Wiadomości z Świętochłowic

Miasto ogłasza kolejny przetarg na oczyszczenie stawu Kalina

 • Dodano: 2019-10-02 15:15

Rusza kolejny przetarg na oczyszczeni stawu Kalina. Inwestycja, której realizacja ciągnie się już od wielu lat, po raz kolejny wchodzi w etap poszukiwania wykonawcy. Miasto czeka na zgłoszenia do 4 listopada.

Opublikowane zostało ogłoszenie o zamówieniu i specyfikacja istotnych warunków zamówienia w postępowaniu, którego przedmiotem jest: "Realizacja, w formule zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych, Projektu nr POIS.02.05.00-00-0105/16 pn.: „Poprawa, jakość środowiska miejskiego Gminy Świętochłowice – remediacja terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych w rejonie stawu Kalina wraz z przywróceniem jego biologicznej aktywności", w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, oś priorytetowa II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego".

Tym razem przetarg poprzedzony jest dialogiem technicznym

Na początku lutego tego roku miasto ogłosiło przeprowadzenie dialogu technicznego. Wraz z ośmioma podmiotami przeprowadzono rozmowy, które pozwoliły na uzyskanie wiedzy i informacji na temat prawidłowego przygotowania inwestycji:

Celem dialogu jest uzyskanie wiedzy i informacji w zakresie niezbędnym do właściwego przygotowania kolejnego planowanego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, w tym szczegółowego opisu przedmiotu zamówienia, specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz określenia postanowień przyszłej umowy, doradztwo z podmiotami zdolnymi do realizacji przedmiotu planowanego zamówienia, oszacowanie czasu potrzebnego na realizację przedmiotu zamówienia - poinformował w lutym Urząd Miasta

Rozmowy przyniosły efekt w postaci modyfikacji dokumentacji przetargowej, bo - jak wynika z rozmów - pewne zapisy powodowały zbyt duże ryzyko dla podmiotów potencjalnie zainteresowanych przyjęciem takiego zamówienia publicznego.

W nowym postępowaniu przetargowym dopuszczono możliwość zmiany sposobu realizacji inwestycji, a co za tym idzie zwiększono prawdopodobieństwo rozpoczęcia realizacji - czytamy w informacji o przetargu na stronie Urzędu Miasta.

Czy tym razem uda się w końcu przeprowadzić jedną z największych inwestycji Świętochłowic - oby, bo o tym, że stan Kaliny jest poważny wiadomo już od bardzo dawna, a dotychczasowa niemoc w tej sprawie budzi opór i niepokój mieszkańców.

Komentarze (26)    dodaj »

 • Napićić

  Który to już raz? Zaraz się dowiemy ze nic z tego nie będzie i znowu cyrk od nowa

 • leopold

  Mam pytanie : jaki jest wymagany udział własny miasta w kosztach tego zadania i czy w budżecie zabezpieczono na ten cel takie środki finansowe?

 • leopold

  Jak to w "Misiu" już Bareja ustami prezesa klubu stwierdził, że "Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich słomianych inwestycjach". Ci co "grzebią" przy Kalinie doskonale zrozumieli naukę inwestowania tam przedstawioną.

 • Oczko temu misiu

  No może i tak, ale z drugiej strony Kalina sobie później nie zgnije, ona gnije już teraz.

 • obserwator

  A czy miasto jest sprawcą szkody jaką jest degradacja stawu Kalina i okolic? Nie. Sprawcą były zakłady koksochemiczne Hajduki. Szkody winny być usunięte przez następcę prawnego tej firmy a jeśli takowego nie ma, to przez skarb państwa. Takie jest prawo.

 • Miś Uszatek

  Na Kalinie z roku na rok widać coraz więcej kaczek i to nie jest żart. Mało tego, kaczki potrafią tam przeżyć.

 • Jorg

  Może to Misie Uszatki?

 • Igła

  No chyba jednak się nie zaszczepiłeś.

 • Z dziada pradziada

  Kaczek powiadasz.... chyba dziennikarskich....

