Wiadomości z Świętochłowic

Projekt Metropolitanin -  Mężczyźni z Węgla

  • Dodano: 2014-10-21 09:15, aktualizacja: 2014-10-23 15:55

Gest, dźwięk, obraz, czy słowo. Jest wiele sposobów, aby wyrażać swoją tożsamość, pasję i zarażać nią innych. Projekt Metropolitanin to regionalna inicjatywa artystyczno – społeczna powołana do życia przez piekarską fotograf Annę Kowalczyk.

Celem projektu  jest podjęcie walki ze stereotypem Ślązaków,  wciąż jeszcze widzianych w innych regionach, ale również i na samym Śląsku, wyłącznie przez pryzmat kopalni, hut i ciężkiego przemysłu. Ma pokazać, że Śląsk ludźmi sukcesu stoi, a sukces niejedno ma imię i niejedną twarz, że Śląsk budują Mężczyźni z Węgla – budują gestem, obrazem, dźwiękiem, słowem i sercem – tak o genezie projektu opowiada jego inicjatorka.

Narzędziem do tego stworzonym jest mobilna wystawa fotografii oraz kalendarz na rok 2015 z sylwetkami wspomnianych Mężczyzn, którzy sobą i swoim sukcesem pozytywnie wzmacniają wizerunek Ślązaków również poza granicami aglomeracji. Środki pozyskane na kiermaszu charytatywnym zostaną przeznaczone na rehabilitację Kamila Wójcika ze Świętochłowic, który ma 12 lat i urodził się z przepukliną oponowa rdzeniową oraz porusza się na wózku inwalidzkim.
W realizacji kiermaszu pomaga FUNDACJA TITO "CHCIEĆ ZNACZY MÓC"

Poszczególne miesiące będą więc mieć twarze min: Marcina Kindli – artysty muzyka, Zbigniewa Kadłubka – prof. z Uniwersytetu Ślaskiego i autora "Listów z Rzymu", Jurka Ciurloka - miłośnika i promotora kultury śląskiej oraz autora min.:„Ich książęce wysokości. Część górnośląska”, czy też Ks.Artura Stopkę - dziennikarza i felietonistę.

Całe przedsięwzięcie jest ważnym elementem tożsamości kulturowej Aglomeracji Śląskiej. W projekcie bierze udział wielu wspaniałych ludzi dumnych ze swojej tożsamości, którzy bezinteresownie poświęcą swój czas, aby pomóc Kamilowi i mieć udział w nowej odsłonie Śląska. Głównym hasłem projektu są Mężczyźni z Węgla – ich chce pokazać Ania.

"Za ich pomocą mam zamiar dokonać kolejnej odsłony ziemi śląskiej oraz miast rodzinnych uczestników. I chociaż z węgla nasi mężczyźni są zlepieni, mają wielkie serca." - mówi autorka zdjęć.

Dane kontaktowe dla osób zainteresowanych wsparciem projektu:
Anna Kowalczyk
Mail: projekt.metropolitanin@gmail.com
Kom: 504-841-444
metropolitanin.wordpress.com
www.facebook.com/ProjektMetropolitaninPatronem medialnym wydarzenia jest portal Swiony.pl.
Patronat portalu Swiony.pl

Projekt Metropolitanin -  Mężczyźni z Węgla

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.