Wiadomości z Świętochłowic

Odśnieżanie w mieście

 • Dodano: 2022-12-16 06:00, aktualizacja: 2022-12-16 06:16

Czas odśnieżania dróg i chodników w pełni. Służby przypominają o kluczowych zasadach, które ułatwią współdziałanie.

Właściciele posesji wiedzą, że w myśl ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mają obowiązek odśnieżania, uprzątnięcia lodu, błota i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.

Jednocześnie Wydział Infrastruktury Drogowej Urzędu Miejskiego przypomina, iż nie odśnieża się terenu przy domu poprzez wyrzucanie śniegu na drogę. Problem ten pojawia się w mieście i utrudnia pracę służbom publicznym.

Wydział odbiera także sygnały o nierozważnym parkowaniu samochodów wzdłuż dróg publicznych bądź torowaniu wjazdów na węższe drogi. Tego typu zachowanie uniemożliwia miejskim jednostkom skuteczne odśnieżanie dróg. Jeśli zaparkowane samochody uniemożliwiają przejazd pługom, drogi te niestety nie będą mogły zostać oczyszczone. Problem zauważalny jest głównie na osiedlach Ustronie i Góra Hugona oraz na większości jednokierunkowych dróg w naszym mieście.

Opady śniegu wiążą się także z koniecznością odśnieżania dachów budynków. Właścicieli i zarządców nieruchomości prosi się o niedopuszczenie do przeciążenia konstrukcji dachu poprzez m.in. usuwanie nadmiaru śniegu z dachu. Uważajmy także na sople zwisające z rynien, które mogą uszkodzić zaparkowane pojazdy bądź narazić przechodniów na wypadek.

Temat odśnieżania wiąże się także z naszymi samochodami. Policja przypomina, iż za nieodśnieżony pojazd w ruchu drogowym przysługuje obecnie mandat nawet do 3 tysięcy złotych. Warto więc przed wyjazdem zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu, a jednocześnie zapewnić sobie komfort jazdy. Podróżowanie z oblodzonymi szybami, śniegiem na dachu czy niewidocznymi spod śniegu światłami może skutkować tragedią na drodze.

Komentarze (17)    dodaj »

 • Ala X

  Łopaty do łapy i tych wszystkich nierobów co z opieki społecznej korzystają zagonić do roboty . Chcecie jeść chcecie kasa to róbcie coś dla miasta . Niestety ale taka prawda za granicą niestety tak jest

 • Ala X

  Łopaty do łapy i tych wszystkich nierobów co z opieki społecznej korzystają zagonić do roboty . Chcecie jeść chcecie kasa to róbcie coś dla miasta . Niestety ale taka prawda za granicą niestety tak jest

 • Janusz

  A co z ulicą Gołęszyców? Nawierzchnia od początku jest zła, łatana też źle i od Bożej łaski. A teraz brak odśnieżania. To ma być obraz dobrze zarządzanego miasta? Wstyd!

 • tak ino godom

  A teraz HIT - UM tak pomalował miejsca parkingowe przykładowo na ul. Pocztowej (chodzi o odcinek między Polną, a Wyzwolenia), że jak tamtędy jedzie straż pożarna to musi się przeciskać - ledwo się mieszczą. A skoro oni ledwo się mieszczą to pług nie mieści się wcale i dlatego ulicy się nie odśnieża, gdy miejsca są zajęte. Ale oczywiście UM w tym problemu nie widzi. Kolejna ulica - Solidarności. UM tak porobił kierunki jazdy, że teraz jedzie się tam pod górkę. Ludzie tam parkują i oczywiście pług też nie przejedzie, a dodatkowo utrudnia się życie mieszkańcom, którzy teraz muszą po tej nieodśnieżonej drodze jechać pod górkę! Tak to jest jak za robotę w mieście zabierają się teoretycy, którzy dodatkowo miasta nie znają. Ale najważniejsze, że można postraszyć właścicieli nieruchomości, żeby odciągnąć uwagę od swojej NIEKOMPETENCJI!

 • Mieszkanka

  A czy osiedle Ustronie to nie należy do Świętochłowic? Tu raczej nikt się nie spieszy z odśnieżaniem. Ktoś wpadł na genijalne rozwiązanie, żeby narobić uliczek jednokierunkowych i parkingów po obu stronach. Ktoś to zaakceptował i wykonał. Jedyny minus jest taki, że ktoś inny tu mieszka i kilka razy dziennie musi jeździć slalomem po zaśnieżonych, wąskich uliczkach!

 • dziadek K.

  wczoraj na ul Katowickiej pani zamiast odgarniać śnieg to sypała solą przez co zrobiło się błoto nie wspomnę o niszczeniu obuwia

 • Mieszkaniec

  A jak się ma odśnieżanie terenu własciciela budynku kupionego A pozostawionego samotnie na kilka lat? Przykład Bytomska budynek po przeciwnej stronie dawnego Lewiatana przy wjeździe do Centrum Swoetochlowic za DTŚ ką?

 • K.

  Mam odśnieżać chodnik przed domem - spoko, ale jak mam nie parkować auta przy domu, jak jakiś ci*l wdupił parking naprzeciw bramy wjazdowej do mojego ogródka? Mam tam furgać? Nie mam możliwości wjechania na własny ogródek. Osiedle ustronie.

 • tak

  Proszę zwrócic uwagę ,ze to pługi odśnieżające ulicę całą breje wrzucają na chodniki Dla pieszych to koszmar

 • Mieszkaniec

  Chyba cie powaliło jeżdżę plugiem i staram się chodników nie zawalac to wy ficybert śnieg na drogę walicie i trzeba zrobić ztym porządek

 • wkurzona

  super ze ty jezdzisz plugiem to wez czlowieku i odgarniaj a nie przejazd i sypanie sola czy piaskiem a plug w gorze i to sie nazywa odgarnianie a sniegu na drodze ile bylo tyle jest osiedle ustronie

 • pytek

  To jak jedziesz pługiym to kaj ta bryja leci jak chodni jest zarozki przi drodze?

 • Mieszkaniec

  Jedziesz poleku i zostowo koło krawężnika na drodzy i tyle w tymacie

 • Buc

  chopie co to jest ficybert? tys chyba GOROL

 • Oburzony Mieszkaniec

  szkoda że samo miasto leci w kulki. Ulica węglowa rejon domków, zaczęła być odśnieżana dopiero od wczoraj i tylko raz dziennie, co przy tych opadach i tak nic nie daje. Dodatkowo posesja przy Węglowej 51 nie ma przyciętych krzaków, które wystają prosto na chodnik i utrudniają ludziom chodzenie po chodniku. Czy nieroby ze straży miejskiej ruszą w końcu [...]ę zrobić z tym porządek?

 • Mieszkaniec

  Chyba jesteś ślepy ja tam spotkałem pług kilka razy i w nocy też jeżdżą

 • baczny obserwator

  Uwaga! Lewusy z mpgl! Dojścia do zagród śmietnikowych również mają być odśnieżane! łaski nikomu nie robicie macie za to płacone, jak się bierze pieniądze to trzeba się wywiązywać z umowy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również