Wiadomości z Świętochłowic

Na świętochłowickim odcinku DTŚ zostaną wykonane badania poziomu hałasu

 • Dodano: 2021-10-22 09:45

Mieszkańcy osiedli zlokalizowanych przy ul. Polnej, Granitowej i Krasickiego skarżą się na nadmierny hałas dobiegający z DTŚ. Radny składa interpelację i pyta kiedy zostaną przeprowadzone badania poziomu hałasu. 

Przy DTŚ jest za głośno

Radny Adam Jankowiak w imieniu mieszkańców Świętochłowic zgłosił interpelację, w której zwraca się do miasta o przeprowadzenie badań poziomu hałasu oraz poziomu zanieczyszczenia powietrza wzdłuż DTŚ przy osiedlach przy ul. Polnej, Granitowej i Krasickiego.

Magistrat wskazuje, że ostatnie badanie zostało wykonane w 2016 roku. Wówczas pomiary nie wykazały przekroczenia dopuszczalnych norm poziomu hałasu. 

Zgodnie z raportem pt. „Ocena stanu klimatu akustycznego województwa śląskiego na podstawie map akustycznych wykonanych w ramach III etapu mapowania”, opublikowanym w 2018 roku, który został wykonany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, na terenie miasta Świętochłowice opracowano mapę akustyczną dla Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ) na odcinku o długości 3,872 km od granic z miastem Chorzów do granicy miastem Ruda Śląska. Badania wykazały, że 3 017 mieszkańców eksponowanych jest na hałas drogowy w przedziałach wartości 55-60 dB, a 1 021 - 60-65 dB.

- Z przeprowadzonych w ramach mapy akustycznej analiz wynika, że przy obecnych poziomach dopuszczalnych wskaźników LDWN oraz LN, praktycznie nie występują tereny mieszkaniowe, dla których standardy te nie byłyby dotrzymane, w związku z powyższym stan klimatu akustycznego wokół DTŚ nie można zakwalifikować jako zły czy bardzo zły – podkreślono w raporcie.

Badania co 5 lat

Badania poziomu hałasu wykonywane są regularnie co pięć lat. Prowadzi się w celu zebrania danych dotyczących wpływu hałasu generowanego przez samochody na środowisko. Precyzuje to artykuł 175 Prawa ochrony środowiska. W paragrafie 1 czytamy, że „zarządzający drogą, linią kolejową, linią tramwajową, lotniskiem lub portem, z zastrzeżeniem ust. 2, jest obowiązany do okresowych pomiarów poziomów w środowisku substancji lub energii wprowadzanych w związku z eksploatacją tych obiektów”.

- Jednocześnie pragnę poinformować, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, pomiary poziomu hałasu przeprowadza si ę co 5 lat. W związku z powyższym planowane jest wykonanie przedmiotowych pomiarów hałasu do końca listopada 2021 r. – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego. 

DTŚ to jedna z newralgicznych dróg naszego województwa, a natężenie ruchu jest olbrzymie. W związku z tym i emisja zanieczyszczeń może być wysoka, stąd też zapytanie radnego.

- Odnośnie przeprowadzenia badania emisji zanieczyszczeń do powietrza, mającej związek z ruchem pojazdów po DTŚ informuje, że badanie takie jest bezprzedmiotowe, gdyż emisja zanieczyszczeń komunikacyjnych jest emisją niezorganizowaną, co oznacza, iż w przepisach prawa nie istnieją dopuszczalne normy emisji zanieczyszczeń, do których można byłoby porównać otrzymane wyniki – wskazuje wiceprezydent Sławomir Pośpiech.

Komentarze (49)    dodaj »

 • Mis

  Przecież te mieszkania są dla bogatych, na nie nawet nie było by stać klasę średnią.

 • :-D

  Uderz w stół a gorole się odezwą, hehehePs kiedy zrobicie drogę dojazdową do swych WILLI bo na razie to tylko poligon a przecieź Was stać co nie :-DA jak nie sprzedajcie kolejne h pola że wsi :-D

 • Dobro

  A Ty to widać prawdziwy Ślązak jesteś, który jest wierny swojej ziemi :D Nie , nie od Ciebie tylko bije straszna zawiść i skrajna głupota! Szczerze współczuję.

