Wiadomości z Świętochłowic

Pamięć i wspólnota — za nami świętochłowickie Obchody Święta Niepodległości!

  • Dodano: 2024-11-11 19:30

11 listopada to data niezwykle ważna dla wszystkich Polaków. Jest to czas, w którym cała Polska świętuje wydarzenia dziejące się blisko 106. lat temu, czyli moment, w którym nasza ojczyzna po 123 latach zaborów wróciła na mapę świata, odzyskując niepodległość. Uroczystości, które mają miejsce tego dnia, łączą pokolenia i przypominają o najważniejszych wartościach naszego narodu.

Inauguracja obchodów w Parafii w Zgodzie

W Świętochłowicach Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w Parafii św. Józefa, znajdującej się w dzielnicy Zgoda, w której odbyła się uroczysta msza święta w intencji naszej ojczyzny. Zgromadzone podczas wspólnej modlitwy władze miasta, poczty sztandarowe, uczniowie klas mundurowych ZSO, oraz mieszkańcy Świętochłowic dziękowali Bogu za odzyskanie przez Polskę niepodległości i wspominali tych, którzy walczyli za jej wolność. Wiara katolicka to ważny element Dnia Niepodległości, który podkreśla duchową więź narodu i tradycje modlitewne.

Jeśli ktoś nie potrafi szanować ziemskiej ojczyzny, to nie zasługuje na niebieską. Tutaj uczymy się być dziećmi własnej ojczyzny, własnego domu. Bóg wyznaczył nasz dom w Polsce i obserwuje nasz stosunek do niego, oceniając czy zasługujemy na miejsce w niebie. Z tego powodu tak ważne jest, aby w Dniu Niepodległości nie zapominać o Panu Bogu — powiedział ks. Bogusław Jonczyk, proboszcz Parafii św. Józefa.

Miejskie uroczystości Dnia Niepodległości

Po zakończonej uroczystości w kościele zgromadzeni mieszkańcy udali się we wspólnym przemarszu ulicami miasta pod budynek Muzeum Powstań Śląskich znajdującego się przy ulicy Wiktora Polaka, aby wziąć udział w oficjalnej części celebracji Święta Niepodległości. Biało-czerwony korowód symbolizujący wspólnotę Polaków po dotarciu na miejsce odśpiewał hymn naszego kraju — Mazurka Dąbrowskiego, oraz mógł wysłuchać przemówień władz miasta, które podkreśliły znaczenie daty 11 listopada w naszej historii. Zgromadzeni wypuścili również wcześniej rozdane biało-czerwone balony, które poniosły ku niebu barwy flagi naszej ojczyzny. Podczas wydarzenia pod gmachem miejscowego muzeum władze Świętochłowic — Prezydent Daniel Beger, oraz Radni Świętochłowic złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych Ślązaków, porwanych w pierwszych dniach września 1939 roku.

Na świętochłowickiej uroczystości 11 listopada byli również obecni uczniowie klas mundurowych ZSO, którzy zostali uroczyście zaprzysiężeni w obecności prezydenta miasta oraz majora Łukasza Markowskiego. Złożona przysięga oznacza gotowość do pełnienia służby, szacunek do munduru, zobowiązuje do przestrzegania określonych zasad i wartości, a także symbolizuje zaangażowanie i przywiązanie do wartości patriotycznych.

Zwieńczeniem Obchodów Dnia Niepodległości było wspólne zdjęcie zgromadzonych, którzy za pomocą biało-czerwonych brystoli odwzorowali flagę naszego państwa.

Za nami miejska celebracja Święta Niepodległości

Obchody 11 listopada zorganizowane przez miasto Świętochłowice to symbol wspólnoty Polaków w tak ważnym dniu. Warto nie zapominać o bogatej historii naszego kraju, regularnie ją kultywując, aby móc podtrzymać pamięć osób, które poświęciły swoje życie w imię naszej wolności.

Komentarze (4)    dodaj »

  • Maks

    A prezydent zaś fany w łoknie niy wywiesiõł.

  • Miś

    Co za szopka i cyrk wszystko na pokaz w kościele gdzie w pierwszej ławce najwięksi hipokryci Świętochłowic .Ps ciekawe ilu tych świętobliwych potrafiło by wyrecytować dziesięć przykazań XD

  • jorg

    Miśiu ciebie tyż w kościelnych ławkach niy widać nawet farorz sie o ciebie już pytoł

  • Miś

    Wyleczyłem się wypisując z tej sekty.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również