Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Pierwsza sesja Rady Miasta nowej kadencji za nami - nie obyło się bez niespodzianek

 • Dodano: 2018-11-22 15:45, aktualizacja: 2018-12-11 12:33

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji Rady Miasta Świętochłowice nastąpiło zaprzysiężenie radnych i prezydenta, podjęto również uchwałę w głosowaniu tajnym o wyborze przewodniczącego, a nowy gospodarz miasta oficjalnie wskazał swoich zastępców.

Pierwsza sesja nowej kadencji Rady Miasta nie obyła się bez niespodzianek i drobnych zgrzytów, a chociaż od początku było wiadomo, że nowy prezydent Świętochłowic nie ma za sobą poparcia większości radnych, to jednak dzisiejsze głosowanie przy wyborze przewodniczącego wskazuje, że opozycja częściowo się łamie. Stosunkiem głosów 11 do 10 nowym przewodniczącym został Dawid Kostempski, były prezydent miasta, a także zdecydowany przeciwnik polityczny Daniela Begera, który w drugiej turze wyborów pokonał obecnego przewodniczącego zdobywając 122 głosy więcej. Niemniej jeszcze przed głosowaniem można było się spodziewać zupełnie innego rozłożenia tych głosów.

Wynik tajnego głosowania jest dość zaskakujący, bowiem w radzie 8 mandatów należy do Stowarzyszenia Razem dla Świętochłowic, którego prezesem jest były wiceprezydent Bartosz Karcz. Członkowie tej grupy do tej pory murem stali za poprzednim prezydentem Dawidem Kostempskim. Kolejnych 5 mandatów to klub Platformy Obywatelskiej, której członkiem jest były prezydent – daje to łącznie 13 głosów przeciwko 8 należących do współpracujących ze sobą grup Ruchu Ślązaków Sonii Kwaśny oraz Stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice, którego prezesem jest właśnie Daniel Beger.

O komentarz w tej sprawie poprosiłem Daniela Begera, świeżo zaprzysiężonego prezydenta Świętochłowic:

Spodziewałem się, że będzie 13 do 8, zgodnie z wynikiem wyborów, natomiast dla mnie wynik ten ostateczny jest dużym zaskoczeniem, miłym zaskoczeniem,  oczywiście nie do końca satysfakcjonującym, bo wolałbym, żeby przewodniczącym została osoba merytoryczna, która działa na rzecz tego miasta i współpracy z radnymi, no ale cóż, taka była decyzja rady.

Zapytałem również, czego prezydent spodziewa się prze Dawidzie Kostempskim jako przewodniczącym Rady Miasta:

Ja myślę, że czas pokaże. Dzisiaj mieliśmy pierwszą sesję, kolejne już w niedalekiej przyszłości. Będziemy starali się budować to, o czym mówiłem - żeby jednak pracować na rzecz współpracy wszystkich radnych na rzecz miasta. Mam nadzieję, że część radnych wyjdzie spod skrzydeł przewodniczącego i będzie rzeczywiście chciała z nami realizować te założenia.

W głosowaniu na przewodniczącego kontrkandydatem Dawida Kostempskiego był Zbigniew Nowak, który skomentował wynik tajnego głosowania tymi słowami:

Takie kandydowanie było z góry skazane na niepowodzenie, ale chcieliśmy pokazać, że istniejemy w tej radzie. Zaskoczenie jednak było miłe, bo głosowanie pokazało, że dwie osoby z obozu byłego prezydenta jednak mi zaufały. A nawet, jeżeli to nie było zaufanie, to pokazały, że chcą iść naszym kierunkiem. Tak, jak powiedziałem w trakcie sesji, fajnie byłoby zrobić takie nowe otwarcie, odkreślić grubą kreską te nawet momentami personalne perturbacje, które były w przeszłości. Nie będzie to proste, ale jest to możliwe – a przecież chodzi o to, żeby zrobić to dla miasta – mówił radny Zbigniew Nowak.

Po zaprzysiężeniu Daniel Beger zwrócił się do zgromadzonych i do wszystkich mieszkańców tymi słowami:

Trudno mi ukryć wzruszenie.  Staję tu dziś przed wami świadom spoczywającej na mnie odpowiedzialności – odpowiedzialności za los wszystkich mieszkańców, którym serdecznie dziękuję za mandat zaufania, jakim mnie obdarzyli. To były trudne miesiące, dzięki którym odebrałem też olbrzymią, wielowymiarową lekcję, z jednej strony przekonując się jak wiele dobra, zaangażowania i chęci na lepsze zmiany drzemie w naszym mieście, a z drugiej strony przekonując się, że twarde stąpanie po ziemi jest nieodzownym elementem śmiałego patrzenia za horyzont. Dziękuję tym wszystkim, którzy mieli odwagę za ten horyzont spojrzeć i wierzę, że z każdym dniem będzie nas coraz więcej. Życie nauczyło mnie, że mimo przeciwności trzeba ze wszystkich sił walczyć o to, co się kocha, wiem też, ze ta walka nie jest przegrana tak długo, jak długo wokół nas są ludzie, którzy wierzą, że trzeba i warto stawiać kolejne kroki.

