Muzeum Powstań Śląskich znalazło się w gronie finalistów 14. Plebiscytu “Wydarzenie Historyczne Roku 2020”. Świętochłowicka placówka została doceniona w kategorii Wydarzenie za “Obchody 100-lecia II Powstania Śląskiego”.
Nagroda w kategorii “Wydarzenie”
14 września 2021 r. w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w 14. plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2020. W uroczystości wziął udział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Marianna Otmianowska, zastępczyni dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie, a także tegoroczni laureaci.
- Żeby to dziś było lepsze, żeby spełniało nasze oczekiwania, żeby potrafiło sprostać wyzwaniom współczesności, to ta przeszłość wciąż musi być przypominana, musi być żywa, musi być instytucjonalizowana. Jest naszą wspólną chyba dumą - taki moment, kiedy możemy o instytucjach, które właśnie instytucjonalizują przeszłość w sposób mądry, w sposób sensowny, w sposób potrzebny, chyba oczekiwany, przypomnieć - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.
W tegorocznej edycji Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach zakwalifikowało się do grona finalistów w kategorii Wydarzenie. Za zwycięski projekt w tej grupie uznano “Obchody Roku Jana Kowalewskiego” zorganizowane przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i Urząd Miasta Łodzi. Docenione zostały również „Lista Ładosia” (Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego) oraz Otwarcie wystaw stałych w zmodernizowanych wnętrzach Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej (Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej).
Obchody 100-lecia II Powstania Śląskiego
Jest to najważniejsze wydarzenie zorganizowane przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. W ramach obchodów 100-lecia II Powstania Śląskiego uruchomiono Tramwaj powstańczy do Niepodległej obejmujący podróż powstańczym tramwajem kursującym w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Warszawie od 17 sierpnia do 25 sierpnia 2020 r. Podczas podróży uczestnicy przenieśli się na Górny Śląsk lat 1919-1922, zaśpiewali powstańcze i śląskie piosenki, aktywnie uczestnicząc w ten nietypowy sposób w obchodach rocznicowych, otrzymali pamiątkowe Kalendarium Powstań Śląskich.
Za “Obchody 100-lecia II Powstania Śląskiego”, Muzeum Powstań Śląskich otrzymało również Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii Dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych i popularyzacji dziedzictwa kulturowego. Nagroda ta przyznawana jest za osiągnięcia w zakresie działalności muzealnej w roku poprzedzającym nagrodę dla podkreślenia wagi ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego i naturalnego.
Projekt był realizowany przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach w partnerstwie z: IPN O/Katowice, Instytutem Historii Uniwersytetu Śląskiego, Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej, Chorągwią Śląską ZHP.
Projekt został dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach programu Dotacyjnego “Niepodległa”.
Wydarzenie Historyczne Roku 2020
„Wydarzenie Historyczne Roku” to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl.
- Celem naszego plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą – mówi Elżbieta Lichocka, koordynator plebiscytu z Muzeum Historii Polski.
Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W I etapie osoby prywatne i instytucje mają prawo do zgłoszenia maksymalnie trzech wydarzeń (po jednym z każdej kategorii) za pomocą formularza internetowego. Następnie jury, złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ludzi nauki i kultury, wybiera po pięć projektów w każdej z kategorii „Wystawa”, „Wydarzenie” oraz „Edukacja”. Ostateczną decyzję, które projekty wygrywają, podejmują w II etapie konkursu internauci w drodze ogólnodostępnego głosowania.
W tym roku zostało zgłoszonych ok. 200 projektów, z kraju i zagranicy; duża część z nich realizowana była w formie online. Najwięcej projektów zgłoszono w kategorii Wydarzenie. Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Od początku istnienia plebiscytu nadesłano blisko 2000 propozycji, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tys. Internautów.
Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.
- Wydarzenie Historyczne Roku to taki konkurs, który jest świętem tych wszystkich ludzi, którzy pracują nad tym, żeby ta przeszłość była jakoś z nami obecna dzisiaj, żeby nie była tylko czymś antykwarycznym, czymś, o czym czytamy w podręcznikach, ale żebyśmy czerpali żywą inspirację do dzisiejszego działania. My nagradzamy w tym konkursie tych, którzy taką pracę wykonują - podkreślił Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.