Wiadomości z Świętochłowic

Wyróżnienie dla Muzeum Powstań Śląskich za "Obchody 100-lecia II Powstania Śląskiego"

 • Dodano: 2021-07-27 13:00

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach otrzymało wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne 2020 roku, za projekt "Obchody 100-lecia II Powstania Śląskiego". Jednocześnie wciąż można głosować na Muzeum w Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2020.  

Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego 

W ubiegłą niedzielę Muzeum Powstań Śląskich poinformowało, że placówka otrzymała wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego. Wyróżnienie to przyznano za "Obchody 100-lecia II Powstania Śląskiego” w kategorii Dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych i popularyzacji dziedzictwa kulturowego. 

Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku przyznawana jest za osiągnięcia w zakresie działalności muzealnej w roku poprzedzającym nagrodę dla podkreślenia wagi ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego i naturalnego. 
 

Obchody 100-lecia II Powstania Śląskiego  

Jest to najważniejsze wydarzenie zorganizowane przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. W ramach obchodów 100-lecia II Powstania Śląskiego uruchomiono Tramwaj powstańczy do Niepodległej obejmujący podróż powstańczym tramwajem kursującym w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Warszawie od 17 sierpnia do 25 sierpnia 2020 r.  Podczas podróży uczestnicy przenieśli się na Górny Śląsk lat 1919-1922, zaśpiewali powstańcze i śląskie piosenki, aktywnie uczestnicząc w ten nietypowy sposób w obchodach rocznicowych, otrzymali pamiątkowe Kalendarium Powstań Śląskich.  

Projekt był realizowany przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach w partnerstwie z: IPN O/Katowice, Instytutem Historii Uniwersytetu Śląskiego, Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej, Chorągwią Śląską ZHP.   

Projekt został dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach programu Dotacyjnego “Niepodległa”. 

Wydarzenie Historyczne Roku 2020 

Również za organizację wydarzeń w ramach “Obchodów 100-lecia II Powstania Śląskiego” Muzeum Powstań Śląskich zostało nominowane do nagrody w 14. Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2020 w kategorii Wydarzenie. Głosowanie wciąż jest otwarte i potrwa do 31 sierpnia 2021 r. 

Aby wziąć udział w głosowaniu, należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl/#vote, zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami i zaakceptować regulamin plebiscytu. Każdy może zagłosować tylko raz i tylko na jedno zgłoszenie w danej kategorii. 

"Wydarzenie Historyczne Roku" to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl.  

Celem naszego plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą – mówi Elżbieta Lichocka, koordynator plebiscytu z Muzeum Historii Polski. 


Źródło: Jagoda Radzioch / Źródło Muzeum Powstań Śląskich

Komentarze (13)    dodaj »

 • TG

  NOJWIEKSZY GOROL TO DELFIN I KIELECKA RODZINA TEGO PANA

 • zakamuflowany

  kej tak to czytom to bjere mje na sfrocanie!

 • zakamuflowany

  kej tak to czytom to bbjere mje na sfrocanie!

 • Piko

  Podajcie prawidłowe wyniki plebiscytu w sprawie przyłączenia Śląska do Polski.

 • żymła z bajlagom

  poltońsko-gorolsko-pisowsko propaganda jest w natarciu i minusuje

 • ehhhh

  Wyróżnienie za szerzenie propolskiego cygaństwa.

 • Hanys

  gorolu oddaj co śląskie jak nieruchomość, bardzo wysoką emeryturę, załóż kalosze z słomą i wracaj orać pole.

 • gość

  Chyba jedyna wojna wygrana przez polską armię przebraną w Sosnowcu ,w cywilne ciuchy.

 • kolo

  Ciuchy słowo kluczy by rozpoznać GOROLA szerzącego obca propagandę Bier gumofilce i do gnoja a nie siej zamyntu na Slonsku Górole to dziś [...]no opcja niemiecko

 • Hanys

  Jak się czyto takich folksdojczy to zaczyno się człowiek zastanawiać czy Morel nie miol recht

 • zatroskany obywafel

  Małpa zepsuła zegarek, ale Ty i tak czytać nie umiesz to jest Ci to obojętne polaczku. Ty to chyba hanys z sosnowca jesteś, bo tacy głównie walczyli w powstaniach.

 • zefel

  [...]o wiysz ło powstaniach volksdeutschu

 • Pomysł

  Ciekawe jaka małpa ciebie tak spieprzyła

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również