Wiadomości z Świętochłowic

Profilaktyka zza komputera

  • Dodano: 2020-12-01 06:45, aktualizacja: 2020-12-01 06:53

W miniony piątek policjantka ze świętochłowickiej komendy ponownie spotkała się online z szóstoklasistami. Epidemia koronawirusa ograniczyła możliwość prowadzenia bezpośrednich spotkań profilaktycznych z młodzieżą, dlatego policjantka przeniosła się do sieci. Wirtualna prelekcja z uczniami z SP nr 2 dotyczyła w głównej mierze tematyki hejtu i nieodpowiednich zachowań w sieci.

Dzięki współpracy z placówkami oświatowymi na terenie miasta wczoraj świętochłowicka policjantka miała okazję, aby kolejny raz połączyć się za pośrednictwem platformy z uczniami klasy 6. Zdalna profilaktyka odbyła się tym razem w Szkole Podstawowej nr 2 i w głównej mierze poświęcona była tematyce hejtu i sposobów radzenia sobie z nim. Odkąd nauka w tradycyjnej formie przeniosła się do domów, w wielu przypadkach niewłaściwe zachowania w sieci narastają. Spotkania online stanowią dla niektórych okazję do „zaistnienia” poprzez publiczne obrażanie kolegów czy wyśmiewanie innych osób. Pomimo fałszywego przekonania o poczuciu anonimowości zza komputera, policjantka przypomniała szóstoklasistom, że w internecie nie są anonimowi. Mundurowa poruszyła także kwestie dotyczące mowy nienawiści, dyskryminacji, a także odpowiedzialności karnej nieletnich i demoralizacji.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną placówki oświatowe zostały zamknięte. Młodzież swój obowiązek szkolny realizuje poprzez naukę w trybie online. Tym samym wykluczone zostały również bezpośrednie spotkania profilaktyczne ze świętochłowickimi dziećmi. Jednak praca profilaktyczna to jeden z ustawowych obowiązków Policji. Mundurowi jeszcze przed epidemią koronawirusa realizując swoje codzienne obowiązki, prowadzili m.in. liczne spotkania w szkołach. Miały one na celu rozpowszechnianie, utrwalanie i zdobywanie wiedzy na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Aby mieć kontakt ze świętochłowicką młodzieżą, stróże prawa z miejscowej komendy postanowili zamienić tradycyjne spotkania na zdalne prowadzenie zajęć profilaktycznych. Mundurowi zapowiadają, że to nie koniec wirtualnych spotkań z młodzieżą. Aktualnie właśnie tak wyobrażamy sobie współpracę ze szkołami, aby na bieżąco edukować młodych ludzi w zakresie występujących problemów. Zachęcamy do kontaktu dyrektorów innych świętochłowickich szkół.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.