Wiadomości z Świętochłowic

Pierwsza pomoc w czasie pandemii. Zobacz film instruktażowy

  • Dodano: 2021-03-22 06:30, aktualizacja: 2021-03-22 06:36

Krótki film instruktażowy, jak udzielać pierwszej pomocy podczas nagłego zatrzymania krążenia w czasie epidemii koronawirusa przygotowali policyjni ratownicy - wykładowcy słupskiej Szkoły Policji.

Film ukazuje algorytm postępowania w stosunku do osoby, która straciła przytomność na skutek nagłego zatrzymania krążenia (NZK). W związku z pandemią koronawirusa Europejska Rada Resuscytacji, której zalecenia stosują między innymi polskie służby ratownicze, opublikowała specjalny dokument z zaleceniami dla osób udzielających pierwszej pomocy. Zmiany w stosunku do dotychczasowych zasad ukazane są w poniższym filmie.

Opis filmu: Dwaj policjanci na przystanku autobusowym udzielają pomocy leżącej, nieprzytomnej osobie. Oceniają przytomność poprzez potrząśnięcie poszkodowanym i zawołanie. Oceniają oddech, obserwują klatkę piersiową i brzuch poszukując ruchów świadczących o prawidłowym oddechu. Aby zminimalizować ryzyko infekcji, nie udrażniają dróg oddechowych i nie umieszczają swojej twarzy przy nosie poszkodowanego. Na koniec odsłaniają klatkę piersiową poszkodowanego i podłączają do niej elektrody od automatycznego defibrylatora zewnętrznego.

Dla osób, które nie są ratownikami medycznymi najważniejsze zmiany przy udzielaniu pomocy nieprzytomnej osobie z NZK to:

Ocena przytomności powinna być wykonywana poprzez potrząśnięcie poszkodowanym i zawołanie.
Oceniając oddech wyłącznie obserwuj klatkę piersiową i brzuch poszukując ruchów świadczących o prawidłowym oddechu. Aby zminimalizować ryzyko infekcji, nie udrażniaj dróg oddechowych i nie umieszczaj swojej twarzy przy ustach/nosie poszkodowanego.

Osoby udzielające pomocy powinny rozważyć zasłonięcie ust poszkodowanego szmatką lub ręcznikiem przed rozpoczęciem uciskania klatki piersiowej i defibrylacją z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). Może to zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w powietrzu podczas uciśnięć klatki piersiowej.

Po zakończeniu resuscytacji ratownicy powinni jak najszybciej umyć ręce wodą z mydłem lub zdezynfekować ręce żelem do rąk na bazie alkoholu i skontaktować się z lokalnymi władzami medycznymi w celu uzyskania informacji na temat badań przesiewowych po kontakcie z osobą z podejrzeniem lub potwierdzeniem COVID-19.

ZOBACZ FILM

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Nina

    To prosi o komentarz, ratując komuś zycie zakładamy mu maskę? Żeby co? niedotlenic poszkodowanego, albo żeby wdychal z powrotem dwutlenek węgla?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.