Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Mocne zarzuty w kierunku Dawida Kostempskiego - nowy prezydent punktuje nieprawidłowości

 • Dodano: 2018-12-14 15:45

Podczas minionej sesji Rady Miasta, przy okazji sprawozdania prezydenta z działalności międzysesyjnej, Daniel Beger zarzucił szereg nieprawidłowości swojemu poprzednikowi, Dawidowi Kostempskiemu.

Z początku Daniel Beger poruszył sprawę przeciągających się zwolnień lekarskich części kadry zarządzającej jednostkami miasta, w tym dyrektorów i sekretarzy, którzy w zasadzie od momentu zaprzysiężenia Daniela Begera na prezydenta Świętochłowic nie pojawili się w pracy.

Być może wpływ na ich pogarszający się stan zdrowia miały zbyt duże podwyżki, jakie im pan prezydent zaoferował -. to były dodatki na poziomie 1000 – 1500 złotych do pensji zasadniczej. Ja rozumiem, że od tego głowa może rozboleć, ale żeby przez trzy tygodnie nie przyjść do pracy? To jest wysoce zastanawiające! – mówił Daniel Beger

Prezydent zarzucił również poprzedniej pani skarbnik oraz dyrektorowi Miejskiego Zarządu Oświaty, że posiadali wiedzę na temat ukrywanymi i sztucznymi wydatkami, niezapłaconymi fakturami. Jak podkreślał prezydent ilość informacji do przeanalizowania jest spora, niemniej już na tym etapie widać spore nieprawidłowości.

Odbywająca się obecnie w urzędzie miasta kontrola regionalnej Izby Obrachunkowej wiąże się z 43 pytaniami – jedno z nich dotyczy sprawy służbowej karty płatniczej Dawida Kostempskiego. Jak poinformował Daniel Beger, były prezydent zakupił tą kartą 3 bilety do Rio de Janeiro.

Bilety do Rio de Janeiro zostały zakupione z prywatnych pieniędzy, na najbliższej sesji przekażę państwu odpowiednie dowody na to i przelewy, które zostały dokonane przeze mnie oraz przez panią Ewę Jakubowską – więc to jest jawna nieprawda, mam nadzieję że stenogram nagrał to, co zostało przed chwilą powiedziane. Kiedy państwo otrzymacie te dane, podejmę też stosowne kroki prawne w tym względzie.  – odpowiadał na zarzuty Dawid Kostempski

Rozmowy, jakie Daniel Beger przeprowadził z pracownikami jednostek podległych miastu, miały wykazać przypadki mobbingu i zastraszania, co miało mieć miejsce również w okresie minionej kampanii wyborczej.

Z kolei w Centrum Integracji Społecznej zatrudniono Bartosza Karcza na stanowisku radcy prawnego – były wiceprezydent inkasował za dwa dyżury w tygodniu kwotę 7095 złotych miesięcznie. Kiedy radca prawny urzędu miejskiego piastował tę samą funkcję kwota ta wynosiła jedynie 700 złotych.

To nie wszystkie zarzuty pod adresem poprzedniej władzy, jakie wygłosił Daniel Beger – całość wystąpienia znajduje się na poniższym nagraniu (od 14 minuty).

Mocne zarzuty w kierunku Dawida Kostempskiego - nowy prezydent punktuje nieprawidłowości

Komentarze (115)    dodaj komentarz »

 • Bronek

  A mnie dziwi postawa pana Nowaka tyle lat w Radzie Miejskiej tyle lat doświadczeń i na dzień dzisiejszy zachowuje się jak dziecko w piaskownicy :( Powinien łagodzić spór, jednoczyć ludzi. A tutaj pokazuje, że fajnie jest być na językach :( szkoda, bo bardzo go podziwiałem :(

 • Socjomixer

  Mieszkam w tym mieście od ponad 5 lat i nie wypowiem się o tym jak jest, ale jak czytam Wasze komentarze to widzę, że też nie ogarniacie tematu. Walka jak PO z PiS dramat. Patrząc rzeczowo poprzednia władza dała d. ze stadionem, nie potrafiła wymusić dokończenia remontu torowiska wzdłuż bytomskiej, ulica katowicka dziurawa jak dojazd na hałdy, zarządzanie ruchem na skrzyżowaniach bytomskiej i DTŚ działa jakby zostało zaprojektowane przez pijanego 5-cio latka. Uważam, że słusznie nowy prezydent robi audyt zaniedbań i nieprawidłowości w wydatkach zanim zacznie wydawać kasę, której pewnie nie ma.

 • Anka z zaścianka

  P. D. Kostempski to nie mój idol. ALE KURDE BLASZKA CHCĘ I WY TAKŻE MIESZKAŃCY POWINNIŚCIE SIĘ DOWIEDZIEĆ KTO ZASIADAł W KOMISJI BUDŻETU I FINANSÓW MIASTA. TO TAM CZAI SIĘ ZłO. TO TA KOMISJA DAWAłA ZIELONE ŚWIATłO PREZYDENTOWI NA DECYZJE FINANSOWE A SKARBNIK JE ZATWIERDZAł.

