Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Premier: od 6 maja chcemy otworzyć żłobki i przedszkola

 • Dodano: 2020-04-29 11:15

Premier poinformował waśnie, że mają zostać "poluzowane" obostrzenia w gospodarce. W dalszym ciągu będą obowiązywać jednak zasady sanitarne i reguły odstępu między ludźmi!

- Od 6 maja chcemy otworzyć żłobki i przedszkola; decyzje będą podejmowane każdorazowo przez organy założycielskie - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli

Szef rządu poinformował na konferencji prasowej, że w drugiej fazie odmrażania gospodarki, od 6 maja dopuszczona będzie możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli.

- Ostateczne decyzje będą podejmowane każdorazowo w odniesieniu do każdego żłobka, każdego przedszkola przez organy założycielskie. Jednak my to umożliwiamy i wytyczne ministra zdrowia będą jednocześnie określały warunki, na jakich to otwarcie będzie możliwe - przekazał premier.

Morawiecki zapewnił, że osobom, które nie będą mogły "oddać swoich pociech do przedszkola czy żłobka" będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy. Zachęcał jednocześnie, by jednostki samorządowe "w odpowiednich warunkach" otwierali żłobki i przedszkola. Podkreślił, że rząd zapewni środki dezynfekcyjne, by zapewnić bezpieczeństwo sanitarne w tych placówkach.

MZ poinformowało w środę rano o 197 nowych przypadkach zakażenia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę rano o 197 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce, łącznie jest ich 12 415. Resort podał, że zmarło kolejne 10 osób, w sumie zanotowano 606 zgonów. Dane te uzupełnił premier Mateusz Morawiecki.

- Mamy liczbę osób, które wyzdrowiały - to jest liczba 370, a więc z wysokim prawdopodobieństwem można powiedzieć, że będzie mniej lub bardzo podobna liczba nowych osób, które zostaną zakażone koronawirusem w Polsce, które wejdą do tej liczby przypadków osób chorych versus te, które wyzdrowiały. To pierwszy taki dzień, w którym możemy powiedzieć, że rzeczywiście jest przyrost osób, które szybciej zdrowieją - podkreślił szef rządu.

Zwrócił uwagę, że w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Belgii czy Holandii sytuacja jest trudniejsza.

- Tam liczba przypadków na milion mieszkańców jest kilka albo kilkanaście razy większa niż w Polsce. I to jest też pewnego rodzaju przestroga dla nas, żebyśmy nasz system luzowania obostrzeń dostosowali do przygotowania naszej służby zdrowia, ale także właśnie do tego w jaki sposób udaje nam się zapanować nad koronawirusem - zaznaczył Morawiecki.

Premier poinformował także, że od 4 maja możliwe będzie otwarcie hoteli i miejsc noclegowych

- Od 4 maja otwieramy hotele i miejsca noclegowe po to, żebyśmy nie ruszyli na majówkę tłumnie w różne miejsca, bo wtedy, gromadząc się, tworzymy większe ryzyko zakażenia – powiedział prezes Rady Ministrów, tłumacząc utrzymanie obostrzeń przez majówkę.

Galerie handlowe będą mogły działać od 4 maja

Poinformował, że również galerie handlowe będą mogły działać od 4 maja, przy czym mają w nich obowiązywać podobne obostrzenia jak w mniejszych sklepach – jeden klient na 15 mkw. Dodał, że zgodnie z ustalonymi zasadami ciągi komunikacyjne, "które w galeriach handlowych są miejscami, w których bardzo często dochodzi do złamania zasady dystansu społecznego, będą puste lub pustawe".

- Te zasady wypracowaliśmy razem z reprezentantami galerii handlowych, z różnymi podmiotami, które prowadzą galerie handlowe – zaznaczył. Regulacje mają zostać opisane w rozporządzeniu.

Dla osób chorych i cierpiących na dolegliwości bólowe przywrócona zostanie także rehabilitacja.

