Wiadomości z Świętochłowic

Modernizacja toru żużlowego w Świętochłowicach staje się faktem!

 • Dodano: 2022-06-03 08:45, aktualizacja: 2022-06-03 09:05

2 czerwca 2022 r. to wielki dzień dla miłośników żużla, którzy od lat marzą o powrocie czarnego sportu do Świętochłowic. W Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach została podpisana umowa na modernizację toru żużlowego zlokalizowanego na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji „ Skałka”.

Tor żużlowy doczeka się modernizacji

Wykonawcą inwestycji będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Świętochłowicach Sp. z o.o. W ramach przedsięwzięcia położona zostanie nowa nawierzchnia toru wraz z korektą jego spadków, obramowanie zewnętrzne nawierzchni toru, dokonana zostanie niwelacja terenu (wyrównanie nawierzchni skarp ziemnych po zewnętrznej stronie toru). Zdemontowana zostanie także stara banda. Zastąpi ją nowa banda stała oraz amortyzująca toru żużlowego wraz z furtami. W rejonie wjazdu i wejścia na tor teren zostanie utwardzony kostką betonową. Wartość całego zadania opiewa na ok. 1 700 000 zł.

- Dzisiejsze wydarzenie daje nam pewność, że do Świętochłowic wróci wyczekiwany od lat żużel. Zadanie przebudowy toru będzie realizowane przez spółkę komunalną, co gwarantuje wykonalność inwestycji z największą starannością. Tor będzie spełniał wymogi Ekstraligi dla zawodów motocyklowych na żużlu, co da nam możliwość organizacji wydarzeń na najwyższym poziomie. Cały czas spotykamy się i konsultujemy z przedstawicielami PZMot oraz miastami posiadającymi tego typu obiekty, aby dostosować stadion do obowiązujących przepisów - mówi Daniel Beger, Prezydent Miasta Świętochłowice.

O nowym stadionie żużlowym myślą zarówno entuzjaści tego sportu, którzy pamiętają jeszcze świętochłowicki obiekt z czasów jego świetności, ale także młodzi zawodnicy, którzy wiążą ze speedwayem swoją przyszłość. Jednym z nich jest Krzysztof Harendarczyk (pseudonim SIWY), nastolatek ze Świętochłowic, który swoje umiejętności trenuje obecnie w Rybniku.

- Pasję do żużla zaszczepiliśmy w synu, gdy był małym chłopcem. Na ten moment trenujemy w klubie “Rybki Rybnik”, ale cieszymy się, że będziemy mogli powrócić do siebie i jeździć z napisem “Świętochłowice” na piersi - cieszy się Piotr Harendarczyk, ojciec młodego żużlowca.

Tak naprawdę żużel ze Świętochłowic nigdy nie zniknął na stałe, mimo że z obiektu nie można było korzystać od dobrych kilku lat.

- Nasi zawodnicy ciągle trenują. Wrocław, Częstochowa, Rybnik, Opole - to tutaj można zobaczyć świętochłowiczan na torze. Dzięki uprzejmości szkółek w innych miastach możemy się szkolić i ćwiczyć, aby wreszcie wystąpić na swoim stadionie. Wydarzenia miejskie, na których pojawiamy się jako szkółka, pokazują, że zainteresowanie klubem nie słabnie i wszyscy czekają na nowy tor. Mam nadzieję, a nawet wiem to na pewno, że przy tworzeniu naboru do szkółki żużlowej w Świętochłowicach na nowym obiekcie spotkamy się z ogromnym zainteresowaniem młodych kandydatów - mówił podczas konferencji prasowej Krzysztof Bas, trener szkółki żużlowej MS “Śląsk” w Świętochłowicach.

Przełomowa chwila dla sportu w Świętochłowicach

Podpisanie umowy na modernizację toru żużlowego to pokłosie ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego, w ramach której na projekt modernizacji toru zagłosowało 2764 świętochłowiczan. Ta rekordowa liczba głosów to najdobitniejszy dowód na wciąż żywe tradycje żużlowe w Świętochłowicach oraz wyraz oczekiwań mieszkańców, dla których sportowy wizerunek miasta jest nierozerwalnie związany z legendarnymi nazwiskami takimi jak Józef Jarmuła, Jan Mucha czy Paweł Waloszek.