 • Wiciu

  Uderz sie w gowa moze zmadrzejesz heh

 • Magdalena

  Widzę, że tu kogoś ulubioną liczba jest 7000 zł i lubi innym zaglądać do portfela oraz ich bezczelnie oceniać :// No coz pieniądze naprawdę szczęścia nie dają a człowiek nigdy szczęśliwy i spokojny nie będzie jak będzie tak traktować drugiego człowieka.Dzisiaj jesteś, jutro Cię nie ma i tego wszystkiego dookoła też kiedys nie będzie więc zastanów jak traktujesz ludzi i z czym kiedyś odejdziesz!!

 • Tereska co ma pieska :)

  Zobaczymy co im w tych pomiarach wyjdzie i jakie wnioski wysuna...Ech gdzie ja teraz z brunem na spacery będę chodzić jak wybuduje do końca to osiedle uroczysko ;) A tak poważnie to ludzie chyba swoich problemów nie mają skoro krytykuja innych hmm,bo przecież to niczyja brozka gdzie, za ile itd chce ktoś mieszkać . Nawet nie wiedziałam do końca co to za nowe osiedle Zubrzyckiego ma powstać i sobie właśnie zerklam i widze, ze to takie typowe blokowisko.Tak porównując ,to na Uroczysku wyglada to lepiej, bardziej elegancko.Teren do okola jeszcze nie zagospodarowany ale wiadomo jeszcze budują.Dziwia mnie te komentarze bo przeciez kazdy znajdzie coś dla siebie jeśli szuka i nikomu nic do tego.Duzo uśmiechu i dobrej energii dla wszystkich :)

 • Olll

  To prawda animozje są nie na miejscu co to nie zmienia faktu że chyba wszyscy mieszkańcy Świętochłowic którzy mieszkają od urodzenia i znają te tereny zwyczajnie się śmieją-smieja z umiejscowienia tej inwestycji jak i cen, cen na poziomie z Katowic i w obrębie WPKiW. A jeśli o mnie chodzi tam mieszkania mogą kosztować nawet i trzydzieści tysięcy za metr kwadratowy, nie mój cyrk i nie moje małpy

 • Mieszkaniec

  Taaa w okolicach Katowic i WPKiW to cisza i spokój .Moze sobie kup miernik hałasu i miernik jakości powietrza :D

 • pozytywny

  UWAGA , UWAGA EWAKUACJA CALEJ "MASY"LUDZI KTORZY MIESZKAJA BLISKO DTS I JAKIEJKOLWIEK DROGI BO KTOS NAS NAZWAL D3BILAMI ;))))))) ZENUJACE! TROCHE KULTURY CZLOWIEKU!

 • Zofia i Tadek

  Mieszkaliśmy tutaj nim jeszcze srednicowka powstała i nie narzekamy, okolica zielona, wszędzie blisko, dojazd super...Faktycznie w większości to nie na temat te komentarze.Maja robić pomiary to niech robią może coś pójdzie jeszcze w lepszą stronę.Widac, że ktoś tutaj podburza ludzi i w dodatku pisze nieprawdziwe informacje.Corka mieszka aktualnie z rodziną w Chorzowie i była bardzo zainteresowana kupnem mieszkania na Uroczysku, bo tam za takie mieszkanie musialaby zaplacic drozej, chciała być bliżej nas,ale za długo się zastanawiała i ktoś ja ubiegł. Mieszkanie 70 pare metrów kosztowało tam coś ponad 5 tyś za m2 .Mieszkania podobno piękne z wysokim standardem i bardzo chwalila wykonanie ale już w budynku obok droższe bo materiały poszły do góry..Na razie odłożyła kupno mieszkania bo musiałaby wziąść większy kredyt.Wiec proszę nie obrażać ludzi i zarzucać im brak rozsądku bo mojej córce nic z nieba nie spadło etc. i jest niezwykle rozsądna i inteligentna osoba! Wygląda to tak jakby ktoś miał w tym interes pisząc fałszywe informacje i obrażające ludzi . Cieszymy się, że będzie nam przyjemniej teraz przejść koło nowego osiedla bo wcześniej ten teren wyglądał naprawde nieciekawie .Wszystkiego dobrego dla nowych mieszkańców!

