Wiadomości z Świętochłowic

Premier RP Mateusz Morawiecki odwiedził Świętochłowice [zdjęcia + wideo]

 • Dodano: 2019-10-10 17:30, aktualizacja: 2019-10-10 20:26

W Centrum Kultury Śląskiej odbyło się spotkanie premiera RP Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami naszego miasta. Prezes Rady Ministrów jest "jedynką" Prawa i Sprawiedliwości na Śląsku w zbliżających się wielkimi krokami wyborach parlamentarnych, a podczas kampanii systematycznie odwiedza kolejne miejscowości. Tym razem zagościł w Świętochłowicach.

Początek spotkania był planowany na godzinę 18, jednak wcześniejsza wizyta premiera w Katowicach przeciągnęła się. Kolumna rządowa zmierza teraz ze stolicy Górnego Śląska do Świętochłowic.

Po przybyciu na miejsce premier został przywitany przez prezydenta Świętochłowic Daniela Begera,

To prawdziwy zaszczyt gościć w naszym mieście prezesa rady ministrów, tym bardziej, że to pierwsza wizyta urzędującego szefa polskiego rządu w Świętochłowicach w czasach wolnej Polski. Obecność pana premiera jest dla nas tym bardziej budująca, że ma miejsce w czasie, kiedy nasze miasto przeżywa wiele trudności - nie poddajemy się jednak w budowaniu podwalin pod lepsze jutro - mówił prezydent Świętochłowic Daniel Beger - dzisiejsza wizyta to kolejny dowód na to, że nasze miasto może liczyć na realną pomoc, która z pewnością w ciągu najbliższych lat przełoży się na pozytywne zmiany - dodał.

Świętochłowice na Śląsku jak i cały Śląsk odzwierciedlają polską historię – mówił premier Mateusz Morawiecki

Świętochłowice na Śląsku, i cały Śląsk, uosabiają polską historię. Jak w soczewce zbiega się tutaj bardzo wiele prób, bardzo wiele spraw, wiele problemów, ale i wiele nadziei - mówił premier - To, co Śląsk pokazał przez lata, przez wieki, mówi mi jednocześnie, że nie ma sukcesu gospodarczego bez centralnej roli Ślaska - i Śląsk nie może być traktowany jako piąte koło u wozu albo kula u nogi. A tak było w latach dziewięćdziesiątych w dużym stopniu i dwutysięcznych, kiedy upadały różne firmy, różne zakłady, szczególnie niegospodarnością i problemami dotknięte zostały właśnie Świętochłowice. Rozmawiałem z panem prezydentem o tym parokrotnie I wiem jakie macie tutaj problemy. Żeby je rozwiązać potrzebna jest spójność, wiara, że można to zrobić, pieniądze, plan i wiarygodność realizacji tego planu - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Świętochłowice są teraz w dość osobliwej sytuacji, bo z jednej strony niedawno Regionalna Izba Obrachunkowa negatywnie oceniła wykonanie budżetu za pierwszą połowę 2019 roku, z drugiej strony niedawno Daniel Beger w imieniu miasta podpisał porozumienie z Marszałkiem Województwa Śląskiego i Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, które może być wiatrem w żagle dla dalszego rozwoju. W sytuacji, w jakiej znajduje się teraz budżet, pomoc państwa wydaje się jedynym sposobem na w miarę szybkie wyjście na prostą - do tego wsparcia również odniósł się w swoim wystąpieniu Mateusz Morawiecki.

Liczymy, że miasto odzyska swój blask jako miasto przemysłowe, w tym nowoczesnym znaczeniu. Na pewno tak długo jak będziemy rządzili nie pozwolimy na nierozsądną transformację systemu energetycznego - dodał Mateusz Morawiecki.


Oglądaj wizytę premiera RP Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Świętochłowic

 


Źródło: Wojciech Kocjan / Karolina Bauszek

Komentarze (54)    dodaj »

 • H.

  Tak się zastanawiam; albo ktoś zgubił ,albo ktos podarował,albo gdzieś zaj..ał,może żona kupiła,może od kogoś pożyczył,albo wypożyczył z teatru, a może....... .Cały czas mam na myśli ciemny KRAWAT na karczychu miłościwie panującego Daniela( Dziobatego).

 • NFN

  Nie ma problemów, są wyzwania, którym należy podołać. Swoją drogą nie ma za co, przyjemność po mojej stronie, że mogłem się mieszkańcom zasłużyć.

 • blondyn

  Powiem tak,niech w ramach kampanii przedwyborczej zamiast gadania o dobrobycie niech pokaza ile wzrosly ceny podstawowych produktów w sklepach w przeciagu czterech lat ich rządow.I to powinno byc wyznacznikiem Naszego dpbrobytu i na kogo nie głosowac.Cala reszta to propaganda i tyle.Mamy taki dobrobyt ,ze piwo Zywiec w puszce jest tańsze w Monachium niz niz w POLSKIM Lidlu.Paranoja .

