinien pokryc wiekszosc kosztów rewitalizacji bo to zaklady chemiczne z Chorzowa zanieczyscily staw

 • zefel

  Ludzie, Kalina rewitalizują już ponad 20 lat i nawet za 200 jej nie zrewitalizują. Tylko pieniądze z miasta będą wypływać w]a tych podobno Świętochłowice nie mają.

 • Andy

  Smutna prawda. Kalina pochłania pieniądze, które można by przeznaczyć na inne cele. Jakby nie można było zamiast rewitalizacji wybrać po prostu neutralizację terenu zbiornika wodnego.

 • Tiruriru

  Napisz mi tu na jakie inne cele można przeznaczyć te pieniądze? Bo bredzisz i nawet nie wiesz o czym bredzisz.

 • enst

  A ja się pytam: po co? Nie lepiej zasypać i zabezpieczyć teren stawu wcześniej usuwając najbardziej toksyczne związki chemiczne, a na jego miejsce dać beton jako pokrywę, jakąś tablicę pamiątkową i jakoś teren zagospodarować? Od lat tylko Kalina i Kalina w tym mieście. Nic może się nie zmienić, ale nadal gadka o Kalinie. Zamiast ten staw-truciciel oczy[...] za ogromną ilość pieniędzy, nie lepiej i taniej po prostu się go pozbyć? Szczególnie jeśli mowa o, mówiąc łagodnie, niezbyt zamożnym mieście takim jakim są Świętochłowice.

 • mieszkaniec

  Kalina to najlepsze miejsce do wyprowadzania kasy z miasta. Jak powiedział mi miejscowy, Kalina już sama ładnie pracuje i sama się z czasem oczyści, choć możnaby przyspieszyć ten proces.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.