Wiadomości z Świętochłowic

Obiekt grozi zawaleniem - wystawa fotograficzna

  • Dodano: 2013-10-23 15:15

25 października o 18:30 zapraszamy na wernisaż wystawy "Obiekt grozi zawaleniem", podczas którego spróbujemy zastanowić się nad ochroną i promocją śląskiego dziedzictwa przemysłowego. Ekspozycja potrwa do 15 listopada.

OBIEKT-SLIDER
Wystawa jest fotograficzną dokumentacją architektury poprzemysłowej Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, z punktu widzenia zupełnie różnych ludzi, których połączyła wspólna pasja. Poprzez prezentowane fotografie, każdy z nas stara się pokazać to, co właśnie znika, a w dużym stopniu już zniknęło na naszych oczach. Mimo, iż temat prac jest wspólny, to każdy z nas przedstawia go w inny, charakterystyczny dla siebie sposób. Odwiedzane przez nas obiekty niejednokrotnie znajdują się w trudnodostępnych miejscach. Dodatkowo znikają one w zastraszającym tempie, co sprawia, że ich fotografowanie nie jest proste.

Naszym celem jest nie tylko pokazanie poprzez zdjęcia stanu, w jakim znajdują się postindustrialne zabytki, ale też zwrócenie uwagi na kwestię ochrony poprzemysłowego dziedzictwa na Śląsku – mówią autorzy prezentowanych fotografii.

Po wernisażu wspólnie spróbujemy się zastanowić nad problemem ochrony poprzemysłowego dziedzictwa na Śląsku. Czy jest to tylko kwestia braku świadomości potrzeby ochrony dziedzictwa postindustrialnego i niewiedzy historycznej? A może problem ten dotyczy również braku reakcji i rozwiązań ze strony władz samorządowych i innych podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie tych obiektów? Dodatkowym utrudnieniem są zapewne również luki w naszym prawie. Ile razy zdarzyło się już, że obiekt wpisany do rejestru zabytków pozostaje bez opieki i w rezultacie doprowadzany jest do ruiny? Nie mówiąc już o przypadkach (które nie należą już do rzadkości) skreślenia obiektu z listy zabytków oraz jego wyburzenia. Wszystkie te kwestie postaramy się poruszyć podczas spotkania.

Autorzy prac: Kaja Świętochowska, Damian Cyfka, Tomasz Rybok, Maciej Fliegel, Maciej Mutwil, Jacek Czyba, Marcin Zarychta, Marcin BurczykPatronem medialnym wydarzenia jest portal Swiony.pl.
Patronat portalu Swiony.pl

Obiekt grozi zawaleniem - wystawa fotograficzna

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • mieszkaniec

    obiektom grozi zawalenie a ile jest kamienic w Świętochłowicach i dzielnicach które lada dzień mogą się zawalić a tym prezydium się nie interesuje wtedy będzie interwencja jak się zawali i będą ofiary śmiertelne

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.