 • hanuss

  Czy to prawda że Nowak Z ogłupia wyborców i szczuje nowego prezydenta na starego.

 • jo

  A co to za stenogram co nagrywa?

 • Mariola

  Pan prezydent chyba jeszcze nie skończył kampanii wyborczej? Chyba czas by samemu wziąć się do roboty i pokazać co się potrafi.

 • Karol

  Nowy Prezydent powinien zająć się pracą, a nie szukaniem za wszelką cenę haków. Słyszę w kółko jak to będziemy oszczędzac może lepiej zabrać się do działania, aby finanse się poprawiły. Przemawiać i pokazywać slajdy każdy potrafi.

 • Tomasz F...

  Załatwił patrole wieczorem a tu kurna w biały dzień można dostać rano w łeb. Raca i zajebia. Okna o 12 w południe. A on wyciąga jakieś stare L4 zamiast. Zajmować. Się utrudnieniem życia. Byłemu. Prezydentowi zrobiłby porządek z wandalizmem by czuć się bezpiecznie a nie ze o 12. W południe bać się wyjść z domu ale o.17 jesteśmy legitymowani za nic zaczynam żałować wyboru prezydenta

 • xx

  najpierw kontrola i rozliczenie to podstawa do dalszych działań.

 • Mieszkaniec

  Nie zdziwił bym się jak te decyzję wychodzą o Kwaśny i Nowaka są to osoby zaszczute jadem przeciwko bylemu prezydentowi.To że obecny prezydent jest w ich rękach marionetka to żadna tajemnica jak sie nie wezmie w garść wyjdzie na tej "współpracy" jak Zabłocki na mydle.Co do oskarżeń wobec byłego prezydenta wydaję mi się ze jakby byly dowody przeciwko łamaniu prawa donos do prokuratury już dawno byłby zlozony chociazby przez samego Nowaka.

 • xxx

  Co za brednie ten mieszkaniec wypisuje to skandal i potwarz. RIO przeprowadza kontrolę i na pewno już dokonała zgłoszenie do odpowiedniej instancji.

 • mieszkanka Piaśnik

  No ciekawe że Kostempski wolał sam zrezygnować z przewodniczącego zanim wszystko wyjdzie na jaw .Widać jakie śliczne torowisko mamy rozgrzebane. Napewno zapłacił A pracownicy uciekli

 • Karol

  Remontem torowiska zajmują się tramwaje śląskie a nie miasto

 • Mieszkaniec

  Ktory raz mozna pisać ze właścicielem torowisk i iodpowiedzialni za ch stan sa Tramwaje Śląskie?

 • Mieszkanka

  To nie haki -ale trzeba wiedziec na no poszly nasze pieniadze a nie zamiesc pod dywan wypady do Rio np...czemu ludzie bez wyplat chodzili ,czemu zusy nie placone itd....a jak nie placone to gdzie te pieniadze ?A czego oczekujesz ze w dwa miesiace z takiedo zadluzenia zrobi sie nadwyzka?? Taki madry jestes to podpowiedz sposob??

 • antyPO

  Wielka szkoda, że te słowa o przemawianiu i slajdach (Kalina, stadion) i o zajęciu się praca (a nie np. wycieczkami) nie przekazałeś ex-Prezydentowi i byłemu Przewodniczącemu RM. Być może, gdyby je zrozumiał nie byłby ex :-) "Nowy" Prezydent powinien rozliczyć "Starego" Prezydenta "do kości i bez litości". Tak samo zresztą, jak sam "ostro" powinien być rozliczony za 5 lub 10 lat przez swojego Następcę.

 • Księgowy

  Od czego mają się poprawić finasne ? One zależą od liczby ludności i firm. A tych ubywa, i szybko - z roku na rok - nie przybędzie. Priorytet to oszczędności.

 • mieszkanka Piaśnik

  Ubywa bo przedsiębiorcy wolą do Chorzowa i innych miast .Nasi urzędnicy nie byli mili dla mieszkańców

 • gość

  więc nowy prezydent zrobił kolejny krok by młodzi ludzie pracujący przenosili się do miast ościennych gdzie będą płacić podatki....... w świonach żłobki nadal tylko dla bezrobotnych karyn za rozsądne pieniądze - dla pracujących i płacących podatki dalej drogo!

 • sanitariusz

  Cóż mleko się wylało i będzie tego sporo. Może warto przewietrzyć i odbrązowić tych co od wielu kadencji tolerowali i popierali owe bezeceństwa finansowe. Czy mają nadal moralne prawo sprawować jakiekolwiek funkcje w Radzie.

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.