Wiadomości z Świętochłowic

Niewybuchy wojenne znalezione w Lipinach!

 • Dodano: 2018-05-07 21:30

Do niecodziennego zdarzenia doszło dzisiaj w Lipinach. Po godzinie 10:00 świętochłowiccy policjanci otrzymali informację o podejrzanych przedmiotach, które mogą być niewybuchami.

- W Lipinach, w jednym z lokali przy ul. Bernarda Świerczyny ujawniono niewybuchy z czasów II wojny światowej. Saperzy stwierdzili, że są to pozostałości różnego kalibru amunicji przeciwlotniczej.  Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Ewakuowano mieszkańców z czterech kamienic – mówił sierż.szt. Marcin Michalik, Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach.

Oprócz policji na miejscu pojawiły się także inne służby m.in.: pogotowie ratunkowe, straż pożarna oraz centrum zarządzania kryzysowego. Ze względów bezpieczeństwa służby zabezpieczyły teren w promieniu około 200 metrów od miejsca zagrożenia.

- Na miejscu pojawili się pirotechnicy SPAP Katowice. Po oględzinach stwierdzili jednak, że nie są w stanie, ze względu na ilość i rodzaj tych materiałów, zająć się nimi odpowiednio. Dlatego został wezwany patrol rozminowania saperskiego z Gliwic – mówił sierż.szt. Marcin Michalik.

Wszystkie niewybuchy zostały zabezpieczone i przekazane wojsku. Teraz pociski i amunicja zostaną zdetonowane na poligonie w Gliwicach. Akcja trwała ponad pięć godzin. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Ewakuowani mieszkańcy wrócili już do swoich domów.

Widziałeś coś ciekawego? Daj Cynk! Nagrodzimy Twoją aktywność Daj Cynk

Należy mieć świadomość, że materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe.

Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewybuchu/niewypału, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet do śmierci. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom.

Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów/niewypałów podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy!

Komentarze (42)    dodaj komentarz »

 • Mariańska ablibla

  Moim zdaniem ten chłopak zrobił prawidłowo choć nieświadomie może jakby się domyślił co to to mógłby ich odesłać z kwitkiem i co dalej mogło być to można gdybać. BYć może czarne wstążki na Facebooku czyli postapili jak się należy. Poważanie dla panów ze złomowca. Pozdrawiam:-)

 • xx

  A poza tym ,to pamiętajmy, żeby nie głosować na partie , którzy chcą wprowadzić do ojczyzny GMO i niepotrzebne szczepionki z rtęcią , aluminium i glifosatem .Te czynniki powoduja m. innymi autyzm i inne choroby niszczące dzieci.Dbajmy o Polakow.

 • CentRum

  Śmieszne te wasze wpisy kłótnie ;)

 • CentRum

  Śmieszne te wasze wpisy kłótnie ;)

 • Witold Plucik

  Wiarygodny komentarz powinien być podpisany imieniem i nazwiskiem .

 • szczurołap

  "facet" z onucą na pustej głowie !

 • Witold Plucik

  Szanowny " szczurołapie " , komentując czyjś wygląd proponuje zerknąć najpierw we własne lusterko , obyś nie dostrzegł tam własnej szpetoty i to nie tylko tej zewnętrznej ;-)

 • ciekawski

  Panie Witoldzie, niech pan nam powie jak to jest że całe miasto jest oklejone plakatami i banerami o jakiejś giełdzie jaszczurek czy pająków z pana nazwiskiem. Miasto panu funduje ten biznes? czy też giełda pająków jest tak intrantnym interesem że stać pana na wyklejenie miasta? Swoją drogą - gdzie znajdziemy pozwolenia na wywieszanie banerów w miejscach publicznych i oklejanie słupów ogłoszeniowych?

 • antyPO

  Szanowny Panie Witoldzie! Tak w zasadzie, to ma Pan całkowitą rację. Istnieje tylko drobne "ale". Jeśli chciałbym uwiarygodnić każdy mój komentarz, podpisując się własnym imieniem i nazwiskiem, to niechcący mógłbym spowodować, że niektórzy moi znajomi "straciliby zaufanie", a co za tym idzie, może i pracę. Przecież Nasze Kochane Miasto, to tak naprawdę "wioska", gdzie wszyscy (prawie) się znają. Wybieram więc bycie mniej/mało/nie wiarygodnym :-) Pozdrawiam Pana bardzo serdecznie!

 • lubie lubie lubie

  a obiektywny komentarz też?

 • ex

  Jakim trzeba być idiotą żeby takie rzeczy przynieść na złomowiec. Powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności za przeprowadzoną akcję oraz spowodowanie zagrożenia mieszkańców.

 • Wyborca sprawiedliwy

  Jeżeli ten budynek pochodzi z zasobów miejskich to moje gratulacje panie prezydencie! Miasto pięknieje w oczach hahahaha.

  • Wyborca sprawiedliwy
   2018-05-08 10:51
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Ani

  "przyjazne..." milczą, więc na pewno budynek prywatny - w innym wypadku mieliby już używanie.

 • jorg

  Budynek jest z zasobów MPGL, mieszkałem na tej ulicy więc wiem to na 100%

 • Tiruriru

  Materiały używane w technice wojskowej są całkowicie odporne na działania atmosferyczne? Te z okresu drugiej wojny? Co za brednie! Proszę się doszkolić a potem pisać. Czy pani zna słowo korozja ? Właśnie dlatego są niebezpieczne gdyż w większości są mocno skorodowane i grożą nie kontrolowanym wybuchem.

 • M.K

  Moim zdaniem stało się dobrze ze to trafiło tam a nie w krzaki. Jakby chłop wiedział co to mógłby ich odesłać z kwitkiem,wtedy moglibyśmy juz posylac czarne wstążki na Facebooku. Pochwała za to jak wyszlo panowie ze skupu.

 • xyz

  Tiruriru to ty mosz w głowie hahahahah

 • Tiruriru

  A co w twojej głowie?Jeden zwój więcej od konia żebyś po placu nie lotoł i wody z kibla nie pił.

 • xyz

  Iiiihahaha lepiej być koniem niż internetowym rakiem...:)

 • asdf

  Czytanie ze zrozumieniem boli? Jaka jest Twoim zdaniem różnica pomiędzy materiałem wybuchowym a bombą? Przecież napisane ze może wybuchnąć niezależnie od daty produkcji. Wróć do szkoły. Albo nie, siedź w piwnicy i nie wychodź.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.