Wiadomości z Świętochłowic

Prawidłowe korzystanie z kierunkowskazów kluczem do płynnego ruchu drogowego

  • Dodano: 2024-01-10 07:30, aktualizacja: 2024-01-10 07:47

Obserwacje kierowców i ich zachowań mogą dawać odpowiedzi na różne pytania. W tym - czemu miasta się korkują? Jedną z przyczyn jest zbyt późne włączanie kierunkowskazów. Warto przypomnieć o ważnej zasadzie, która wpływa nie tylko na bezpieczeństwo na drodze, ale także na płynność ruchu. Mowa o właściwym korzystaniu z kierunkowskazów. Wielu kierowców włącza „migacze” w ostatnim momencie, nie przejmując się, że inni nie musieli czekać i mogliby wyjechać z ulicy podporządkowanej.

Rola kierunkowskazów w ruchu drogowym

Kierunkowskazy pełnią kluczową rolę w informowaniu innych uczestników ruchu o naszych zamiarach na drodze. Ich prawidłowe użycie może zdecydowanie ułatwić poruszanie się po ulicach i zminimalizować ryzyko wypadków. Dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Włączanie kierunkowskazu z wyprzedzeniem

Po pierwsze, włączajmy kierunkowskaz z odpowiednim wyprzedzeniem przed skrętem lub zmianą pasa ruchu. Zbyt późne włączanie sygnalizacji może wprowadzać zamieszanie w ruchu i skutkować nagłymi manewrami innych kierowców, co prowadzi do powstawania sytuacji kolizyjnych i korków na skrzyżowaniach.

Kierunkowskaz jako narzędzie komunikacji

Po drugie, pamiętajmy, że kierunkowskaz nie jest przeznaczony do ozdobienia naszego pojazdu. To narzędzie komunikacji, które ma informować innych o naszych zamiarach. Zatem, zawsze włączajmy go zanim zaczniemy wykonywać manewr.

Przykłady nieprawidłowego korzystania

Nierzadko obserwujemy sznur samochodów stojących przed skrzyżowaniem z ulicą z pierwszeństwem przejazdu, których kierowcy usilnie wypatrują momentu, aby wyjechać, i często mogliby taki manewr wykonać gdyby... kierowcy nadjeżdżających pojazdów odpowiednio wcześniej włączali „migacze”.

Korzyści płynące z właściwego używania kierunkowskazów

Prawidłowe korzystanie z kierunkowskazów nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale także przyczynia się do płynności ruchu. Warto zawsze pamiętać o współodpowiedzialności za stan ruchu na drogach. Drobne, codzienne działania, takie jak właściwe korzystanie z kierunkowskazów, mogą sprawić, że podróż stanie się przyjemna zarówno dla nas, jak i dla innych uczestników ruchu.

Dbajmy o bezpieczeństwo na drodze i przestrzegajmy zasad ruchu drogowego.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Emeryt

    Na Śląsku są bardzo kulturalni kierowcy w porównaniu z Warszawą nie pamiętam kiedy na kogoś trąbiłem czy na mnie ktoś trąbił a jak tam pojechałem to prawie jak na południu Europy

  • Robertt

    Warszawa to jeden wielki psychiatryk

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również