Wiadomości z Świętochłowic

Porzucone szczątki na starym cmentarzu w Świętochłowicach

  • Dodano: 2024-05-28 21:00, aktualizacja: 2024-05-29 09:00

O starym cmentarzu w Świętochłowicach znowu jest głośno. Wszystko za sprawą informacji o porzuconych kościach, o których doniósł portal swiony 112. O sprawie poinformowany został Urząd Miasta  i chorzowski Sanepid. 

Szczątki na Starym Cmentarzu w Świętochłowicach

- Miasto nie jest administratorem tego terenu, który należy do parafii świętych Piotra i Pawła. Ponieważ jednak mieszkańcy zwrócili się z tą sprawą do Wydziału Ekologii nie mogliśmy pozostawić jej bez sprawdzenia i o zdarzeniu poinformowane zostały służby sanitarne - informuje Barbara Bajus z Kancelarii Prezydenta Miasta.  

Znajdująca się przy ul. Cmentarnej nekropolia założona została pod koniec XIX wieku i jest miejscem gdzie leżą szczątki wielu znamienitych Obywateli Świętochłowic.  Nie powinno więc dziwić że rozpoczęte w kwietniu ubiegłego roku ekshumacje wzbudziły emocje. Decyzja o przeniesieniu szczątek pochowanych tam mieszkańców Świętochłowic związane było z fatalnym stanem technicznym mury okalającego cmentarz od strony ulicy Wiktora Polaka.  

Obiekt był w tak złym stanie, iż groził zawaleniem, co potwierdził Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który wskazał na potrzebę pilnej renowacji obiektu.

  - "Z uwagi na dużą różnicę poziomów powierzchni ziemi po obu stronach muru, w przypadku zaistnienia takiego zdarzenia, skutkować to będzie zniszczeniem wszystkich grobów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie muru, zaś „bez przeniesienia bądź likwidacji grobów wzdłuż muru, nie można podjąć jakichkolwiek prac remontowych” - czytamy w wydanym wówczas komunikacie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chorzowie.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chorzowie zapewniła też iż "wszystkie ekshumacje odbywają się w obecności i pod nadzorem przedstawicieli Sanepidu, a także osób najbliższych, o ile wyrażą taką wolę. Niezależnie od działań pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chorzowie, zarządca cmentarza we własnym zakresie realizuje standardowe czynności związane z likwidację nieopłaconych grobów, co polega na wydobyciu ludzkich szczątków i przeniesieniu ich do wspólnego grobu, tzw. „ossarium” znajdującego się na terenie cmentarza. 

Obecnie wyjaśniana jest kwestia szczątków, które znaleziono   roku od rozpoczęcia prac ekshumacyjnych.   
 

Komentarze (2)    dodaj »

  • Truda

    Tak tak, "wszystko pod nadzorem", choć ludzkie kości porozrzucane, które "na wszelki wypadek omijajcie". Polaki i ich ordnung!

  • hahaha

    "richtig Ślōnzok" się odezwał. xD Najlepiej wszystko co złe zwalić "na Poloków". Nie rób z siebie błazna, dziołcha.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również