Wiadomości z Świętochłowic

Motocykl to nie samochód - rzadko wybacza błędy. Uważajmy i patrzmy w lusterka

 • Dodano: 2021-07-05 08:15, aktualizacja: 2021-07-02 06:32

Sezon wakacyjny, czas urlopów i sprzyjająca pogoda wpływają na większą liczbę zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów.

Jazda jednośladem jest często naszym hobby, jednak pamiętajmy, że należy korzystać z niego w pełni odpowiedzialnie. Świadome uczestnictwo motocyklisty w ruchu drogowym, to zrozumienie zagrożeń, jakie niesie za sobą jazda na dwóch kółkach. Zdarzenia drogowe z udziałem motocyklistów prawie zawsze kończą się bowiem poważnymi obrażeniami.

Pamiętajmy, że najmniejszy błąd za kierownicą może kosztować życie. Szczególną uwagę powinni zachować motocykliści i rowerzyści, których nie chronią pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, czy karoseria pojazdu. Motocyklista powinien zadbać o właściwy ubiór ze specjalnymi protektorami oraz elementami w intensywnym, dobrze widocznym dla innych kierujących kolorze. Powinien zaopatrzyć się również w dobry kask. Należy zwrócić uwagę na atesty, jakie musi posiadać taki strój.

Podróżując po zmierzchu musimy pamiętać, że ograniczona widoczność, zła nawierzchnia, czy dzikie zwierzęta wychodzące z pobocza na jezdnię, mogą okazać się śmiertelnym zagrożeniem. Dlatego tak ważne jest, aby prędkość jazdy była dostosowana do warunków panujących na drodze.

Bezpieczeństwo motocyklistów zależy także w dużej mierze od innych uczestników ruchu. Okres wakacyjny charakteryzuje się zwiększoną liczbą motocykli na drogach i o tym z kolei powinni pamiętać podróżujący samochodami. Przypominamy im więc zasadę "Patrz w lusterka – motocykle są wszędzie". Apelujemy o rozsądek i wyobraźnię - motocyklista często nie jest w stanie wykonać takich manewrów hamowania i omijania, jakie można wykonać samochodem. Świadomość taka powinna towarzyszyć każdemu kierowcy.

Komentarze (5)    dodaj »

 • jorg

  nagminnie przekraczają prędkość na motocyklach za małe kary dla nich

 • Socjomixer

  A kierowcom samochodów zabierać prawo jazdy za nieużywanie kierunkowskazów, lusterek i mozgu

 • R2

  Dobre sobie.Jak miernoty za kółkiem mają zauważyć mknący pocisk z kilkukrotnie większą prędkością od dopu[...]nej jak wjeżdżają pod tramwaj wielkości okrętu ledwo się tocząc.

 • Ja

  I tak zawsze jest wina moto, bo w aucie przecież siedzi Kubica ech

 • Jo

  Recht

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również