 • Anka z zaścianka

  Zamieściłam post ale mi go nie opublikowano choć nie zawierał tzw. "mowy nienawiści" więc piszę jeszcze raz. Nie ubliżając ci faktycznie jesteś blondyn. Od kiedy LIDL jest polski . Od kiedy markety znajdujące się w naszym kraju są polskie? I od kiedy w tych marketach ceny ustala rząd. Może to jest tak, że zarządy tych firm wiedząc, że Polacy mają trochę więcej kasy ze wszystkich+ (dzieci, emeryci, młodzi przedsiębiorcy) podniosły marże? A nasi nieuczciwi przedsiębiorcy poszli w ślad za nimi? Jedynym antidotum dla podnoszenia cen byłoby ograniczenie zakupów do artykułów najbardziej potrzebnych. Zobaczyłbyś wtedy jak szybko obniżyliby ceny. Ale jest okazja to trzeba golić "frajerów". Zamiast 5 żywców kup sobie 2, zrobi ci to dobrze na głowę (bo od piwa głowa się kiwa, a od wódki rozum krótki :).

 • hajnel

  No tak piwo jest najważniejsze dla rodziny.

 • Anka z zaścianka

  faktycznie jesteś "blondyn". Od kiedy Lidl to polski sklep. Od kiedy markety są polskie. Zainteresuj się kto kupił browar Żywiec, ile udziałów ma nasz kraj w spółkach , które sprzedało PO. Ile zakładów przetwórczych zostało sprzedanych za 1 zł, kto był przy korytku w latach 90 to się załapał.Ciekawe, że za PO Orlen przyniósł 13 mln zysków a teraz za czasów Daniela Obajtka 1,1 mld. To wszystko jest do sprawdzenia, są wyniki spółek, kto się tym interesuje to wie i nie pisze bajek. To nie PiS podnosi ceny a rosną bo na rynku jest więcej pieniędzy dzięki programom społecznym i pazerni podnoszą marże.

 • balbinka

  Beger jest naprawdę w desperacji, tak łasić się do pisu. Jak pis wygra to tak naprawdę Trzebinczyk będzie prezydentem a Beger jego chłopcem na posyłki. No, ale skoro tak chce to mi go nie żal.

 • lalalala

  puknij sie

 • Grzegorz

  Przecież beger jest spalony wszędzie. Trzebińczyk naopowiadał begerowi bajki, że po wyborach PiS go przytuli do siebie, a on w to uwierzył - ponieważ jest naiwny. Rzeczywistość jest taka, że PiS o wszystkim wie co beger wyprawia w naszym mieście i po wyborach zrobi porządek z begerem i jego ferajną. Już teraz sugeruję osobom (kolesiom) begera - szukajcie sobie roboty bo mało czasu już macie.

 • Rolnik

  Na bilbordzie PLAN DLA WSI. czyżby to przepowiednia dla Świętochłowic

 • zespół pierWSI

  Przecież dożynki się odbywały w mieście. Wieś już na stałe zainstalowana w mieście.

 • lolek

  Katowice stolicom Górnego Ślonska.... Przy takim sformułowaniu można sie odpuścić reszta artykułu.

 • KKKK

  rozdawnictwo manieruje ludzi , zawsze z czasem stają się upierdliwie roszczeniowi aż do bólu... i tak będzie u nas , już jest. Pomoc socjalna TAK ale dla naprawdę potrzebujących. Kwota 500 zł. przy naszej "minimalnej płacy" a przede wszystkim przeciętnej płacy, jest nie do zaakceptowania. W innych bogatych krajach owszem dopłacają na dzieci ale nie w takiej proporcji do przeciętnej płacy ... mimo że są kilkanaście razy bogatsi od nas. Nas niby stać , do czasu...

 • Matka

  Uważam tak samo, sama prawda.

 • Alan

  Ale bredzisz, widać że nic nie wiesz ale do komentowania to pierwszy

 • KKKK

  a Ty z tego okresu co wkoło pojawiały się Vanessy , Dżesiki i takie Brajany i Alany co ? żal mi Cię chłopcze, o Twoim rozumie nawet nie wspomnę....

 • Gość

  Objazd wyborczy choć jak ptaszki cwierkają to zasługa nowego drugiego zastępcy prezydenta który podobno się do PIS zapisał. Ot taki begera pomysł na "ochronę" przed wywaleniem przez komisarza

 • blablabla

  PISowi nie można ufać, Beger może się przejechać jak go Trzebinczyk wykoleguje...hahaha. Beger to jednak cienias polityczny, brać sobie na pokład kogoś takiego, politycznego wywrotowca, raz kukiz raz pis byle do władzy.

 • mieszkańcy świonów

  mieszkańcy świonów dziękują panu premierowi Morawieckiemu za odwiedziny !!!

 • Stały czytelnik

  A co mi po tych odwiedzinach? Ma plan? jak Świętochłowice mają z biedy wyjść,jak ludziom dać pracę? wybudować w Świętochłowicach jakąś fabrykę,żeby nie było bezrobocia, dać jakiś fundusz na miasto? Nie!!!!!!! ,no to dziękuję,takich odwiedzin nie potrzebujmy.

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również