- Luzowanie społeczne obejmie ważną dziedzinę opieki zdrowotnej, jaką jest rehabilitacja – powiedział Morawiecki. - Po konsultacji z Ministerstwem Zdrowia podjęliśmy decyzję, że ponieważ są to zabiegi bardzo ważne dla zdrowia, często konieczne są do przeprowadzenia w pewnych cyklach – tłumaczył.

Otwierane będą też instytucje kultury

Premier w kolejnym wątku powiedział, że otwierane będą też instytucje kultury – muzea, biblioteki.

- Tutaj zależy od tego, jakie są wnętrza, w dialogu z organami założycielskimi, prowadzącymi, umożliwiamy otwarcie takich jednostek – powiedział Morawiecki. - Niektóre muzea są przecież bardzo duże, tam niebezpieczeństwo bezpośredniej bliskości ludzi jest bardzo niskie. Będzie możliwość odwiedzenia muzeów i innych miejsc kultury – zostanie do dokładnie określone – zapewnił szef rządu.

Od 4 maja:

 • możliwość otwarcia hoteli i miejsc noclegowych;
 • mogą być otwarte galerie handlowe:

- obowiązuje zasada, że na 15 m2 w jednym sklepie może przebywać 1 klient,
- przestrzeń rekreacyjna i restauracje pozostają zamknięte;

 • przywrócenie rehabilitacji:

- dla osób chorych i cierpiących na dolegliwości bólowe,
- uwaga! salony masażu nadal pozostają zamknięte;

 • możliwość otwarcia bibliotek, galerii sztuki, muzeów.


Od 6 maja:

 • dopuszczone będzie otwarcie żłobków i przedszkoli dla dzieci pracujących rodziców:

- decyzję o otwarciu podejmą organy założycielskie,
- otwarcie będzie obowiązywało zgodnie z wymaganiami sanitarnymi,
- rząd ma zapewnić środki dezynfekcyjne w dodatkowych ilościach,
- ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach,
- jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie;

 • zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:

- przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
- żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Komentarze (29)    dodaj komentarz »

 • Że świon

  Wybory wyborami a prawda musi być po ich stronie

 • Prostak

  Wszyskim zatroskanym o swoje pociechy i o stan zdrowia proponuje sie chwilę zastanowić ,ale po przeczytaniu statystyk zachorowalnosci w polsce na grypę itd Parę minut czytania....I srednio inteligentny człowek zacznie sie zastanawiać DLACZEGO.....?????Dlaczego otwiera si3 przedszkola gdzie dzieci nie beda przestrzegać żadnych reguł ,bo niema takiej sily,a nie otwiera sie wyższych uczelni gdzie sa dorośli ludzie na tyle odpowiedzialni zeby zachować reguły bezpieczeństwa??????Ja mam wrazenie ze ktos nas wkreca jak w Truman show.

 • RADA

  Wypowiada się większość LEMINGÓW odmóżdżonych przez tvn i inne śmieciowe media .Nic nie zrozumieli chociaż komunikaty lecą do znudzenia .NIE MACIE obowiązku posyłania dzieci do przedszkola czy szkoły ! To jest DOBROWOLNE ! Włączcie myślenie i wyłączcie tvn bo wasze IQ równe amebie

 • Ula

  Dlatego niema co się dziwić ,że dzieci mają problem ze zrozumieniem krótkich tekstów skoro rodzice są tak samo mało rozgarnięci . Jak słusznie zauważyłeś nic nie zrozumieli więc co wymagać od dzieciaków

 • rodzic

  Oj nauczyciele i dyrektorzy muszą wrócić do pracy, łolaboga co za katastrofa, znowu będą biadolić. Dyrektorzy odpowiadają za placówki jak im się nie podoba to zrezygnować a który dyrektor szkoły czy przedszkola nie podoła do go rozliczyć za nieudolność i tyle.