 • leopold

  A jesiotra może widziałeś? Niejaki Dawid kilka lat temu mówił, że jesiotr wróci do Kaliny. A jak Dawid coś powie to nie ma wacka we wsi tak będzie i koniec.

 • wodnik szuwarek

  W Czarnobylu zwierzęta też potrafią przeżyć i co?

 • leopold

  Odnoszę wrażenie ,że Kalina i stadion to takie dwa dyżurne tematy , które co jakiś czas wrzuca się hołocie do dyskusji aby pokazać jak władza się stara. Jak by policzyć wszystkie ogłoszone w tym temacie przetargi i dokumentację do tych przetargów to jest już tego chyba pełny pokój w archiwum. A każdy kto wychyli głowe z domu może sie przekonać,że Kalina mimo utopionych milionów śmierdzi jak śmierdziała, a remontowany, rewitalizowany i remediowany od dzięsięcioleci stadion przedstawia coraz smutniejszą ruinę, której koszty podźwignięcia stale rosną i wobec innych rozlicznych problemów w mieście odsuwają jej odnowę w przestrzeń kosmiczną. Nie wiem tylko dlaczego upadły Dawid K. tak poniżył w ostatnim okresie życia Śp. Pawła Waloszka nadając jego imię temu obrazowi nędzy i rozpaczy!!!

 • Jan

  Słusznie pisze Ekolog, że tego się nie da, czyli zabetonować, zaasfaltować itp. To należy wyczyścić - i to się na. Na to jest potężna dotacja zewnętrzna. Chyba pan Beger znów kombinuje, jak uniknąć własnego wkładu (podobnie jak z centrum przesiadkowym) i nic z tym nie robić. Stąd chyba te posty jego ludzi. Człowiek, czyli Beger jest bez wyobraźni, bez przywiązania do miasta, które nie jest jego. Dużo było szumu o ludziach, którzy tu pracowali a nie mieszkali. Ten mieszka - i co!!? Oby teraz było z Kaliną już ok.

 • Georg

  Co oni z tą Kaliną. To jest drugi Czarnobyl z tą różnicą ze tam po 40 latach przyroda się odradza a tu to nie nastąpi nigdy. Poprostu szkida kasy ktorych podobno nie ma .

 • ojoj

  Chorzów powinien pokryc wiekszosc kosztów rewitalizacji bo to zaklady chemiczne z Chorzowa zanieczyscily staw

 • zefel

  Ludzie, Kalina rewitalizują już ponad 20 lat i nawet za 200 jej nie zrewitalizują. Tylko pieniądze z miasta będą wypływać w]a tych podobno Świętochłowice nie mają.

 • Andy

  Smutna prawda. Kalina pochłania pieniądze, które można by przeznaczyć na inne cele. Jakby nie można było zamiast rewitalizacji wybrać po prostu neutralizację terenu zbiornika wodnego.

 • Tiruriru

  Napisz mi tu na jakie inne cele można przeznaczyć te pieniądze? Bo bredzisz i nawet nie wiesz o czym bredzisz.

 • enst

  A ja się pytam: po co? Nie lepiej zasypać i zabezpieczyć teren stawu wcześniej usuwając najbardziej toksyczne związki chemiczne, a na jego miejsce dać beton jako pokrywę, jakąś tablicę pamiątkową i jakoś teren zagospodarować? Od lat tylko Kalina i Kalina w tym mieście. Nic może się nie zmienić, ale nadal gadka o Kalinie. Zamiast ten staw-truciciel oczy[...] za ogromną ilość pieniędzy, nie lepiej i taniej po prostu się go pozbyć? Szczególnie jeśli mowa o, mówiąc łagodnie, niezbyt zamożnym mieście takim jakim są Świętochłowice.

 • mieszkaniec

  Kalina to najlepsze miejsce do wyprowadzania kasy z miasta. Jak powiedział mi miejscowy, Kalina już sama ładnie pracuje i sama się z czasem oczyści, choć możnaby przyspieszyć ten proces.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również