Pełne wystąpienie prezydenta Daniela Begera znajduje się na poniższym nagraniu.

Pod koniec sesji przewodniczący Dawid Kostempski wniósł o wprowadzenie do porządku obrad punktów związanych miedzy innymi z korektą w sprawie budżetu miasta, a także w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla obecnego prezydenta, w sprawie wyboru wiceprzewodniczących Rady Miejskiej oraz w sprawie ustalenia składu komisji stałych w Radzie Miejskiej. Tutaj jednak głos zabrał Zbigniew Nowak, który zaapelował o przeniesienie tychże głosowań na kolejną sesję, tak, aby radni mieli czas przedyskutować te tematy i aby mogli podjąć decyzję z rozwagą, a nie w pośpiechu. O to samo zaapelował prezydent Daniel Beger. W wyniku głosowania radni przychylili się do przełożenia wspomnianych uchwał na kolejne sesje.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią nowy prezydent zaprosił do współpracy Sonię Kwaśny, która będzie pełniła obowiązki wiceprezydenta. To stanowisko będzie sprawował również Sławomir Pośpiech.

Czy poparcie dla Dawida Kostempskiego jako przewodniczącego rady utrzyma się, czy może jednak Danielowi Begerowi uda się przekonać do swojego programu dla Świętochłowic kolejnych radnych przekonamy się zapewne w ciągu najbliższych kilku miesięcy podczas kolejnych obrad.

Pierwsza sesja Rady Miasta nowej kadencji za nami - nie obyło się bez niespodzianek

Komentarze (88)    dodaj komentarz »

 • E=mc2

  Pan Karcz to musi pokazywać koleżankom z tyłu jak głosować....? tak zaawansowany jest ten pilot technologicznie, że Panie Radne za nim niewiedzą jak go obsługiwać?

 • Anna

  Nowy prezydent zaprzysiezony, a na Waszej stronie nadal w zakładce prezydent nadal figuruje Dawid Kostempski i jego zastępcy.Poważnie to taki problem dla Was żeby to zaktualizować?

 • Jajcarz

  Ale jaja. Na stronie urzędu są dwa ogłoszenia o sesjach: II sesja w piątek (30.11.2018) i III sesja... Jutro (27.11.2018) - na której mają być głosowane tamte uchwały budżetowe z czwartku. O co chodzi ? Dlaczego dla niektórych te uchwały budżetowej są takie ważne ?

 • Anna

  Dobrze, że radni myślą samodzielnie, a nie głosują pod dyktando Delfina - brawo !Pomysł, żeby rozdać NA SESJI projekt uchwał i poddać je pod głosowanie uważam za bardzo nietrafiony. KIEDY radni mają się zapoznać z treścią tych dokumentów ?! Dlaczego DK tam bardzo nalegał, żeby poddać je pod głosowanie ? Okaże się na II sesji.Raz jeszcze wielkie podziękowania pod adresem tych radnych, którzy kierowali się podczas głosowania ROZSĄDKIEM i DOBREM miasta, a nie byli tylko "maszynką do głosowania" ex prezydenta. Brawo, oby tak dalej !

 • Marcin

  Szczerze to myślę że nie wszyscy radni zrozumielo pytania które Pan Kostępski sformułował i poddał głosowaniu i dlatego tak wyszło acz kolwiek myślę że bardzo dobrze wyszło

 • Anja

  W sumie to najpierw myślałam że to takie prostackie jak nowy prezydent niemalże w pierwszym punkcie swojego programu chce sprawdzać gdzie rzeczywiście mieszkają radni (wiadomo o kogo chodzi). Ale w sumie - dlaczego o naszych świętochłowickich chodnikach, drogach, szkołach, parkach, terenach zielonych itd. ma decydować ktoś, kto z tego nie korzysta i nie widzi z okna ? Co będzie nimi kierowało w poszczególnych głosowaniach ? No i teraz już chcą zmieniać budżet miasta - po co i dlaczego ? Dziwię się tylko że nowy prezydent tak tego nie przedstawił - bo jak na razie to wyszedł na osobę mściwą, która chce za wszelką cenę pozbyć się dawnych konkurentów.

 • Anna

  Widzisz, a ja odebrałam to nie jako akt zemsty, tylko przestrzegania prawa.Delfin od dawna z Bartusiem grali nam na nosie meldując się fikcyjnie w Świętochłowicach, a mieszkają faktycznie gdzie indziej. Wszyscy o tym wiedzą, ale nikt nie miał odwagi coś z tym zrobić.A oni śmiali się nam ( mieszkańcom ) w twarz - patrz nawet zdjęcie z I sesji. W końcu ktoś się za to wziął. I chwała mu za to. Koniec czasów bezprawia i lekceważenia prawa.