 • długi

  Gmina zapłaciła rodzicom za nauczanie w domach? Wykonywali pracę za każdego nauczyciela, to powinni otrzymać pokaźne przelewy.

 • Zuzanna

  Dokładnie...dla każdego rodzica dodatek...

 • Maria

  Jeżeli Prezydent otworzy żłobki, przedszkola to bierze pełną odpowiedzialność w razie zachorowania. Można podać do sądu .

 • B. K

  Dzieci w przedszkolu nie muszą nosić maseczek , mówili o tym w tv

 • mieszkaniec

  Pytanie do redakcji portalu, zapytacie w końcu na co poszedł kredyt z stycznia, dopiero co miasto miało być na skraju bankructwa, brak płynności finansowej, a tu zdolność na 10 mln złoty i zaciągnięte zobowiązanie, które powoduje, że koszty życia w mieście wzrosły. Powrót na Żuławy jest pewny po tej kadencji, koszty życia, nie pozwolą żyć w mieście z pensji nauczyciela i tego co wydziadował na polibudzie.

 • Pecia

  Przedszkola nie są przygotowane na otwarcie 6 05 .Kto zapewni w przedszkolu dzieciom i pracownikom środki ochrony typu fartuchy maseczki itp .Jak wytłumaczyć dziecku że ma zachować odstęp od kolegi czy koleżanki tego się nie da zabawki musiały by być dezynfekowane po każdorazowym użyciu .A posiłki przy wspólnym stoliku ? Ktoś wymyśla ale nie orientuje się jak to wygląda na co dzień .To jest absurd a prezydent Świętochłowic twierdzi otworzyć czy weżmie odpowiedzialność za tę decyzje?

 • Teraz wiem

  Lol nie wierzę w żadne media na sto procent. Wierzę w to co widzę .Jestem kierowcą zawodowym i w tych jakże trudnych czasach jeżdżę po Unii Europejskiej. I poprostu widzę jak te kraje które są w KATASTROFALNEJ SYTUACJI ,gdzie" trupy wywozi się ciężarówkami " funkcjonują. Tam niema takiej chorej paniki.W Niemczech wprowadzili "obowiązek "noszenia masek od poniedziałku i nic na ulicach się nie zmieniło. Nikt nie biega za ludźmi z bloczki mi mandatowymi i wnioskami do sądów. ...kto nosi to nosi kto nie , to nie.A internet ? Tak wolę wiadomości z neta bo tam nie powstaja na zamówienie FINANSJERY. Zobacz sobie wiadomości z czasów komuny,kiedyś Dziennik Telewizyjny, i teraz i niema różnicy w przekazie oprócz zmiany formy.No tak przecież mamy NIEZALEŻNY POLSAT I TVN?! Sprawdź se Lotu kto jest ich największym udziałowcem i czyim ten udziałowiec jest jeszcze właścicielem i "MOŻE "zrozumiesz co się właśnie teraz dzieje. Ale do tego trzeba parę szarych komórek więcej niż te potrzebne do otwarcia piwa i obsługi pilota.

 • robertt

  nie nie. Za trudne to wszystko dla lemigów wychowanych przed telewizorem. Nie zdają sobie sprawy z faktów wielkiej manipulacji. Nie będę już pisał po co ją mieliby robić bo to i tak bez sensu. Warto stwierdzić że z SARS z 2009 roku WHO robiła taką samą panikę, tylko kraje wtedy przyjeli inną strategię (240 000 zmarło na całym świecie vs zwykła grypa nieco ponad 3 000 000). Tak więc dalej siebie na wzajem niech Janusze i Grażyny napuszczają się ku uciesze polityków, którzy już wykorzystują ten stan, do testowania społeczeństwa i wprowadzania restrykcji typu zwolnienie pracownika meilem i milion podobnych.

