Wiadomości z Świętochłowic

Pierwsza pomoc w czasie pandemii. Zobacz film instruktażowy

  • Dodano: 2021-03-22 06:30, aktualizacja: 2021-03-22 06:36

Krótki film instruktażowy, jak udzielać pierwszej pomocy podczas nagłego zatrzymania krążenia w czasie epidemii koronawirusa przygotowali policyjni ratownicy - wykładowcy słupskiej Szkoły Policji.

Film ukazuje algorytm postępowania w stosunku do osoby, która straciła przytomność na skutek nagłego zatrzymania krążenia (NZK). W związku z pandemią koronawirusa Europejska Rada Resuscytacji, której zalecenia stosują między innymi polskie służby ratownicze, opublikowała specjalny dokument z zaleceniami dla osób udzielających pierwszej pomocy. Zmiany w stosunku do dotychczasowych zasad ukazane są w poniższym filmie.

Opis filmu: Dwaj policjanci na przystanku autobusowym udzielają pomocy leżącej, nieprzytomnej osobie. Oceniają przytomność poprzez potrząśnięcie poszkodowanym i zawołanie. Oceniają oddech, obserwują klatkę piersiową i brzuch poszukując ruchów świadczących o prawidłowym oddechu. Aby zminimalizować ryzyko infekcji, nie udrażniają dróg oddechowych i nie umieszczają swojej twarzy przy nosie poszkodowanego. Na koniec odsłaniają klatkę piersiową poszkodowanego i podłączają do niej elektrody od automatycznego defibrylatora zewnętrznego.

Dla osób, które nie są ratownikami medycznymi najważniejsze zmiany przy udzielaniu pomocy nieprzytomnej osobie z NZK to:

Ocena przytomności powinna być wykonywana poprzez potrząśnięcie poszkodowanym i zawołanie.
Oceniając oddech wyłącznie obserwuj klatkę piersiową i brzuch poszukując ruchów świadczących o prawidłowym oddechu. Aby zminimalizować ryzyko infekcji, nie udrażniaj dróg oddechowych i nie umieszczaj swojej twarzy przy ustach/nosie poszkodowanego.

Osoby udzielające pomocy powinny rozważyć zasłonięcie ust poszkodowanego szmatką lub ręcznikiem przed rozpoczęciem uciskania klatki piersiowej i defibrylacją z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). Może to zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w powietrzu podczas uciśnięć klatki piersiowej.

Po zakończeniu resuscytacji ratownicy powinni jak najszybciej umyć ręce wodą z mydłem lub zdezynfekować ręce żelem do rąk na bazie alkoholu i skontaktować się z lokalnymi władzami medycznymi w celu uzyskania informacji na temat badań przesiewowych po kontakcie z osobą z podejrzeniem lub potwierdzeniem COVID-19.

ZOBACZ FILM

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Nina

    To prosi o komentarz, ratując komuś zycie zakładamy mu maskę? Żeby co? niedotlenic poszkodowanego, albo żeby wdychal z powrotem dwutlenek węgla?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.