- Cała najnowsza historia Świętochłowic pokazuje, że miast i żużel to jedność. Kibice zawsze byli oddani sprawie. Dziękuję wszystkim, którzy postanowili wesprzeć projekt odbudowy toru w Budżecie Obywatelskim. Dzięki obecności żużlowej drużyny w Świętochłowicach jesteśmy porównywani w kraju z dużymi miastami wojewódzkimi – podkreślał Krzysztof Sichma, prezes MS „Śląsk” w Świętochłowicach.

Pasjonaci czarnego sportu nie mają wątpliwości - to przełomowa chwila w sportowej historii Świętochłowic, ponieważ zawodnicy nie tylko ponownie wyjadą na tor, ale przede wszystkim znów zagoszczą na nim na stałe.

Komentarze (12)    dodaj »

 • Bobcyc

  [...] Będzie Tor Będzie Stadion są Kibice będom sponsorzy Brawo i do przodu Klub z Tradycjami niech Żyje Śląsk Świetochłowice Doskonała promocja miasta a Luft był corny i bedzie na slązku bo to przeca region gdzie sie wydobywo węgiel a wegiel corny tej pani co pisala wyzej jak sie nie podobo to niech jedzie nad morze tam duzo jodu

 • marian55

  Dobrze ,że jest grupa która chce reaktywować żużel w Świętochłowicach ale pytanie jest zasadnicze czy macie przynajmniej na początek nagranych kilkunastu przedsiębiorców , którzy są w stanie wydać trochę kasy na żużel ? śmiem wątpić a przynajmniej Bas powinien mieć trochę rozeznania ile kosztuje speedway . Miasto absolutnie nie jest w stanie nawet poważniej wesprzeć tej dyscypliny po prostu jest za biedne . Żeby nie skończyło się tym , że będziemy szkolić za miejskie pieniądze a "gotwce" pobiorą okoliczne kluby z kasą .

 • Ecik

  Ujęcie żużla w projekcie obywatelskim było niesmaczne i bezkonkurencyjne z innymi pomysłami ale jak to ludziki niemyslace tak się zachowali jak zapomnieli mózgu jak Morawiecki do Katowic przijechoł

 • Karlus ze Hugobergu

  beger weś sie lepi za ochrona środowiska we świonach i tym zas.r.a.n.ym ekolgicznie ślonsku niż za jeżdżynie na moplikach i smrodzynie luftu!!!

 • krist

  ludzie opamiętajcie się świonów nie stać na żużel miasto jest zbyt biedne a sponsorów nie ma i nie będzie

 • gość

  tu tkwi sedno! łatwiej wydać kasę , lub coś obiecywać, nic wydać ją na coś co dopiero za kilka lat będzie procentować i pozwolić na lepsze życie.

 • Mieszkaniec

  Za kilka lat? Żarty jakieś

 • gość

  przejadasz cały swój geld? nie rozwijasz się, nie masz garaży, czy mieszkań pod wynajem, a spalone sprzęgło wymieniasz na borg? nie współczuję, ale zabierałbym prawa wyborcze. powiedz mi z czego miasto będzie utrzymywać te zabawki? bo budżet dzięki pisowi się skurczył i to znacznie. nie sztuka postawić coś z dotacji, sztuka utrzymać na należytym poziomie. co aktualny zrobił z terenami w które wcześniej zainwetowano sporo miejskiej kasy? mamy tam ksse? albo powstały zakłady przemysłowe, z dwa tysiące miejsc pracy? tak to wygląda w zabrzu na terenach przemysłowych powstałych ciut wcześniej, teraz szukają nowych terenów, a w świonach? kasa wydana, a efektów nie ma. aktualny powinien to przekuć w swój sukces, a on albo nie chce, albo nie potrafi.

 • Anrzej

  Wycieczka rowerowa w szoferce "niewolnika" + dieta bezglutenowa + chusta przykrywająca podgardle

 • Wyborca

  DELFINEK 8 lat żużel modernizował i nic nie ma , ale wille 300m w KOSTUCHNIE wybudował hihihihihihi

 • Miś

  Przecież nic z tego nie będzie. Stańczyk nie potrafił ogarnąć szałasów w postaci domków "fińskich" a łapie się tematu który z automatu go przerośnie, no i czego wymagać od kogoś który po czterech latach kadencji dopiero co zaczął stawiać ławki, śmietniki a jego żona karmniki no nie lada sukces na miarę naszych czasów. Tak dajcie mu drugą kadencję... naiwni błazny.

 • Ecik

  Ciekawe skąd kasa była na te agnieszkowe karmniki?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również