Protetyka stomatologiczna i dentystyka to gałęzie tego samego drzewa – stomatologii. Mimo, że obaj lekarze ze sobą współpracują, a niekiedy nawet jeden lekarz ma obie specjalizacje, są to dziedziny nieco odmienne. Przedstawiamy, czym się różnią.
Dentysta – najważniejszy lekarz od zębów
Wizyta u dentysty wielu osobom nie kojarzy się zbyt miło. A to przecież jeden z najważniejszych lekarzy, z jakimi mamy, i z własnej woli powinniśmy, mieć kontakt. Zgodnie z zaleceniami stomatologów każdy z nas powinien raz na pół roku skorzystać z usług dentysty. W myśl starej polskiej maksymy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, udając się do stomatologa, mamy pod kontrolą stan naszych zębów. Gdy z naszymi zębami nie jest najlepiej, możemy na własnej skórze przekonać się, jak wygląda praca dentysty. Niestety, leczenie stomatologiczne często wywołuje ból. Zabiegi, jakie lekarz wykonuje na naszych zębach z reguły nie należą do najprzyjemniejszych. Jedynym sposobem, by go ograniczyć jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. A jakie są to zabiegi? Lista jest bardzo długa i obejmuje kilkadziesiąt pozycji. Jednak z reguły korzystamy z tych podstawowych, takich jak: profilaktyka, leczenie kanałowe, wyrywanie zęba, lakowanie czy wypełnienie kompozytowe (plombowanie). W niektórych przypadkach konieczne będzie skorzystanie z innych, bardziej skomplikowanych usług dentysty, jednak o tych szczegóły przybliży lekarz w odpowiednim czasie.
Protetyka – uzupełnienie dentysty
Dziedziną powiązaną z dentystyką jest protetyka. Niekiedy zdarza się, że dentysta i protetyk to ta sama osoba. Czy możemy zaufać takiemu lekarzowi? Oczywiście, że tak, jednak należy się liczyć z tym, że ma on mniejszą liczbę terminów. Dlaczego? Protetyka Łódź to skomplikowana profesja. Protetyk nie zajmuje się leczeniem zębów sensu stricto, ale ich naprawianiem. Jest on bardziej rzemieślnikiem niż lekarzem. Kiedy więc będziemy zmuszeni skorzystać z jego usług? Jednym z powodów są braki w uzębieniu. Czasami zdarza się, czy wskutek jakiegoś wypadku, czy bójki, że tracimy fragmenty zębów. Jest to nie tylko niezbyt estetyczny widok, ale również negatywnie odbijający się na naszym zdrowiu. Ubytki w jamie ustnej sprawiają, że jakość przeżuwania pokarmów znacząco się obniża, co prowadzi do pogorszenia kondycji stawów skroniowo-żuchwowych i wpływa na proces trawienia. Z usług protetyka możemy skorzystać również, gdy nie jesteśmy zadowoleni z kształtu lub koloru naszych zębów. Lekarz ten pomoże nam w uzyskaniu pięknego uśmiechu i prostych zębów.