Wiadomości z Świętochłowic

Mieszkańcy Lipin mogli zapytać prezydenta o wszystko. Z okazji skorzystało niewielu

 • Dodano: 2017-02-14 09:15, aktualizacja: 2017-10-02 12:08

Ruszyła seria spotkań prezydenta Świętochłowic z mieszkańcami. W poniedziałek 13 stycznia w Lipinach poruszono kwestię niepokojących drgań przy ul. Wallisa i przyszłych losów budynku Zespół Szkół i Pracy Pozaszkolnej.

W spotkaniu oprócz Dawida Kostempskiego, prezydenta miasta, wzięli udział także m. in.  Bartosz Karcz, pierwszy wiceprezydent miasta, Robert Błaszczyk, prezes zarządu MPGL, Paweł Bryda, prezes zarządu  MPGK, Mirosław Kwiatkowski, komendantem PSP w Świętochłowicach, Andrzej Brzozowski, komendant Miejski Policji w Świętochłowicach oraz Bogdan Bednarek, komendant Straży Miejskiej w Świętochłowicach. Zabrakło tylko... mieszkańców - w lipińskiej Grocie pojawiło się ich zaledwie kilkunastu.


Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie od multimedialnejprezentacji. Prezydent Kostempski i wiceprezydent Karcz przedstawili to,  co udało się do tej pory zrealizować - wspomniano m. in. o inicjatywachi budżetu obywatelskiego, modernizacji oświetlenia ulicznego w mieście i placach zabaw, które powstały w ramach programu „Bajtel 2014”.  W Lipinach do zrealizowanych inwestycji można zaliczyć nowe boiska przy Szkole Podstawowej nr 19. Do najważniejszych zadań minionego roku zaliczono też termomodernizację i przebudowę budynków Zespołu Szkół i Pracy Pozaszkolnej (okres realizacji to lata 2016-2020, a obecnie zadanie jest na etapie tworzenia dokumentacji projektowej). To właśnie pytanie o losy budynku przy ul. Dr Bukowego było jednym z pierwszych, które padło po zakończeniu prezentacji.


-Chciałam zapytać czy budynek po remoncie dalej będzie placówką oświatową, czy są co do niego inne plany?- zapytała pani Emilia, nauczycielka w ZSiPP.

Prezydent Kostempski zapewnił, że we wspomnianym budynku nadal będą realizowane zadania oświatowe, choć zlikwidowane zostanie Gimnazjum nr 3.

-W najbliższych miesiącach rozpoczniemy szeroką dyskusję i debatę na temat przyszłości ZSiPP – ale nie w zakresie, czy ma istnieć, czy nie, ale jakie funkcje oświatowe możemy tu dodać, aby budynek był maksymalnie wykorzystany – odpowiedział prezydent miasta.

Nawiązując do reformy oświatowej dodał, że nowa, świętochłowicka sieć szkół przewiduje, że w Lipinach ostatecznie, oprócz ZSiPP, pozostanie jedna szkoła podstawowa i jedno przedszkole. Gdy pojawiły się wątpliwości, czy to wystarczy, prezydent przekonywał, że według symulacji miejsca w SP nr 19 wystarczy dla wszystkich. Co jednak z nauczycielami? Prezydent nie ukrywał, że ci, którzy mieli godziny w gimnazjach, stracą je. Ja wiem, że to są tragedie ludzkie, sami sobie odpowiedzmy na pytanie, kto jest temu winien. Straty muszą być, ale postaram się, żeby były jak najmniejsze  - podsumował ten wątek prezydent.


Kolejne pytanie dotyczyło wstrząsów odczuwalnych przez mieszkańców lokali przy ul. Wallisa i Sądowej.

-Jest to niepokojące, bo trwa od listopada. To jest kilka wstrząsów, drgań w ciągu minuty - obawiam się, czy z czasem nie wpłynie to niekorzystnie na konstrukcję budynków – pytała ta sama mieszkanka Lipin.