 • Teraz wiem

  Robert.Tu nie jest miejsce na poważne dyskusje.Tu conawyzej można debatować na tym czy w kalinie będą ryby. Kiedyś, za jakiś czas jak wszystkich zaczipują i nie będzie gotówki a ktoś jednym guziczkiem skasuje czyjeś życie, wtedy lemingi dalej będą czekali aż ktoś napusci rybek do Kaliny.Smutne

 • Karolina

  Z czasem trzeba wszystko przywrócic do normy, ta pandemia może trwać jeszcze bardzo długo. Boisz się o swoje dziecko, siedź sobie z nim w domu, ale nie na koszt podatnika. Też mam dziecko złobkowe i to moja decyzja.

 • 88

  Tyle że Ty nie pracujesz to możesz sobie na to pozwolić

 • Teraz wiem

  Dostąpiliśmy aktu łaski i pozwolą nam wysłać dzieci do przedszkola.W radio główny inspektor sanitarny mswa stwierdził,źe teraz nie ma powodu do obaw bo dzieci i tak odchodzą to bezobjawowo tylko trzeba dbać o ludzi starszych i ograniczyć kontakty z dziadkami...tyle .To teraz się okazuje , źe po co ta panika zamykanie wszystkiego ???Po co doprowadzenie gospodarki do ruiny .Panowie nic się nie stało? !!!! TERAZ jest "wirus "nawet przyjazny.?! Dzieci tam se odchorują i ok.Co tam źe wiele osób zostało bez pracy,wielu obniżono płace w imię ochrony przed "PANDEMIĄ".Ważne źe teraz tysiace ludzi poleci po kredyty i chwilówki źeby ŻYĆ.A wirus!?O jakże niebezpieczny!!!!A wystarczy przeczytać OFICJALNE STATYSTYKI i...zwykła grypa w tym samym okresie w latach poprzednich zabiła więcej ludzi,a dzieci chodziły do szkół. Zabiła więcej ludzi a my normalnie pracowaliśmy. I mimo czerwonych łapek za chwile NIKT MNIE NIE PRZEKONA,ŻE TO PANDEMIĄ ZABÓJCZEGO WIRUSA.CHYBA,ŹE WIRUSA LUDZKIEJ NAIWNOŚCI I WSZECHMOCNEJ WIARY W ...TELEWIZOR I RADIO.

 • ja

  Dzieci z przedszkola przynoszą wszystkie choroby a teraz będą siedzieć razem z dziećmi rodziców pracujących w służbie zdrowia. Już widzę jak panie w przedszkolu dezynfekują codziennie zabawki i pilnują odległości między dziećmi

 • Ty

  JA:Jak poślesz dzieci do przedszkola zdrowe, co jest Twoim obowiązkiem, to pozostałe dzieci nie będą przynosić żadnych infekcji do swoich zadbanych domów.Panie w przedszkolu to wykwalifikowane osoby po Uczelniach Szkół Wyższych z dodatkowymi fakultetami. A ich stanowisko zwie się Nauczyciel, a nie "pani" czy rzekłbyś "przedszkolanka". Twoja postawa roszczeniowa podyktowana brakiem podstawowej wiedzy nie powinna być brana pod rozwagę i opinię. Gmina, Organ Prowadzący, Rząd RP nie jest od zajmowania się Twoimi dziećmi w czasie jak Ty nie wiesz co z nimi zrobić. Patrz na siebie i swoją rodzinę i nie zaglądaj innym rodzinom, w tym ze Służb ratujących życie, w ich chronioną prawem prywatność.

 • lol

  Gdzie grypa w tym samym okresie zabiła więcej? 140 osób w Polsce w przeciągu 6-miesięcznego sezonu grypowego? Teraz w niecałe 2 miesiące jest więcej, a po pół roku będzie jeszcze więcej. Oczywiście nie wierzysz w tv i radio, ale za to w media w internecie, które wszystkie rozumy pozjadały.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.