Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Nowe nabory dla dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców

 • Dodano: 2020-04-21 06:15, aktualizacja: 2020-04-21 07:18

W celu łagodzenia skutków pandemii, Zarząd Województwa Śląskiego podjął decyzję o zorganizowaniu w trybie pilnym dodatkowego naboru dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, który ma pomóc w utrzymaniu ich właściwej kondycji i posłużyć wsparciu gospodarki w regionie.

W wyniku uzgodnień z Komisją Europejską oraz Ministerstwem Funduszy i Polityki Rozwoju możliwe było przekierowanie środków oraz wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą już w najbliższych dniach na ogłoszenie naboru projektów w ramach osi priorytetowej III. Konkurencyjność MŚP, działanie 3.2. Innowacje w MŚP, gdzie został utworzony nowy typ projektu, tj. Inwestycje w MŚP.

W ramach nowego typu projektu wspierane będą inwestycje przyczyniające się do:

 • utrzymania miejsc pracy,
 • wsparcia bieżącej działalności w celu utrzymania lub poprawy konkurencyjności przedsiębiorstwa,
 • tworzenia trwałych, nowych miejsc pracy.
 • Przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć dotacje m.in. na:
 • nakłady na inwestycje produkcyjne przyczyniające się do rozbudowy parku maszynowego niezbędnego do utrzymania bieżącej produkcji,
 • mikroinwestycje przyczyniające się do dywersyfikacji bieżącej produkcji/oferowanych usług lub do zmian w procesie czy w organizacji,
 • zakup surowców, materiałów, produktów i towarów związanych z działalnością inwestycyjną,
 • koszty bieżące m.in.: opłaty leasingowe, raty kredytu, opłaty związane z utrzymaniem budynków, koszty pomocy prawnej, doradztwa i koszty wynagrodzeń pracowników.

W ramach konkursu jeden wnioskodawca będzie mógł złożyć tylko jeden wniosek, którego maksymalna wartość dofinansowania nie przekroczy 800 000 zł.

W dokumentach projektowych nie będzie wymagana opinia o innowacyjności

Wsparcie będzie udzielane w oparciu o Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020, co oznacza, że przedsiębiorca będzie mógł uzyskać dofinansowanie nawet do 85% kosztów kwalifikowalnych.

Maksymalny czas na realizację projektu nie będzie mógł przekroczyć 2 lat od podpisania umowy, a termin ponoszenia wydatków kwalifikowalnych w ramach projektu zakończy się 31 grudnia 2023 r. Do dofinansowania będą mogły aplikować projekty, których realizacja nie została rozpoczęta przed 1 lutego 2020 r.

Nabór projektów będzie realizowany w czterech rundach, każda po dwa tygodnie i będzie prowadzony przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości, a jego łączny budżet wyniesie 17,2 mln euro czyli ponad 76 mln zł.

Więcej informacji: https://rpo.slaskie.pl/czytaj/nowe_nabory_dla_przedsiebiorcow_041720

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

 • mieszkaniec

  Spółdzielnie socjalne, wały jakich mało 99% udziałów należy nie do osób, które wypracowywują zysk tylko dla ? No właśnie, wystarczy zapytać o Arkadie z Chorzowa, wyłudzenie środków z PFRON-u, zatrudnianie na lewo, no i właśnie co z zyskami, wiadomo np. budowlanka czy ogrodnictwo, nikt w budowlance czy ogrodnictwie nawet w naszym kraju nie zarabia najniższej, położenie dobrego kamienia to 37 netto na godzinę, budowlanka zależy co, wał niesamowity, gmina usiłuje wyłudzić od tych biednych ludzi pieniądze, niepełnosprawni będą tyrać, na nierobów z urzędu.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.