Tu głos zabrał Bartosz Karcz, pierwszy wiceprezydent miasta. Potwierdził, że największe wstrząsy pojawiły się w okolicach 24 stycznia, a były spowodowane tym, że na terenie należącym do Deltra Trans powstaje nowy budynek usługowo-produkcyjny. Wstrząsy były efektem palowania, czyli wzmacniania gruntu pod fundamenty.


- Wystąpiliśmy bezpośrednio do kierownika budowy o ekspertyzę. Z dokumentów wynika, że wstrząsy nie zagrażają okolicznym budynkom. Wspomnianą ekspertyzę posiada radna Urszula Owoc-Kania, która również w imieniu mieszkańców interweniowała w tej sprawie. Jak przekazała nam Delta Trans drgania nie powinny już występować- wyjaśnił Bartosz Karcz.

Trzeci i ostatnie pytanie pani Emilii dotyczyło nierozwiązanej kwestii nieprzyjemnego zapachu utrzymującego się nocą nad dzielnicą.

-Nie można otworzyć okna, zapach unosi się ze strony, gdzie znajduje się firma stolarska. Mówi się dużo o smogu, może warto ten problem rozwiązać – apelowała lipinianka.

Beata Grzelec-Spetruk, naczelnik Wydziału Ekologii i Gospodarki Odpadami odpowiedziała, że u wszystkich przedsiębiorców w okolicy ul. Sądowej przeprowadzono, wspólnie ze strażą Miejską,  niezapowiedziane kontrole polegające m. in. na pobraniu próbek z paleniska.

-Tutaj nie wykryto w popiele śladów odpadów. Inny problem to jakość legalnego -jeszcze- paliwa które jest tam używane – odpowiedziała  naczelnik Wydziału Ekologii i Gospodarki Odpadami, nawiązując do tzw. ustawy antysmogowej,  czyli projektu sejmiku śląskiego.


Skąd więc bierze się przykry zapach, który, jak przekonywała Pani Emilia, powoduje problemy z oddychaniem i wywołuje bóle głowy? Pojawiło się podejrzenie, że być może przyczyniają się do tego sami mieszkańcy, którzy mają odbierać od zakładów odpady i palić nimi we własnych piecach.Prezydent Kostempski zapewnił, że problem będzie monitorowany i zapowiedział kontrole we wspomnianych firmach nawet w godzinach wieczornych.

Podczas poniedziałkowego spotkania pytania zadawała praktycznie jedna osoba. Pani Emilia. zapytana o nieobecność reszty mieszkańców,  zwróciła uwagę na zbyt słabe rozpropagowanie informacji o spotkaniu.

Przypominamy, że spotkania prezydenta ze świętochłowiczanami będą się odbywać codziennie przez cały tydzień. 14 lutego prezydent spotka się z mieszkańcami dzielnic Zgoda w SP nr 8, w środę z mieszkańcami Chropaczowa w SP nr 17, dzień później Dawid Kostempski odwiedzi Centrum i Młodzieżowy Dom Kultury, a spotkania zakończą się wizytą w Piaśnikach w SP nr 1. Początek zawsze o godz. 17.

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Wkurzona

  Tylko ja się pytam gdzie są informacje o tych spotkaniach... Poszłabym chętnie... tylko nie mam pojęcia że takie się odbywają ....

 • POroniony

  Armia Kieł na wszelki wypadek jest ;d Żal

 • Macgyver

  No i tak to z wami jest, na wybory nie!Na spotkanie nie!Tylko jęczeć i mądrować się w internecie!Co boicie się że was zjedzą czy macie coś na sumieniu?Jest okazja a tu garstka ludzi!Żenada!!!!

 • ULA

  Bo Polacy lubią narzekać,wyzywać na władze,ale[...]ą nie ruszą,żeby iść na zebranie i się poskarżyć.Jesteśmy malkontentami od wielu lat.

 • LoL

  I tu muszę się z Tobą zgodzić! Gdzie byli pieniacze typu "xx" vel "vv"?? Autochtom narobił w gacie przed spotkaniem i na wszelki wypadek nie przyszedł żeby się bardziej nie zes...ać?? Żenada!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.