Wiadomości z Świętochłowic

Niebezpieczny plac zabaw

 • Dodano: 2015-04-16 13:15, aktualizacja: 2015-06-05 12:39
Plac zabaw, który znajduje się w Parku Heiloo w Piaśnikach lata świetności ma już za sobą. Niektóre jego elementy stanowią nawet niebezpieczeństwo dla bawiących się na nim dzieci
 
W Parku Heiloo powstał pierwszy z placów zabaw, który był ogrodzony, a na nim znajdowały się nowoczesne elementy, które cieszyły dzieci przez długi czas. Niestety w ostatnim czasie plac zabaw uległ sporym uszkodzeniom lub celowej dewastacji. Od uszkodzeń typowo estetycznych, jak brak daszka nad częścią placu zabaw i brak skrzydełek osy, poprzez stwarzające zagrożenie braki nawierzchni przy huśtawce oraz braki barierek, a kończąc na bardzo niebezpiecznych połamanej zjeżdżalni z ostrymi elementami i zerwanym elemencie utrzymującym sprężynę przy huśtawce „dinozaurze”. 
 
Bardzo krytycznie o placu zabaw wypowiada się spotkana akurat matka dziecka bawiącego się na nim:
 
- Jak to jest możliwe, że takie uszkodzenia nie są naprawiane na bieżąco. Przecież ta złamana zjeżdżalnia jest już bardzo długo i nic się z tym nie robi. Jestem ciekawa czy prezydent Kostempski pozwoliłby swoim dzieciom bawić się na takim niebezpiecznym placu zabaw – mówi pani Martyna, mam 4 letniego Arka. 
 
Dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta, że place zabaw będące w zarządzie gminy podlegają okresowym kontrolom stanu technicznego i bieżącym naprawom oraz konserwacji. Niemniej pomiędzy dokonywanymi przeglądami i naprawami dochodzi do aktów celowej dewastacji urządzeń placów zabaw oraz kradzieży elementów metalowych. W chwili obecnej trwa procedura związana z wykonaniem kontroli podstawowej rocznej miejskich placów zabaw i siłowni zewnętrznych, której głównym zadaniem jest ocena ogólnego stanu bezpieczeństwa na sprawdzanych obiektach. Podczas przeglądu będzie kontrolowany i oceniany stan techniczny urządzeń, sprzętu, fundamentów oraz nawierzchni i elementów zagospodarowania terenu wraz z pozostałymi obiektami małej architektury oraz ich zgodność z obowiązującymi normami. Z przeglądu zostaną sporządzone protokoły, a na ich podstawie zostaną wycenione niezbędne prace remontowe.
 
- Gmina Świętochłowice corocznie dokonuje napraw jak i bieżącej konserwacji placów zabaw. Najbliższe prace zabezpieczające i remontowe planowane są jeszcze w tym miesiącu. Remont obejmie również  plac zabaw w parku Heiloo – mówi Beata Szenowska z Biura Prasowego UM. 
 
Bulwersująca jest także sprawa, iż kamera, która miała chronić plac zabaw przed dewastacjami i kradzieżami została… skradziona. Jak dodaje Pani Beata Szenowska przewidziany jest jej ponowny montaż
 
Mamy nadzieję, że do czasu naprawy placu zabaw nie stanie się coś złego. Niestety każdy, kto ma dzieci wie, że na placu zabaw ciężko nadążyć za nimi. Zapraszamy do dyskusji oraz zgłaszania podobnych spraw

Komentarze (7)    dodaj »

 • beata

  zobaczcie plac zabaw przy ulicy Łagiewnickiej tam gdzie powstaje nowa przychodnia katastrofa totalna

 • mama 6-cio latka

  Jakie naprawy, jaka konserwacja ? te place zabaw jak powstały tak nie było na nich nic robione :( Plac zabaw na Skałce jest tak brudny, że nawet patrzeć ciężko

 • zyga

  Gdzie urzedasy sa!!!Ruszac tylki z zza biurek!!!

 • Łukasz

  taki plac zabaw powinien być zamykany moim zdaniem na noc ponieważ starsza młodzież chodzi tam i pije alkohol

 • wons

  Mają zamontować bujanego delfina

 • xyz

  Nie wiem skad czerpiesz sowje wiadomości o przestarzałym monitoringu. Z tego co ja wiem jest on bradzo dobry jeżeli chodzi o jego możliwości techniczne jest tylko jedno małe ale: Jesteśmy chyba JEDYNYM miastem gdzie monitoringu tak naprawdę nikt nie obsługuje. Wszedzie jest on w użyciu pprzez SM lub Policje a u nas jest on w wydziale kryzysowym UM a włąściwie w Strazy Pożarnej, no to KTO ma podejmować interwencje zauważone przez obsługę:? :)

 • Agent

  Płaczecie o plac zabaw...a w większości ludzie mieszkają w "lepiankach", które w każdej chwili mogą się zawalić z racji "odpowiedniego" stanu technicznego, tak wiem wiem, dzieci to przyszłość i są bardziej podatne na różnego typu wypadki chociażby na placu zabaw. PS. Z tą kamerą to śmiech na sali, cały ten pseudo-monitoring, to szopka i jego działanie było oceniane już wiele razy, a pamiętam podczas oddawania go do użytku jeden z ważniejszych tego miasta powiedział, że już w czasie jego zakładania był on... PRZESTARZAŁY, tak więc pieniążki w błotko.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również