Wiadomości z Świętochłowic

Po burzy w Śląskiem strażacy interweniowali 640 razy. W Świętochłowicach było spokojnie

 • Dodano: 2021-06-25 12:45

Gwałtowna burza i intensywne opady wywołały olbrzymie szkody w województwie śląskim. Nawałnica oszczędziła jednak Świętochłowice.

- W Świętochłowicach noc minęła spokojnie. Na terenie naszego miasta nie odnotowano żadnych interwencji. Jednakże nasze zastępy wyjeżdżały do ościennego powiatu, pomagając w usuwaniu skutków nawałnicy w Chorzowie - wyjaśnia kpt. Rafał Binięda, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach. 

Jedno zdarzenia, będące pokłosiem gwałtownej burzy, odnotowano rano, bowiem dziś o godz. 10.12 świętochłowicka straż pożarna otrzymała zgłoszenie związane z konarem, który odłamał się i oparł się o wiatę śmietnikową. Do zdarzenia doszło przy ulicy Zubrzyckiego.

Podobnie było w Rudzie Śląskiej. Choć przez miasto przeszła gwałtowna ulewa, nie spowodowała większych uszkodzeń. 

- Na szczęście w Rudzie Śląskiej nie doszło do wielu interwencji spowodowanych skutkami nawałnicy. Zostaliśmy wezwani do dwóch zdarzeń. Pierwsza z nich miała miejsce przy ulicy Dworcowej, gdzie zalana została droga pod wiaduktem, a druga – na ulicy Nowary. Nasze działania polegały na udrożnieniu studzienek i wypompowaniu wody - wyjaśnia st. Kpt. Mariusz Kita, rzecznik prasowy KM Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej.

Z kolei w Zabrzu strażacy walczyli z żywiołem od godziny 20.00, 24 czerwca, do godziny 2.00 w nocy, 25 czerwca. Rano spłynęły kolejne interwencje. W sumie było ich 70.

- Do godziny 7.00 odnotowano ponad 50 zgłoszeń związanych głównie z zalanymi ulicami, posesjami, piwnicami oraz przewróconymi drzewami. Nad ranem zaczęły spływać kolejne interwencje, więc na ten moment może ich być już koło 70. Głównie były to zalane piwnice, drogi, posesje oraz złamane konary drzew. Łącznie w działaniach uczestniczyło 5 zastępów PSP i 7 zastępów OSP w sile 18 strażaków PSP – podaje st. kpt. Wojciech Strugacz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu.

Całe województwo odczuło skutki gwałtownej burzy

W ciągu minionej doby w województwie śląskim strażacy musieli interweniować 640 razy. Najgorzej było w powiecie gliwickim (260 interwencji), będzińskim (159 interwencji) i tarnogórskim (34 interwencje). Jak informuje Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach uszkodzone zostały 154 dachy, w tym: 142 dachy na budynkach mieszkalnych (wszystkie do dalszego zamieszkania) oraz  12 dachów na budynkach gospodarczych.

Przejezdność dróg na godz. 06:00:

 • Gliwice DK88– zalana jezdnia pod wiaduktem, ruch był zablokowany w obu kierunkach
 • Gliwice, ul. Pszczyńska DK44 – na jezdnię obsunęła się pobliska hałda. Ruch pojazdów odbywa się 1 pasem ruchu.
 • Cieszyn, ul. Graniczna 80, DK52 - (występowało rozlewisku).
 • Pow. bielski, Iłownica ul. Skoczowska - na drogę wypływała lawina błota.

Inne zdarzenia charakterystyczne:

 • Częstochowa, ul. Kordeckiego 2 - zalana kaplica na wysokości ok. 10 cm.
 • Gliwice, ul. Limanowskiego 2 – uszkodzony dach na budynku wielorodzinnym.
 • Gliwice, ul. Kościuszki – zalana izba przyjęć szpitala miejskiego.
 • Gliwice, ul. Powstańców Warszawy – zalany budynek komendy Policji.
 • Gliwice, ul. Kozielska 39 - zalana piwnica w budynku szkoły.
 • Gliwice, ul. Oświęcimska 51c - zalana hala produkcyjna paneli szklanych.
 • Gliwice, ul. Pszczyńska 100 - zalany budynek DPS.
 • Rybnik, Książenice ul. Księdza Pajdy - zalana piwnica kościoła.


27 stacji pozbawionych zostało dostarczania energii elektrycznej, a ok. 1863 klientów zostało pozbawionych dostarczania energii elektrycznej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również