Wiadomości z Świętochłowic

Najważniejsze informacje na temat wyborów

  • Dodano: 2018-10-19 17:00

Jak oddać głos w I turze wyborów, by był on ważny? W jakich godzinach otwarte będą lokale wyborcze? Kim są mężowie zaufania oraz obserwatorzy społeczni? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym tekście. 

21 października odbędą się wybory samorządowe. W niedzielę świętochłowiczanie wybiorą radnych i prezydenta miasta. Jak oddać głos w I turze wyborów, by był on ważny?

Karta do głosowania na prezydenta miasta zawiera nazwiska kandydatów na różowym tle. Pod każdym z nich znajdziemy również skrót nazwy komitetu wyborczego lub jego symbol graficzny. By oddany przez nas głos był ważny, należy postawić znak X przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Z kolei karta do głosowania do rad powiatu zawiera nazwiska kandydatów podane na żółtym tle. Tam również musimy znaleźć listę kandydatów, na którą chcemy zagłosować i postawić znak X przy nazwisku wybranego kandydata. Podobne zasady obowiązują przy wyborach do sejmików województwa.

PKW przygotowała specjalny film, wyjaśniający to zagadnienie.

Wiele wątpliwości wyborców wzbudza sposób głosowania. Znowelizowany w styczniu Kodeks wyborczy wprowadził nową definicję znaku X, według której są to "co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki". Ponadto, nowela wprowadziła przepis, na mocy którego dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw albo dopisków, w tym w kratce lub poza nią, nie wpłynie na ważność oddanego głosu. Dotychczas w kratkach przy nazwiskach kandydatów nie można było dokonywać żadnych korekt.

W związku z licznymi pytaniami w sprawie dopisków i zamazywania kratek na kartach do głosowania PKW przedstawiło w tej sprawie wyjaśnienia.

"Państwowa Komisja Wyborcza w związku z wątpliwościami dotyczącymi znowelizowanego art. 41 Kodeksu wyborczego wyjaśnia, co następuje. Dopisek lub znak, który ma formę nieprzecinających się linii, nie ma wpływu na ważność głosu. Jeśli jednak w jednej kratce jest już przez wyborcę postawiony znak X, a wyborca, dokonując dopisku lub stawiając znak w innej kratce, zawrze w niej taki dopisek lub znak, który będzie zawierał przecinające się linie, to automatycznie wypełni definicję znaku X (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki), co oznaczać będzie, że wyborca postawił kolejny znak X, a to skutkuje nieważnością głosu."

Komisja podkreśliła, że tzw. zamazanie kratki w sposób, w którego rezultacie da się wyróżnić przecinające się linie, także wypełnia definicję znaku X (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki). Z kolei jednolite zamazanie kratki - jak wskazano w stanowisku - może powodować niepewność, czy pod nim znajduje się znak X, co stwarza ryzyko uznania głosu za nieważny.

"Dlatego Państwowa Komisja Wyborcza apeluje, by wyborcy nie zamazywali kratek, a jedynie stawiali znak X przy nazwisku kandydata, na którego chcą zagłosować" - dodano w stanowisku PKW.

Do nowości tegorocznych wyborów, można także zaliczyć obecność w lokalach wyborczych tzw. mężów zaufania oraz obserwatorów społecznych. Ich zadaniem jest obserwowanie pracy komisji wyborczej, do których zostali wyznaczeni, na każdym etapie wyborów. Jak podaje PKW mąż zaufania – to wyborca wyznaczony przez komitet wyborczy, nie może on być m.in. kandydatem w wyborach ani członkiem komisji. Obserwator społeczny musi spełniać te same warunki co mąż zaufania. Wyznacza go stowarzyszenie lub fundacja, której celem statutowym jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

21 października lokale wyborcze będą otwarte od 7:00 do 21:00. Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości. Po wypełnieniu kart wyborca musi je wrzucić do urny wyborczej; nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy, ani też odstępować komukolwiek takiej karty. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną.

Najważniejsze informacje na temat wyborów

Komentarze (3)    dodaj »

  • Świętochłowiczanka

    Podajcie wyniki dzisiejszego głosowania 21.10,18r.

  • Ciekawy

    Podajcie jakie wyniki

  • Aaaa

    Wszędzie już coś podają a świony zaś nic, zacofane miasto

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również