Wiadomości z Świętochłowic

Profilaktyka – jakie badania wykonuje się u psów?

  • Dodano: 2022-03-10 06:30, aktualizacja: 2022-03-10 06:36

Pies nie potrafi efektywnie artykułować wszystkich swoich potrzeb. Uważny obserwator może dostrzec zmiany w zachowaniu czy wyglądzie zwierzaka, jednak nie każda choroba od razu wywołuje zauważalne objawy. Dlatego ważne jest wykonywanie okresowych badań kontrolnych. Pomogą one rozpoznać chorobę w stadium, w którym łatwiej ją leczyć. Jakie badania należy robić?

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Ta zasada dotyczy zdrowia nie tylko ludzi, ale także czworonożnych przyjaciół. Zwlekanie z wizytą u specjalisty może wiązać się z pogorszeniem stanu zwierzęcia, wydłużeniem jego cierpienia oraz wzrostem kosztów terapii. Opiekun jest odpowiedzialny za utrzymanie psa w dobrym zdrowiu. To niewielka zapłata za lata wierności i miłości. Jakie działania profilaktyczne są zgodne z zaleceniami specjalistów?

Badania wzroku

Bardzo istotną kwestią jest regularne badanie wzroku psa. Problemy ze wzrokiem często rozwijają się latami i prowadzą do wielu komplikacji. Opiekun może nie zauważyć pierwszych objawów wskazujących na wrzód rogówki oka czy zaćmę, jednak specjalista dysponujący odpowiednim sprzętem z pewnością je dostrzeże. Często zdarza się też, że symptomy takie jak łzawienie czy zaczerwienienie oka są bagatelizowane i uznawane za przejaw niegroźnej reakcji alergicznej lub zapalenia spojówek. Jednak takie sytuacje powinny być zawsze konsultowane z profesjonalistą. Częstotliwość badań profilaktycznych może być ustalana indywidualnie. Ryzyko chorób oczu u danego psa zależy od wielu czynników – rasy i predyspozycji genetycznych, wieku czy ogólnego stanu zdrowia. W razie wątpliwości zawsze warto zapytać o opinię lekarza weterynarii.

Badania biochemiczne

Kolejnym rodzajem badań, które można wykonywać profilaktycznie, są badania biochemiczne. To źródło wielu danych dotyczących kondycji, w jakiej znajduje się pies. Na ich podstawie można np. stwierdzić cukrzycę, niedożywienie czy obecność pasożytów. Warto je wykonywać zarówno w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, jak i profilaktycznie. Trzeba pamiętać, że różne rasy psów mają określone predyspozycje genetyczne, które mogą wiązać się z potrzebą regularnych badań. Jednak ich częstotliwość należy skonsultować ze specjalistą.

Badania podstawowe

Podczas każdej wizyty weterynarz, w zależności od stanu psa, dokonuje też ogólnego badania zdrowia. Zalicza się do niego ocena wyglądu zwierzaka, jego oczu, uszu łap i innych części ciała. Psa można również zważyć, zmierzyć mu temperaturę i tętno oraz osłuchać serce. Takie podstawowe badania mogą wykryć wiele ewentualnych nieprawidłowości i być wstępem do dalszej diagnostyki. Warto je przeprowadzić przynajmniej raz do roku.

Szczepienia

Jednym z najważniejszych działań profilaktycznych, jakiemu należy poddać psa, są szczepienia ochronne. Chronią one zdrowie czworonoga i zapobiegają przenoszeniu infekcji. Sczepienie przeciw wściekliźnie jest obowiązkowe, są też inne szczepienia zalecane w profilaktyce częstych psich chorób. Szczegółowych informacji dotyczących tego tematu udzielają lekarze weterynarii. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.