Wiadomości z Świętochłowic

Miejsce Pamięci i Pojednania ZGODA - podpisanie listu intencyjnego

 • Dodano: 2021-09-28 06:00, aktualizacja: 2021-09-28 06:09

W Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach podpisano list intencyjny pomiędzy Miastem Świętochłowice, Województwem Śląskim oraz pomysłodawcami utworzenia wspólnej instytucji kultury – Miejsca Pamięci i Pojednania ZGODA.

List intencyjny podpisali: Wicemarszałek Województwa Śląskiego – Wojciech Kałuża, Prezydent Świętochłowic – Daniel Beger oraz pomysłodawcy powstania miejsca pamięci o ofiarach obozu na Zgodzie – Grzegorz Rosengarten i Piotr Owcarz.

W latach 1942-1945 na terenie Świętochłowic funkcjonowały obozy pracy: hitlerowski oraz stalinowski, w których zginęły tysiące niewinnych osób. Celem podpisanego listu intencyjnego jest pielęgnowanie pamięci o ofiarach tych dwóch totalitaryzmów.

Komentarze (7)    dodaj »

 • prowda godom

  tam byli we tym polskim lagrze moja oma,łojciec i ujek. żeby dostać kartku żywnościowe musieli podpisać polsko volkslista.Takie to było wyzwolenie pod przymusem nie lepsze łod faszystów.

 • Mieszkaniec

  jeśli ma to służyć antyśląskiej propagandzie to niech spadają

 • Bolesława

  NARESZCIE , Polak jest prezydentem miasta , bravo ...

 • Wszech miar obiektywny

  A godajom aże klajd njy mjanuje cowieka( starołch śe przeforsztelować tynże ausdruk)... To njy byli Poloki nawet jeźli tak godali, a żol mogymy mieć yno do noszych starzików za zawierzynje we godce pana Wojciechowi Ka

 • déjà vu

  och ten kałuża pisowski zakamuflowany dezerter fuj

 • gość

  Stalinowski? Nie, to był polski obóz koncentracyjny, którego celem było unicestwienie miejscowej ludności ,oraz obcych , np Holendrów zesłanych na roboty przymusowe do huty zgoda. Stalinowski oficer to ocalił życie kobiet , które Polacy próbowali utopić w jednej z piwnic familoku przy ul. Drzymały. W tej piwnicy była moja babcia i moja dwuletnią mama.

 • tak ino godom.

  Jak widza fto mo być odpowiedzialny za te miejsce to już widza, że tam niy bydzie prowda godano. Bydzie sama polsko propaganda.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również