Wiadomości z Świętochłowic

Niebezpieczne wyprzedzanie na przejściu dla pieszych

 • Dodano: 2022-08-03 08:15, aktualizacja: 2022-08-03 08:32

Wielu kierowców świadomie nie stosuje się do niektórych zapisów Prawa o ruchu drogowym. Kiedy okazuje się, że robią to na oczach policjantów, muszą z pokorą przyjąć mandat oraz ewentualne punkty karne. Tak też było w przypadku 58-letniej świętochłowiczanki, która wyprzedzała inny pojazdu na przejściu dla pieszych.

58-latka wyprzedzała na przejściu dla pieszych

Świętochłowiccy policjanci drogówki podczas patrolowania ulic miasta zauważyli pirata drogowego, który kierując Renault Clio, wyjątkowo niebezpiecznie wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Sprawczynią wykroczenia okazała się 58-letnia mieszkanka Świętochłowic. Ten niebezpieczny manewr drogo ją kosztował. Kobieta została ukarana mandatem w kwocie 1500 zł oraz zgodnie z taryfikatorem nałożono na nią 10 punktów karnych.

Półmetek wakacji za nami

W pierwszej połowie tegorocznych wakacji na drogach naszego województwa doszło do 239 wypadków, w których zginęło 21 osób, a 270 zostało rannych. W porównaniu do roku ubiegłego to o 32 wypadki i 46 osób rannych mniej, ale niestety aż o 10 osób zabitych więcej. Przypominamy, że każdy uczestnik ruchu drogowego ma wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Przestrzegajmy limitów prędkości i przepisów drogowych.

We wspomnianym okresie odnotowano też 4452 kolizje. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego to o 32 wypadki drogowe mniej, 46 osób rannych mniej i ponad 500 kolizji mniej. Niestety pomimo mniejszej liczby wypadków życie na drodze straciło o 10 osób więcej niż rok temu. Ponadto stróże prawa zatrzymali 1326 kierujących, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu, to jest o 17 kierujących więcej niż podczas poprzednich wakacji.

Tegoroczny okres wakacyjny na drogach województwa śląskiego może być jednym z najtragiczniejszych, jeżeli nie będzie skutecznej reakcji na nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego.

Dotyczy to zarówno kierujących, jak i niechronionych uczestników ruchu drogowego. Wpadki z udziałem pieszych były spowodowane poruszaniem się przez nich po zmroku w obszarze niezabudowanym bez widocznych elementów odblaskowych. Od początku 2022 r. w województwie śląskim doszło do 7 takich, w tym 4 śmiertelnych. W opisanym okresie policjanci ujawnili 95 przypadków poruszania się przez pieszego poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych.

Policja przypomina, że pieszego, który porusza się po zmroku bez odblasku, prowadzący pojazd może dostrzec z odległości ok. 20 metrów. Widoczne odblaski zwiększają ten dystans do ponad 150 metrów.

- Pamiętajmy! Brawura i brak rozsądku, sprawiają poważne zagrożenie na drodze. Apelujemy do pieszych i kierowców o rozwagę i wzajemne poszanowania na drodze. Tylko przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z rozsądkiem i rozwagą, mogą nas ustrzec przed kalectwem lub utratą życia - przekazują świętochłowiccy policjanci.

Komentarze (4)    dodaj »

 • obserwator

  Na oczach policjantów kierowca nie zatrzymał się na stopie! I co ,ano nic pan policjant wraz z blond policjantką pojechali dalej jak gdyby nigdy nic.

 • Mis

  Jak to nić jechali na akcje Zgoda rondo 40km/h aż dziw że nie na kogutach

 • obserwator

  Nie! Wracali z akcji Hugon 40km/h

 • Że świon

  Piesi rowerzyści hulajnogi motory tu trza sprawdzać monitorować bo wg policji i prawa to święte krowy. Normalną rzeczą jest wtargnięcie pieszego na pasy, w razie wypadku kierowca odpowiada to samo z rowerami i motorami. Nie dostosowanie prędkości i ostrożności.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również