 • MK

  Czemu konsekwentnie nie składał jak największej ilości zawiadomień w tej sprawie wcześniej już dziś tylko czekając na wyniki działania właściwych organów. Odgrażanie się w pierwszy dzień urzędowania (gdy się jest "na górze" a tamci "na dole") niestety źle wygląda.

 • Macgyver

  To teraz delfin do domu jedzie tym autobusem co to sobie przystanek zrobił przy średnicówce? Cwany lis! A wszystkim wmówił ze to dla mieszkańców hahaha (żarcik taki)

 • Gustaw

  Czyli klątwa byłych prezydentów Świon (po '89 roku) wydaje się trwać nadal (...a było już tak blisko jej przełamania). Jeśli na prawdę były stracił już w 2 dni 65% przewagę w Radzie Miasta którą miał i zostanie odwołany z funkcji którą co dopiero przed chwilą objął - to tylko umocni swoją pozycję "wielkiego przegranego tych wyborów" jaką nadały mu tabloidy, nie mając chyba zbyt wielkiej przyszłości w polityce.

 • Endriu

  Patrząc na posty na FB naszego Burgera stwierdzam ,że gość jest bardzo infantylny.

 • Egon

  No to widać nie byłeś na FB Delfina, gdzie nazywa nowego prezydenta per "organ wykonawczy".

 • Nikodem D.

  Nie dezawuowuj elektorat. BIGburgera bo zapomną gdzie są zadłużoni.

 • antyPO

  Ponoć Sokratesa zapytano kiedyś "Jak tam Twoja Ksantypa, czy nadal taka zrzędliwa?". Sokrates miał na to odpowiedzieć "W porównaniu do kogo?". Więc też pozwolę sobie zapytać: Według Ciebie w porównaniu do kogo, "Burger" jest "bardzo infantylnym gościem"?. W porównaniu do tych dwóch "Wesołków" w modrych ancugach z pierwszej ławki? Czy w porównaniu do siedzącego obok "Wesołków", "Pana Melancholijnego", na którego obliczu maluje się nieutulony żal za utraconymi "zabawkami"? A tak na przykład, czy pozowanie na "żużlowca" nie było infantylne?

 • Palma

  Jak tam u typa z arbuzami pod pachami co to lubi skoki z okna, będzie na rata na fura ?

 • Anka

  Mieszkam tu od urodzenia, polityką interesuję się mniej więcej od lat 90 i znałam tylko trójkę radnych, którym naprawdę leżało dobro mieszkańców i miasta na sercu. Dwoje z nich P. Urszula Gniełka i P. Janek Wilczek nie żyją, jednego wykończyli koledzy bo był za bardzo katolicki. I nie wierzę, że obecni radni to altruiści, każdy z nich "najpierw dla siebie". Tym razem nie będzie inaczej bo kasa i władza są jak narkotyki, im dłużej bierzesz tym więcej potrzebujesz.

 • Wanda

  Przejęciu władzy towarzyszą wielkie oczekiwania i oczywiście euforia. Ja mam jednak obawy i wątpliwości. Prezydentem został człowiek bez doświadczenia w zarządzaniu, zastępcami zaś: "gwiazda" lokalnej TV i ....restaurator z podrzędnego lokalu. Jest to niepokojący tercet. Oczywiście rozumiem, że z wynikiem demokratycznych wyborów nie dyskutuje się ale....

 • Jankk

  A jakie doświadczenie w zarządzaniu mieli Delfin i jego zastępca na początku ? W ogóle to ile mieli lat i doświadczenia życiowego jak obejmowali urzędy w mieście ? Obecna ekipa w porównaniu do tamtej (na starcie) to "profesorowie". Prezydent i Wice to stanowiska polityczne (prezydentem może być nawet elektryk). Ich skuteczność będą kształtować doradcy, kierownicy i urzędnicy których sobie dobiorą.

 • Mieszkaniec

  Sam sobie odpowiedziałeś:"Ich skuteczność będą kształtować doradcy, kierownicy i urzędnicy których sobie dobiorą."Dawid przynajmniej mial kontakty i znajomości....polityczne.

 • Tiruriru

  Ta u starego siwucha co to nam w całym kraju gospodarkę rozłożył na łopatki a następnie uciekł do Brukseli na stołek przygotowany przez Niemców ! Brawo za znajomości i kontakty.

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.

Drogi Użytkowniku!

Dokładamy wszelkich starań by korzystanie z naszego serwisu było dla Ciebie komfortowe.

Dlatego staramy się dopasować dostępne w nim treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu przez administratora danych osobowych w celach analitycznych i statystycznych.

Przez dalsze korzystanie, bez zmian ustawień w zakresie prywatności, z naszego serwisu wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.

Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić w przeglądarce ustawienia dotyczące plików cookies, a także uzyskać dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach z naszej Polityki Prywatności.

Przejdź do serwisu