 • Joker

  Fikam HAHAHAHAHAHAHAHAO czym Ty piszesz?! Żeby ubiegać się o kredyt 350 000 musisz zarabiać min 10 000zl netto miesięcznie a skąd kasa na wkład własny 20-30% a wyposażenie gdzie można na miękko włożyć kolejne 200 000zl i to nie spada z Nieba? To skąd z etaciku od pn-pt :DAlbo córka jest prezesem albo jest że wsi po wsi gdzie ma posag w postaci pola kartoflanego :DRęce opadają

 • R2

  Dodaj do tego samochód (y) Ktoś kogo stać kupić kwadrat za kilka stów to nie jeździ komunikacja i byle czym

 • Pytam

  A co z używaniem spalinowych dmuchaw do liści na osiedlach o 6 rano? Czyvto jest konuecznecw obluczubwszechobecnego hałasu?

 • Nikt

  Widzę tutaj obudzenie nie których właścicieli tej nierozsądne decyzji kupna nieruchomości. Tu nie chodzi o obrażanie tylko logika i rozsądek który Wam jak widać brakuje. A poza umiejscowieniem tych nieruchomości to chodzi właśnie o cene bo już nie chodzi i okazję ale cenę od 7000zl za m2 to BARDZO DUŻO a jeśli dla Was to nie jest dużo to prawdopodobnie nie zarabiscie ciężka pracą a kasa spada Wam z nieba bo jeśli by tak nie było dwa razy byście się zastanowili nad kupnem tych nieruchomości za taką cenę w takim miejscu

 • Mario

  Ej ty to jesteś na serio d3bil !!! Wypad na swoje podwórko jak ci się cw3lu okolica nie podoba

 • Müller

  gorolu nie podwórko tylko plac i jeśli Ty jesteś że wsi to do niej wróc.

 • mieszkaniec

  Gorolu ludzi ze wsi też obrażasz, takich typów powinni trzymać z daleka od społeczeństwa bo są ich zak3la. Nie warto zwracać uwagi na taka m3de jak ty która wszędzie sieje zło.Duzo zdrówka życzę:)

 • Marek

  Zyj i daj zyc innym i zajmij sie swoim podworkiem .Mieszkam od lat w wiezowcu naprzeciwko tego zapadliska i ta działka teraz jest wystawiona na sprzedaż w ramach przetargu pod usługi i bardzo dobrze... To nie jest działka nowego osiedla uroczysko . Dobrze, ze ktos sie tym zajal, bo to byl tylko wychodek dla psow .A ta nowa inwestycja Zubrzyckiego w tej dziurze też położona przy samej drodze ruchliwej i tam im ekranów na pewno nie postawią a spaliny i hałas nie mniejsze . Tak się teraz buduje, wykupuje teren gdzie mogą, bo ilość terenów jest już ograniczona, a popyt jest duży.

 • Sara

  Nooo naprawdę słabo wyzywać ludzi od d3bili, to tylko świadczy o tej osobie.Wylecz sobie nerwy to będziesz szczesliwszy i będziesz inaczej patrzeć na ludzi.Ty pewnie w domku nad oceanem mieszkasz co :D

 • podróżnik

  Witam, wchodząc na te forum nie za bardzo widzę komentarze dotyczące pomiarów akustycznych, co jest tematem powyższego artykułu, a jedynie ocenę ludzi, który zdecydowali się nabyć nieruchomość w bliskim sąsiedztwie DTŚ. Jedni wolą mieszkać na obrzeżach miast, jeszcze inni na wsi, kolejni w centrum itd. Nie rozumiem skąd tyle niezrozumienia i wyzywania od [...]i, zamiast się cieszyć, że Świętochłowice się rozbudowują i powstają kolejne ciekawe inwestycje, które na pewno poprawią wizerunek miasta, a nie na odwrót. Same badania hałasu oceniają jego wpływ na środowisko. Proszę zerknąć do raportu hałasu na terenie województwa śląskiego opublikowanego w 2018 "Ocena stanu klimatu akustycznego województwa śląskiego na podstawie map akustycznych wykonanych w ramach III etapu mapowania", gdzie w Świętochłowicach sytuacja przy DTŚ nie jest jakaś szczególnie zła, w porównaniu do innych miast takich jak np. Częstochowa, Zabrze, Gliwice czy Rybnik. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również