Wiadomości z Świętochłowic

Prawo bankowe - kiedy ma się z nim do czynienia i który adwokat z nim pomoże?

  • Dodano: 2021-04-23 10:45, aktualizacja: 2023-01-09 12:41

Prawo bankowe jest czymś, z czym raczej nikt nie chciałby mieć do czynienia. Nie ma się zresztą czemu dziwić - tyczy się ono bowiem branży ściśle związanej z finansami, posiadającej olbrzymie fundusze na to, by radzić sobie z ewentualnymi roszczeniami kierowanymi w jej stronę. Gdy jednak przychodzi do takiej konieczności, trzeba się odpowiednio przygotować do spotkania na drodze prawnej. Kiedy jest to konieczne i jak wybrać kancelarię, która we właściwy sposób w tym pomoże? O tym - w dzisiejszym wpisie.

Prawo bankowe - kiedy konieczne jest zapoznanie się z nim?

Z prawem bankowym zdecydowanie najczęściej ma się do czynienia jako klient, który nie wczytał się dokładnie w podpisywaną z bankiem umowę. W tych często znajdują się zapiski, które sprawiają, że całokształt takowej nie wygląda już tak kolorowo, jak przy pobieżnym jej przeczytaniu. W błąd bardzo często wprowadzają doradcy bankowi, którzy są nastawieni na przynoszenie tego typu instytucjom jak największych pokładów zysku. Naturalnie rzecz biorąc każda sprawa jest inna, a jej waga jest zgoła odmienna. Zdarzają się osoby, którym nie pasuje prowizja od przelewów czy wypłat z bankomatów. Są i takie, u których umowa kredytowa okazała się nie do końca korzystna i niezgodna z ich początkowymi oczekiwaniami. Ranga problemów różni się, jednak zawsze są one dla klientów czymś rzeczywiście istotnym. Problemy bardzo często dotyczą - najzwyczajniej w świecie - niekorzystnie podpisanej umowy. Okazuje się, że nie zawsze da się ją rozwiązać w sposób szybki, bezproblemowy - bez wchodzenia na ścieżkę prawną i dochodzenia swoich praw. Banki doskonale wiedzą, jak korzystać z kruczków prawnych i jak zabezpieczać się na wypadek wszelkiego rodzaju problemów, które mogłyby się pojawić w tak zwanym międzyczasie.

Po prawo bankowe sięgają również banki, które nie zawsze są stroną "krzywdzącą" - często stają bowiem w roli ofiary. Ostatnimi czasy najczęściej jest to związane z oszustwami w Internecie, w ramach których klienci domagają się od banków zwrotu utraconej przez nich w wyniku oszustwa gotówki. Mimo, że utrata nie jest winą samego banku. Banki często też rywalizują między sobą w nie do końca przyjazny innym sposób - wtedy też może, ale nie musi aplikować się prawo bankowe.

Warto wiedzieć: prawo bankowe dzieli się na dwa sektory - prywatny oraz publiczny. Ten pierwszy jest związany z obsługiwaniem przez bank standardowych klientów, a zatem osób fizycznych. Mowa tutaj między innymi o zakładaniu im kont, udzielaniu kredytów, zawierania różnego rodzaju umów. Drugie prawo to z kolei coś ściśle związanego z działaniem samych banków, regulującego ich politykę pieniężną oraz wydzielającego zasady tworzenia nowych banków. Problemów, które mogą narodzić się w obrębie każdego z tych praw może być naprawdę dużo.

Jak wybrać kancelarię, która zna się na rzeczy?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, prawo bankowe nie należy do najmniej skomplikowanych. Zmagając się z problemami dotyczącymi tej instytucji, warto więc posiłkować się pomocą z zewnątrz. Dobry prawnik prawo bankowe ma w malutkim paluszku - o ile to ono jest jego specjalizacją (a wcale być nie musi). Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze kancelarii dla siebie? Przede wszystkim na:

  • jej lokalizację - jeżeli Toruń jest miejscem, w którym działa się na co dzień, nie ma najmniejszego sensu wybieranie kancelarii spoza niego. Przyczyni się to tylko do dodatkowych kosztów i problemów czysto logistycznych. Kancelarii jest w Polsce na tyle dużo, że bez problemu można znaleźć coś lokalnego;
  • zakres świadczonych usług - każda kancelaria zajmuje się czymś zgoła odmiennym. Prawo jest dyscypliną na tyle szeroką, że nie każda musi się zajmować tym ściśle związanym z bankami. Warto zatem zadbać o to, by ta konkretna była;
  • doświadczenie i profesjonalizm - w radzeniu sobie z bankami liczy się odpowiednie podejście, ale i doskonała znajomość całej tematyki i obracającego się wokół niej prawa. Jeżeli wchodzi się w batalię prawną z bankiem trzeba się spodziewać, że dysponuje on całą armią świetnych prawników - należy więc podejść do tego adekwatnie, również wyposażając się w takiego znającego się na rzeczy;
  • staż na rynku - najczęściej to, jak długo działa na rynku konkretna kancelaria wskazuje na jej doświadczenie. Rynek bardzo szybko weryfikuje kancelarie nie do końca dobre w tym, co robią. Te, które działają na nim długo są zatem opcjami sprawdzonymi.

Podsumowanie

Choć nikt nie chciałby mieć do czynienia z bankami w kontekście prawnym, wiele osób jest zmuszone do tego, by mieć z nimi kontakt - czy to z uwagi na wprowadzenie w błąd, czy też na haczyki, których nie spodziewało się przy podpisywaniu umowy. Wtedy też rozsądnym byłoby sięgnięcie po kancelarię prawną pokroju tej prowadzonej przez Karola Kowalczyka. Nie dość bowiem, że zna się ona na rzeczy to jeszcze pozwoli odnaleźć się w zawiłym prawie i jednej z najmniej przyjaznych klientowi jego gałęzi. Warto zatroszczyć się o wybór tej najlepszej - adekwatnie do problemu, z jakim w danym momencie przychodzi się zmagać.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.