Wiadomości z Świętochłowic

Niebezpieczna fala mrozów

  • Dodano: 2009-01-07 14:24

Policjanci docierają do osób bezdomnych, które przed mrozem kryją się w altankach ogródków działkowych, przystankach komunikacyjnych, kanałach ciepłowniczych, klatkach schodowych i pustostanach. Dbając o ich bezpieczeństwo funkcjonariusze proszą o informacje o miejscach pobytu bezdomnych lub wymagających pomocy, by móc je skierować albo dowieźć do placówki opiekuńczej.

W ostatnich dniach drastycznie obniżyła się temperatura powietrza, więc na wychłodzenie organizmu narażone są osoby bezdomne, starsze i zamieszkujące samotnie, a także osoby nietrzeźwe przebywające na wolnym powietrzu. Policjanci apelują do mieszkańców, aby w przypadku zauważenia osoby, która wymaga pomocy powiadomić o tym fakcie jak najszybciej odpowiednie służby – pogotowie ratunkowe, policję lub straż miejską. Apelujemy również do administratorów obiektów przeznaczonych do rozbiórki o właściwe ich zabezpieczenie. Monitoring zgonów osób bezdomnych prowadzony przez policję wskazuje, że obok wychłodzeń organizmu, częstą przyczyną zgonów jest zaczadzenie. Osoby nie posiadające stałego miejsca zamieszkania, niejednokrotnie korzystają z prowizorycznych urządzeń grzewczych lub przebywają w opuszczonych budynkach, w których instalacja kominowa jest niesprawna. Fakty te wpływają na zwiększone zagrożenie tej grupy zaprószeniem ognia lub zaczadzeniem. Potwierdzają to przypadki przekazywane w mediach.

Infolinia dla bezdomnych

Informacje o miejscach udzielania pomocy osobom bezdomnym można uzyskać pod bezpłatną infolinią uruchomioną w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach pod nr tel. 0 800 100 022, który funkcjonuje przez całą dobę w każdym dniu tygodnia. Swoim zasięgiem obejmuje teren całego województwa śląskiego.

Źródło: www.bytom.slaska.policja.gov.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również