Wiadomości z Świętochłowic

Ponownie wprowadzone zostaną godziny dla seniorów!

 • Dodano: 2020-10-11 09:45, aktualizacja: 2020-10-11 12:02

Ponownie wprowadzone zostaną godziny dla seniorów! Będą one dotyczyły sklepów spożywczych, aptek i drogerii. Tym samym od godziny 10:00 do 12:00 zakupy będą mogły robić tam tylko osoby starsze. Ta zasada będzie obowiązywała od 15 października. O wprowadzeniu tego obostrzenia poinformował premier podczas konferencji prasowej.

Na sobotniej konferencji prasowej po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przypominali o obostrzeniach obowiązujących w strefie żółtej, którą od soboty objęty jest prawie cały kraj, oraz w strefie czerwonej, w której znalazły się 32 powiaty i 6 miast. Poinformowali także o kolejnych krokach podejmowanych w celu ograniczenia epidemii koronawirusa.

Szef rządu przedstawił strategiczne cele na najbliższe tygodnie

Pierwszym z nich jest - jak wskazał - możliwe ograniczenie liczby zgonów i zapewnienie ochrony seniorom, czyli osobom najbardziej narażonym na utratę zdrowia i śmierć. Drugi to zapewnienie wydolności służby zdrowia, a trzeci - "utrzymanie gospodarki w możliwie dużym reżimie sanitarnym, ale na obrotach normalnych".

Morawiecki poinformował, że celem ochrony osób starszych przed COVID-19 od czwartku, 15 października, tak jak wiosną, wprowadzone zostaną godziny dla seniorów w aptekach, sklepach i drogeriach. To oznacza, że między godz. 10 a godz. 12 zakupy w tych miejscach będą mogły robić wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Uzasadniając swoją decyzję, szef rządu przywołał statystyki mówiące, że wśród osób zakażonych koronawirusem, które przekroczyły 80-85 rok życia, prawie co piąta - a wśród jeszcze starszych osób, co czwarta - umiera.

"Wszelkie nasze działania muszą służyć temu, żeby ograniczyć zachorowalność, zwłaszcza wśród osób starszych" - tłumaczył Morawiecki. "Wśród osób powyżej 60. roku życia niemal połowa liczby pacjentów jest w szpitalach, a wśród osób, które korzystają z respiratorów, czyli są w naprawdę bardzo trudnym, bardzo ciężkim stanie zdrowia, to już jest 80 proc. Bardzo gorąco apelujemy, żeby osoby starsze pozostały w domach. Tam, gdzie mogą, niech pozostaną w domach" - dodał.

Rząd podjął także decyzję o przekazaniu 38 mln złotych dla domów pomocy społecznej, których w Polsce jest ok. 800.

"Ten system wsparcia dla naszych seniorów powinien obejmować też organizacje społeczne. (...) Proszę również o nawiązywanie kontaktów z osobami starszymi, co do tego, czy potrzebują pomocy w wyprowadzeniu psa, zrobieniu zakupów, aby rzeczywiście poprzez ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych i jednoczesne udzielanie pomocy osobom starczym (...) doprowadzić do ograniczenia ryzyka kontaktów" - apelował prezes Rady Ministrów. 

Zobacz także

Komentarze (18)    dodaj komentarz »

 • Sprzedawca

  Pan Morawiecki i jego kompania nie wiem jakim cudem studia pozdawali i tak wysoko zaszli jak są tacy tepi żeby taka głupotę wymyślić i trzymać się jej jak pijany płotu! Bo emeryt robiac zakupy rano razem z młodymi się nie zarazi ale już o 10-tej to wirus stoi i na nich czeka jeśli mlody wejdzie? P. Premierze trochę rozumu proszę użyć i będzie ok.!!!!!

 • komandos

  Nie wprowadzajcie taki udogodnień seniorom bo to jest niepotrzebne i tak w tych godzinach kupują młode osoby poniżej 60 roku dlatego taki zakaz jest wszędzie krytykowany. Lepiej przypilnować by w każdym sklepie były rękawiczki i płyn do odkażania bo często tego brakuje w dyskontach spożywczych.

 • Pracująca

  Wszyscy nie pracują na zmiany więc w godzinach od 10 do 12 powinni być w pracy. Najwięcej mają do powiedzenia Ci co nie pracują bo to im najbardziej te godziny przeszkadzają.

 • Anula

  Najpierw musicie doczekać emerytury a potem dyskutować.MASAKRA.

 • MieszkanKa

  Dla dobra seniorów niech otworzą przychodnie i ułatwią dostęp do lekarzy

 • Emeryt

  Gdy pracowałem musiałem chodzić do pracy "na zegarek"Teraz gdy już od dawna jestem emerytem będę chodził do sklepu kiedy mnie to odpowiada nie kiedy ni nakaże rząd.Starsi ludzie mają wahania samopoczucia i nie ma gwarancji że między 10.oo a 12.oo będę w szczycie formy.

 • zefel

  Przecież WY możecie chodzić na zakupy CAŁY dzień ograniczenie jest tylko dla młodszych. To jest najgłupszy przepis jaki wprowadzono.

 • Emeryt

  Masz rację, ale sens mojej wypowiedzi jest jednak inny. Też uważam to za absurd. Jednak efekt psychologiczny jest - młodzi naskakują na starych i odwrotnie. Kaganiec na kogoś jednak został nałożony, niepotrzebnie.

 • Karina

  Seniorzy są w sklepie o 6 rano. Przychodzą codziennie kilka razy w ciagu dnia po kilka rzeczy.

 • miejscowa

  Ty akurat masz na ten temat cokolwiek do powiedzenia...patrz na siebie.EMERYCI są ZADOWOLENI.OK.

 • Jorg

  To jest wolny kraj i mają takie prawo.

 • Robertt

  To zagrywka pod ładnie brzmiący PR, "troska o seniorów". To że pozbawione sensu i uderzające w ludzi pracujących (niektórzy pracują na zmiany) to już nie istotne. Polska to głupi kraj, niezależnie od tego, kto rządzi.

 • Edi

  Seniorzy z premedytacją nie robili i nie będą robić zakupów w tych godzinach, to nie powinien być dla nich przywilej, a nakaz !Już nawet w kabaretach wyśmiewają się z tego...

 • Ehh..

  Masz rację. Próbowałem wejść do biedronki o 11:30. Ochrona mnie zawróciła. Patrzę przez szyby a tam czterech emerytów się kręcić po pustym sklepie, przyszedłem za 2 godziny: pełno ludzi że ciężko było się z koszykiem przecisnąć. Połowa z nich to byli emeryci. Ręce mi opadły. Jeszcze dwie kasy były czynne, do każdej kolejka ok 10 osób. Potem się dziwią że ludzie są nerwowi.

 • Fiona

  Może robią zakupy w innych godzinach bo od 10 do 12 opiekują się twoim dzieckiem. Wy młodzi jesteście samolubmymi egoistami.

 • krist

  naj głupszy pomysł rządzących seniorzy i tak robią zakupy cały dzień

 • Ii

  Dokładnie. Robią zakupy cały dzień. Sam byłem świadkiem jak ekspedientka w mięsnym wpuściła o 11:55 inną osobę. Normalnie lincz wisiał w powietrzu. Agresja 100%. Skąd tyle sił i energii u emerytów jeżeli idzie o takie sytuacje? Tego przepisu nie powinno być.

 • anula

  Odwalcie się od EMERYTÓW.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.