Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Podsumowanie akcji "Znicz" 2019. Bilans wypadków, kolizji i pijanych kierowców

  • Dodano: 2019-11-05 11:45

Zakończyła się policyjna akcja "Znicz 2019". Przez cztery dni policjanci z całego kraju dbali o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby swoich najbliższych. Sprawdźcie bilans prowadzonej przez policjantów akcji.

Akcja "Znicz" na polskich drogach

25 osób zginęło w wypadkach, 346 zostało rannych; zatrzymano 1 245 nietrzeźwych kierowców – to bilans prowadzonej przez policjantów od czwartku do niedzieli akcji "Znicz". W zestawieniu z ubiegłym rokiem spadła liczba wypadków i ofiar, wzrosła natomiast liczba zatrzymanych kierujących pod wpływem alkoholu. Z danych policji wynika, że na polskich drogach najtragiczniejsza była niedziela, kiedy zginęło dziewięć osób.

Liczba wypadków w zestawieniu z okresem 31 października – 3 listopada 2018 r. spadła o 99. Ponadto rok temu w wypadkach było niemal dwa razy więcej ofiar i rannych. Zginęło wówczas o 23 osób więcej, a 116 osób więcej zostało poszkodowanych. W tym roku wzrosła natomiast liczba nietrzeźwych kierowców, których zatrzymano o 205 więcej.

Ponad 6 tysięcy śląskich policjantów dbało o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby swoich najbliższych

Warunki atmosferyczne przez większą część weekendu sprzyjały kierowcom w województwie śląskim. W tym roku policja odnotowała mniejszą liczbę zdarzeń drogowych i nietrzeźwych kierowców niż w roku ubiegłym. Niestety w naszym województwie w wypadkach śmierć poniosło 5 osób. Najtragiczniejszy z nich miał miejsce w Sławkowie.

W akcję "Znicz 2019", która trwała od czwartku 31 października, od godziny 6.00 do poniedziałku do godz. 6.00 zaangażowanych było w województwie śląskim 2835 policjantów ruchu drogowego, 5211 pozostałych stróżów prawa oraz 479 mundurowych z innych służb. Czuwali oni nad płynnością ruchu na większości ciągów komunikacyjnych, ale również patrolowali okolice cmentarzy, parkingów i miejsc kultu, dbając o mienie i bezpieczeństwo osób tam przebywających.

W trakcie przedłużonego weekendu, na śląskich drogach życie straciło 5 osób, a 25 zostało rannych. Odnotowano 23 wypadki i 636 kolizji. Do najtragiczniejszych zdarzeń, czyli wypadków śmiertelnych doszło w Sławkowie, Siewierzu i Katowicach. W wypadku w Sławkowie, w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przez kierującego toyotą śmierć na miejscu poniósł kierowca bmw i pasażerka toyoty. Dwie osoby, kierowca toyoty oraz pasażerka bmw zostały ranne. W tym roku zatrzymano 102 kierowców pojazdów mechanicznych jadących pod wpływem alkoholu.

Akcja "Znicz" w Świętochłowicach

W akcję "Znicz 2019" w Świętochłowicach zaangażowanych było 44 policjantów ruchu drogowego, niemal 130 pozostałych stróżów prawa świętochłowickiej jednostki oraz 14 mundurowych miejscowej straży miejskiej. Czuwali oni nad płynnością ruchu w rejonie głównych ciągów komunikacyjnych, jak również patrolowali okolice cmentarzy i parkingów, dbając o mienie i bezpieczeństwo osób tam przebywających. Tam, gdzie było to konieczne, ręcznie kierowali ruchem, aby nie stanowił on zagrożenia zarówno dla kierujących, jak i pieszych. Stróże prawa sprawdzali trzeźwość kierujących oraz prędkość zgodną z przepisami o ruchu drogowym.

Na terenie miasta odnotowano 2 wypadki drogowe i 5 kolizji. Niestety nie obyło się bez amatorów jazdy na tzw. podwójnym gazie. Świętochłowiccy mundurowi zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących. Ujawniono również wiele wykroczeń. Policjanci nałożyli łącznie 32 mandaty karne, wobec 50 osób zastosowano środek wychowawczy w postaci pouczenia. Skierowano 6 wniosków o ukaranie do Sądu.

Policja dziękuje zarówno kierowcom, jak i pieszym za cierpliwość podczas chwilowych utrudnień w ruchu i stosowanie się do wydawanych przez funkcjonariuszy poleceń. Wszystko to usprawniło pracę policjantom i miało wpływ na bezpieczeństwo.

Pomimo zakończenia akcji "Znicz 2019" apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności na drogach, zaś do pieszych o stosowanie elementów odblaskowych bez względu na to, czy znajdują się na chodniku bądź poboczu, w obszarze zabudowanym czy niezabudowanym, drodze oświetlonej lub tam, gdzie nie ma latarni - czytamy na stronie Śląskiej Policji.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Kierowca po eu

    Do policji.Postulat.Z racji mojego zawodu postuluję ,żeby policja drogowa zamiast stać w miejscach z góry ustalonych i zapełniać statystyki oraz brać udział w interwencjach domowych,zrobili porządek z transportem.Wiem,że kontrola Ciężarowki jest bardziej czasochłonna,ale to transport niszczy drogi,szcególnie ten przeładowany.I bardzo proszę mi nie pisać że takie kontrole są przeprowadzane ,bo chybs na marsie a nie w Świętochłowicach.Auta z węglem przeładowane,kopcą ale nasze dzielne załogi stoją ze suszarkami i suszą bo to latwiejsze.Powinno się im posterunki wybudować posterunki na zgodzie przy rondzie,przy pollenie na chropaczowie czy kościele na piaśnikach.Skoro Ci policjanci mają za cieżko to może zatrudnić policjantów z innych krajów,którzy nie czepiają się żarowek ,tylko walczą z przeładowanymi smrodzącymi cieżarówkami.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.