Wiadomości z Świętochłowic

Płatny wjazd na teren OSIR Skałka?

 • Dodano: 2021-02-22 14:00

Czy parkowanie na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji „Skałka” w Świętochłowicach będzie płatne? Pomysł wraca jak bumerang. Tym razem kwestię tę poruszył radny Łukasz Respondek. Świętochłowicka „ Skałka” to jedno z bardziej malowniczych miejsc w regionie. Przyciąga nie tylko świętochłowiczan, ale także mieszkańców okolicznych miast. Z uwagi na położenie obiektu, wiele osób dociera tu samochodami. W słoneczne dni znalezienie wolnego miejsca do parkowania graniczy z cudem. Radny Łukasz Respondek postanowił wziąć pod lupę liczbę samochodów wjeżdżających na teren ośrodka.

W związku z dużą ilością samochodów na terenie kompleksu, szczególnie tych spoza miasta, zwracam się z prośbą o opracowanie kalkulacji finansowej dotyczącej wprowadzenia systemu poboru opłat. Takowa kalkulacja powinna zawierać średnią ilość samochodów wjeżdżających na Skałkę w tygodniu i- osobno – w weekendy oraz rachunek ekonomiczny, na ile takie rozwiązanie będzie opłacalne i czy nie odstraszy potencjalnych spacerowiczów – pisze radny Łukasz Respondek w swojej interpelacji.

Jak wskazuje świętochłowicki magistrat, OSIR wielokrotnie rozważał wprowadzenie opłat za parkowanie na terenie ośrodka. Do tej pory jednak się na to nie zdecydowano.

Aleja Parkowa, którą samochody poruszają się na terenie Parku „Skałka” została otwarta da ruchu w 2014 roku i od tamtej pory – jako droga publiczna – pozostaje od zarządem Biura Dróg i Mostów Urzędu Miejskiego. Ośrodek „Skałka” nie ma możliwości regulacji ruchu na tym terenie, czy też jego całkowitego ograniczania.

Wskazano też, że OSIR nigdy nie prowadził ewidencji pojazdów wjeżdżający na teren ośrodka, a zarządzanie parkingiem jest drogie i wymaga zatrudnienia dodatkowych pracowników oraz utwardzenia i przygotowania terenu pod parking. Alternatywę mogą stanowić parkomaty.

Zobacz także

Komentarze (25)    dodaj »

 • zibi

  Bardzo dobry pomysł. Skałka stała się skrótem dla samochodów, kwestia czasu aż kogoś samochód potrąci. To teren rekreacyjny, korzystają z niego tak ludzie jak i ptaki, powinno być więcej dbałości o ekologię i spokój. W Zachodniej Europie gdzie świadomość ekologiczna jest znacznie wyższa dąży się do jak największego ograniczania ruchu drogowego w centrach miast. U nas samochody rozjeżdżają środek terenu rekreacyjnego, bo jeden z drugim ma problem dojść na nogach, albo jechać trochę dalej, po co, skoro można przez Skałkę na skróty.

 • a5

  Skalka jest pięknym parkiem -tylko trzeba wybudować ekrany wygłuszające hałas od średnicowej autostrady.

 • ArekK

  Za Delfina sie placiloo i co zle bylo a i szlo na lewo cos zawsze dla siebie ukrecić ...

 • Grzegorz

  Aleja Parkowa powinna być zamknięta dla ruchu. I tyle w temacie.

 • Marian 54

  Zrobić opłatę wjazdową 100 zł . To jest teren rekreacyjny i wypoczynkowy dobrze połączony z komunikacją, dlatego wjazd autem tam nikomu niepotrzebny

 • Matej.P

  Nie 100zł- pincet

 • Kasia

  Płatny wjazd więc zaczną parkować na Krasickiego

 • Kiki

  Wszedzie sie płaci,ptoste....

 • 8*

  Towarzyszu Respondek, stajecie się naprawdę politykiem wielkiego formatu. Słusznie stosujecie marksistowską zasadę, by do rozwiązania błahego problemu koniecznie trzeba wymyślić kilka nowych, aby w przyszłości też mieć co rozwiązywać. Przy okazji można zapędzić ludzi do wykonania zupełnie nikomu niepotrzebnej roboty i wygenerować dodatkowe koszty, które klasa robotnicza ochoczo zapłaci. Ale może jednak sami postoicie przez tydzień na Skałce i policzycie samochody, a potem dokonacie analizy ekonomicznej opłacalności swojego pomysłu. A jak zaczerpniecie świeżego powietrza, to może dojdziecie do wniosku, że do rozwiązania problemu wystarczą 2-3 znaki B-2 z tabliczkami ograniczającymi.

 • Endriu

  Jestem za.Min 20 zeta za wjazd na inwestycje w Skałkę .

 • GMD

  Proponuję wprowadzić opłaty dla radnych za każdy ich kretyński pomysł. Myślę że szybko budżet miasta miałby nadwyżki finansowe.

 • Pytam

  A kto tych śmiesznych radnych wybiera i to od 30 lat w większości tych samych ?

 • mieszkaniec

  Tymczasowo pełniących obowiązki radnych, prezydentów, sekretarzy, skarbników, dyrektorów i naczelników, zresztą urzędników i pracowników administracyjnych również, kumulacja głupoty i nieudaczników życiowych, obraz [...]u na katowickiej.

 • Marian 53

  Jestem za tym żeby wjazd na skałkę kosztował 100 zł. Albo więcej to jest miejsce rekreacji i wypoczynku z dobrym dojazdem komunikacji MZK

 • Nana

  Kiedyś ruch pojazdów na Skałce był ograniczony i było fajnie. Teraz jest tam jak wszędzie, niestety. Pieszy musi mieć oczy w zadku i ciągle się pilnować żeby nie wleźć pod auto. To już nie jest fajne miejsce tylko kolejny skrót dla aut! Szkoda...

 • krist

  bardzo dobry pomysł świony są jedyni na śląsku gdzie nie płaci się za postój dlaczego ja muszę płacić w innych miastach niech też płacą

 • ehhh

  I bardzo dobrze! Ale pieniążki na konto OSiRu na jakieś inwestycje, a nie na wygibasy Begera.

 • marek

  a co to są wygibasy begera?

 • Gerhard

  To lodowisko w czasie pandemii i wieeeeele innych dziwadeł.

 • marek

  to ile kosztowało to lodowisko?

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.