Wiadomości z Świętochłowic

Odśnieżanie dróg i chodników w Świętochłowicach. Kto się tym zajmuje?

 • Dodano: 2022-12-27 12:15

Jak co roku, zima zaskoczyła nie tylko kierowców, ale również pieszych. Intensywne opady śniegu i minusowe temperatury sprawiły, że na drogach i chodnikach zrobiło się niebezpiecznie. Niektórzy mieszkańcy skarżyli się, że okolica, w której mieszkają, nie była należycie odśnieżona. Jaki podmiot odpowiada za utrzymywanie porządku na drogach i chodnikach zimą?

Była piękna zima

Miłośnicy mroźnej, białej zimy jeszcze do niedawna mieli powody do radości – od początku grudnia mieliśmy do czynienia z intensywnymi opadami śniegu oraz ujemnymi temperaturami. Kierowcy byli jednak mniej zadowoleni – warunki na drogach pozostawiały wiele do życzenia, szczególnie gdy jezdnia nie jest odśnieżona. W wielu śląskich miastach w pierwsze dni po opadach nie wszystkie drogi były odśnieżane – czy tak było również w Świętochłowicach?

Kto odśnieża drogi?

Mieszkańcy niektórych osiedli, m.in. tych znajdujących się w Centrum, skarżyli się, że drogi, a także osiedlowe parkingi nie były odśnieżane. Podobnie było z chodnikami. Mieszkańcy pytają – kto za to odpowiada i dlaczego nie wywiązywał się ze swoich obowiązków? Czy przy kolejnym ataku zimy sytuacja się powtórzy?

- Są tereny, które są w zarządzie miasta i w tym przypadku te prace wykonuje przedsiębiorstwo MPUK, są też te, które należą np. do zarządców wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych i w tym przypadku oni są za to odpowiedzialni - tłumaczy Paula Niewiadomska, inspektor z Kancelarii Prezydenta Miasta. 

Wszystko zatem zależy od tego, do kogo należy droga czy chodnik. Może się zatem zdarzyć, że część chodnika będzie odśnieżona, zaś kolejna już nie - o ile znów spadnie śnieg.

Jak wyglądała sytuacja na waszych osiedlach? Czy chodniki, drogi i parkingi były odśnieżone? Dajcie znać w komentarzach!

Komentarze (12)    dodaj »

 • marian55

  Pytanie - Kto w mieście Świętochłowice zajmuje się sprzątaniem chodników i ulic ? odpowiedź - NIKT ! pytanie -co robi z tym Beger ?odpowiedź - NIC jest zadowolony z siebie !

 • Ala

  Przy kościele Św .Józefa idąc do góry w kierunku zgody , czy za kościół w dół kierunek Hugona tam było też nie odśnieżane . Można było zabić się

 • ZDUMIONY

  Paula INSPEKTOR w KANCELARII PREZYDENTA brzmi dumnie a czym PAULA się zajmuje tak precyzyjnie od czego jest tym INSPEKTOREM?

 • Oburzony Mieszkaniec

  Paula nie pier...ol. Pryszczu powoli zamienia się w dawidka 2.0 [...] na ulicach, ale to nie my. Pała paula powie wam że to Wy jesteście winni. Pochwalcie się jeszcze ile se wypłaciliście premii antyinflacyjnych, za kasę którą zaoszczędziliście. No chyba że wykonawca dzieli się pod stołem z wami tą kasą za "nie odśnieżanie".

 • gość

  oczywiście , że 100% winy ponosi urząd, oni wynajmują firmy i to oni mają nadzorować i egzekwować obowiązek odśnieżania przez administratorów terenów. ale same świętochłowice nie radziły sobie tak jak sąsiednie miasta nasze drogi odstawały od tych w okolicznych miastach.

 • co?

  Paula nie miała czasu sprawdzić INSPEKCJĘ robi w gabinecie prezy.

 • Hilda

  W Skandynawii ubijają śnieg na chodnikach i sypią kamyczki. Nie ma zwałów śniegu po bokach chodnika ani błota po kostki po soleniu. Sól jest dobra na lód, ale przy takich mocnych opadach śniegu, jakie mieliśmy w zeszłym tygodniu, gorzej chodzi się po błocie niż po samym śniegu

 • gość

  w skandynawii odwilż jest dwa, trzy razy na sezon i to lekka. u nas pogoda się przeplata od minus nastu do plus nastu. trzeba śnieg zbierać po każdej trzydniowej zimie.

 • Jacek

  Jako mieszkaniec miasta oczekuję, iż bez względu na aurę będę mógł bezpiecznie poruszać się po mieście - po ulicach i chodnikach. Mnie nie interesuje kto odpowiada za zimowe utrzymanie takiego czy innego odcinka! Te informacje są potrzebne Straży Miejskiej, która, w imieniu Prezydenta Miasta, winna egzekwować wykonywanie obowiązków przez zarządców i właścicieli. Dla mnie, za sytuację w całym mieście, odpowiedzialny jest Prezydent Miasta!

 • Mieszkaniec

  A jako mieszkaniec miasta oczekuje, ze nie będę musiał płacić za podwyżki opłat tylko dlatego, że co niektórzy leniwi mieszkańcy muszą mieć wypolerowane chodniki w czasie kilku dni opadów śniegu. Zima to zima!!

 • OBURZONY

  Ty to chyba urzędas z urzędu jesteś bo takim dziwnym trafem większość nie odśnieżonych chodników jest akurat w gestii miasta. Jak choćby to że na ul węglowej przy domkach ta część szersza chodnika była odśnieżana, ale od ul Jordanowskiej do przedszkola już nie było odśnieżane bo tępakom się traktorek nie mieści na chodniku.

 • Mieszkaniec

  Oburzony kim jesteś i gdzie pracujesz.. Jak masz czas to odgarnij umnie na osiedlu nic się nie robi i jakoś nie płaczemy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również