Mieszkańcy osiedli zlokalizowanych przy ul. Polnej, Granitowej i Krasickiego skarżą się na nadmierny hałas dobiegający z DTŚ. Radny składa interpelację i pyta kiedy zostaną przeprowadzone badania poziomu hałasu.
Przy DTŚ jest za głośno
Radny Adam Jankowiak w imieniu mieszkańców Świętochłowic zgłosił interpelację, w której zwraca się do miasta o przeprowadzenie badań poziomu hałasu oraz poziomu zanieczyszczenia powietrza wzdłuż DTŚ przy osiedlach przy ul. Polnej, Granitowej i Krasickiego.
Magistrat wskazuje, że ostatnie badanie zostało wykonane w 2016 roku. Wówczas pomiary nie wykazały przekroczenia dopuszczalnych norm poziomu hałasu.
Zgodnie z raportem pt. „Ocena stanu klimatu akustycznego województwa śląskiego na podstawie map akustycznych wykonanych w ramach III etapu mapowania”, opublikowanym w 2018 roku, który został wykonany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, na terenie miasta Świętochłowice opracowano mapę akustyczną dla Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ) na odcinku o długości 3,872 km od granic z miastem Chorzów do granicy miastem Ruda Śląska. Badania wykazały, że 3 017 mieszkańców eksponowanych jest na hałas drogowy w przedziałach wartości 55-60 dB, a 1 021 - 60-65 dB.
- Z przeprowadzonych w ramach mapy akustycznej analiz wynika, że przy obecnych poziomach dopuszczalnych wskaźników LDWN oraz LN, praktycznie nie występują tereny mieszkaniowe, dla których standardy te nie byłyby dotrzymane, w związku z powyższym stan klimatu akustycznego wokół DTŚ nie można zakwalifikować jako zły czy bardzo zły – podkreślono w raporcie.
Badania co 5 lat
Badania poziomu hałasu wykonywane są regularnie co pięć lat. Prowadzi się w celu zebrania danych dotyczących wpływu hałasu generowanego przez samochody na środowisko. Precyzuje to artykuł 175 Prawa ochrony środowiska. W paragrafie 1 czytamy, że „zarządzający drogą, linią kolejową, linią tramwajową, lotniskiem lub portem, z zastrzeżeniem ust. 2, jest obowiązany do okresowych pomiarów poziomów w środowisku substancji lub energii wprowadzanych w związku z eksploatacją tych obiektów”.
- Jednocześnie pragnę poinformować, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, pomiary poziomu hałasu przeprowadza si ę co 5 lat. W związku z powyższym planowane jest wykonanie przedmiotowych pomiarów hałasu do końca listopada 2021 r. – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego.
DTŚ to jedna z newralgicznych dróg naszego województwa, a natężenie ruchu jest olbrzymie. W związku z tym i emisja zanieczyszczeń może być wysoka, stąd też zapytanie radnego.
- Odnośnie przeprowadzenia badania emisji zanieczyszczeń do powietrza, mającej związek z ruchem pojazdów po DTŚ informuje, że badanie takie jest bezprzedmiotowe, gdyż emisja zanieczyszczeń komunikacyjnych jest emisją niezorganizowaną, co oznacza, iż w przepisach prawa nie istnieją dopuszczalne normy emisji zanieczyszczeń, do których można byłoby porównać otrzymane wyniki – wskazuje wiceprezydent Sławomir Pośpiech.